poniedziałek, 24 września 2018

Rzucewo - Osada Łowców Fok


Rzucewo to niewielka kaszubska wieś leżąca nad samą Zatoką Pucką, w gm. Puck. Jednak dla turysty może zaoferować bardzo ciekawe atrakcje.


Widok z platformy widokowej 

Po pierwsze:  czysta plaża z czystą wodą, która jest o wiele cieplejsza od wody morskiej. Ponadto można tu spotkać rybaków z prawdziwego zdarzenia i kupić świeżą prawdziwa rybkę z Zatoki Puckiej. 
Po powrocie z łowiska


Wjazd do pałacu

Po drugie pałac w Rzucewie, o którym już pisałem w innym poście. Oraz park i wspominana lipowa Aleja Jana III Sobieskiego. 


I po trzecie: od kilku lat istnieje jeszcze inna atrakcja - mianowicie Osada Łowców Fok. Brzmi tajemniczo i sensacyjnie, ale jak wykazały badanie takie praktyki na tym terenie miały miejsce.
Magazyn chłodniczy
Czarownik i jego gabinet

  Już w 1894 r. w Rzucewie oraz najbliższej okolicy niemieccy archeolodzy okryli ślady osady najprawdopodobniej z   V-II tysiąclecia p.n.e. czyli późnej epoki kamienia. Już wtedy pierwsze badania potwierdziły, że rzeczywiście połowa  znalezionych kości  pochodziła od fok. W ten sposób dowiedziono, że to właśnie te morskie ssaki były podstawowym pożywieniem mieszkańców osady. Po powrocie tych ziem do Polski, prace archeologiczne  były kontynuowane przez polskich archeologów. Efektem prac, z których ostatnie zakończono kilka lat temu, były znaleziska licznych artefaktów ale też pozostałości różnych obiektów z epoki kamienia. 


Postacie myśliwego i osadnikaBadania potwierdziły również, że poza łowieniem fok, mieszkańcy zajmowali się także rybołówstwem, bo w osadzie znaleziono także ości i łuski rybne z tamtego czasu. Na miejscu prowadzono też obróbkę bursztynu. Był to surowiec niezwykle ważny, bo płacono nim choćby za większe bryły krzemienia pasiastego, który wydobywano na południu Polski, a który służył mieszkańcom osady do wytwarzania wielu narzędzi.Oryginalne krzemienne i kamienne narzędzia znalezione na terenie osady w czasie prac archeologicznych, w tym groty strzał do łuków, siekiery kamienne, drapacze służące do obróbki skór czy krzemienne noże, można oglądać na wystawie w Chacie Kaszubskiej - jednym z obiektów odtworzonych w Parku Kulturowym. Eksponowane są tutaj także gliniane naczynia, łuski i ości ryb sprzed kilku tysięcy lat oraz fragmenty bursztynowych paciorków, które zdobiły strój osadników.


Kasa też była ;)


Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Mieroszyno - Kurhan
Zrekonstruowana Chata Kaszubska, w której znajduje się ekspozycja, powstała na fundamentach chaty i obejścia z początku XIX wieku. Poza nią w Osadzie Łowców Fok można dziś oglądać zrekonstruowane obiekty z epoki kamienia, w tym chatę szamana przypominającą konstrukcją indiański namiot. Według ustaleń archeologów, to właśnie w takich chatach "urzędowali" wróżbici i inne osoby, które zajmowały się magią.


Warsztaty edukacyjne Park Kulturowy Osada Łowców Fok  w Rzucewie oddano do utyku w 2013 roku. Nieopodal jest obszerny parking obok sklepu, lub drugi poniżej "zamku", gdzie można pozostawić swój automobil. Natomiast na trenie osady, powyżej chaty jest platforma widokowa, z której roztacza się rozległy widok na Zatokę Pucką oraz Mierzeję Helską. 


Opłaty za zwiedzanie są symboliczne: normalny 4 zł. ulgowy 2 zł.


Widok z platformy

Źródła: oksitpuck.pl/
             onet.pl 

6 komentarzy:

 1. Ciekawe miejsce, warte zwiedzenia będąc w okolicy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłem w okolicy i widziałem, ale nie wstąpiliśmy, reraz widzę jak dużą ponieslismy stratę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłem w Rzucewie w 2013 roku, ale Osady Łowców Fok jeszcze chyba nie było. Ciekawe miejsce, warte odwiedzenia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjne zdjęcia i piękne miejsce :D

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!