piątek, 4 stycznia 2019

Bytom - rzeźba Pegaza w parku miejskim

Dzisiaj chciałbym nieco poświecić uwagi rzeźbie, która z racji swoich rozmiarów znana chyba jest większości Bytomian. Mowa  oczywiście o blaszanej rzeźbie Pegaza w Parku miejskim im. Franciszka Kachla, usytuowanej niedaleko Urzędu Miejskiego przy ul. Chrzanowskiego. Ta  nietypowa instalacja  wykonana jest z blachy nierdzewnej i często nazywana jest także Wyjącym Psem. Koń czy pies?


 Autorem pomnika jest Jacek Wichrowski mający swoją galerię w Bytomiu przy ul. Janty, a specjalizujący się w metaloplastyce. Zajmuję się głównie projektowaniem, ale również wykonawstwem w zakresie kowalstwa artystycznego, ślusarstwa, metaloplastyki. Uczył się kiedyś architektury oraz konserwacji zabytków i coś z tego zostało. Jest to niejako kontynuacja nie tyle hobby czy upodobań, ale wiąże  pracę zarobkową z pasją. Co więcej są to zlecenia, które za każdym razem są inne i wymagają osobnego projektu. Ponadto wykonywane rzeczy na zlecenie często muszą być funkcjonalne i bezpieczne, oraz spełniać wymogi określone przepisami. Szkoda tylko, że znana w całej Polsce i poza granicami firma nie realizuje wielu zleceń dla Bytomia. Zapewne kute bramy do zabytkowych kamienic posiadały by nieprzemijającą wartość. Pod warunkiem, że  złomiarze by nie ukradli. Jednak Bytom jest za biednym miastem, by mógł sobie pozwolić na takie dzieła sztuki.  


Zapewne są to ogrodzenia co najmniej przedwojenne, ale mają swój urok i wartość Jak pokazuje tak instalacja, autor zasługuje na uwagę z racji wyobraźni, pomysłowości jak i jakości wykonania. Co prawda, pomimo tego, że zastosowana blacha jest nierdzewna to czas i pogoda ostrzą zęby na Pegaza ;)

Oprócz Pegaza dziełem Jacka Wichrowskiego jest pomnik Karin Stanek postawiony nieopodal BCK w Bytomiu. Jednak o tym pomniku napiszę innym razem. Tymczasem przechodząc przez park przyjrzyjcie się uważnie "wyjącemu psu" i oceńcie sami, czy to jest koń  czy pies? A może wilk? 

8 komentarzy:

 1. Pomnik wygląda bardzo ciekawie, tak nietypowo. Pozdrawiam ciepło! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak! Właśnie o apoteozie wilka miałem pisać. Fajna forma. Na pewno znacznie bardziej czytelna niż u Hasiora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hasior to dopiero musiał mieć silna wyobraźnie ;) Co najmniej chyb a jak Duda Gracz czy Beksiński ;)

   Usuń
 3. Na pewno nie skojarzyłbym go z Pegazem :D Pies i to wyjący - jak najbardziej :D

  W którym roku go wystawiono?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaję się, że w tym roku wiosną osiągnie pełnoletność, gdyż Pegaza postawiono wiosną 2001 r.

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!