wtorek, 4 września 2018

Pałac Raczków w Czekanowie

Co prawda wspominałem już o tym miejscu i budowli w temacie: Czekanów - dwór i pałac Raczków, ale post był bardziej obszerny. Teraz chciałbym nieco uszczegółowić niektóre kwestie i zbytnio nie rozwlekać tematu.   


Widok z kierunku południowo-wschodniego na portal główny z herbem oraz portal boczny. Stan pałacu w latach 30-tych XX w. 

Portal główny od strony południowej


Czy drzwi są oryginalne? Trudno powiedzieć! Dwór Czekanowie istniał  już w XVII wieku, Karol II von Raczek przebudował go najprawdopodobniej w 1878 r. na okazały pałac, w stylu holenderskiego neorenesansu, przypominającym pałac Ballestremów w Pławniowicach. Wokół pałacu zaprojektowano okazały park.  Niestety po wojnie,  w czasach PRL przeszedł pod nowo powołany twór  jakim był PGR w Kamieńcu. Na początku został przebudowany, w wyniku czego ta piękna budowla zatraciła cechy budowli monarszej. Można stwierdzić, że była to bardziej  dewastacja zabytkowego budynku, a nie przebudowa lub odbudowa.  Zwieńczenia dachowe - wieże, szczyty, gzymsy zostały usunięte. Natomiast podniesiono  dach i powstał zwykły blok. Usunięto również cła stolarkę, która nawiązywała by do dawnej świetności.  Jedyne co pozostało, to  dekoracyjny portal z herbem rodu von Raczek  i von Oriola. Herb rodu von Oriola znalazł się w tym miejscu, ponieważ ostatecznie pierwszymi mieszkańcami pałacu zostali Karol III von Raczek, syn Karola II, i jego małżonka Eleonora Sophie von Oriola.


Widok od strony wschodniej

Budynek z cegły, otynkowany, na planie zbliżonym do prostokąta. Fasada (elewacja pd) 10-osiowa, asymetryczna, z centralną 3-osiową projekcją i reliktem pięciobocznej wieży unoszącej się z ciała w południowo-wschodnim narożniku. Trzykondygnacyjny, pokryty płaskim dachem. W rogach zachowały się resztki boniowania, resztki gzymsów pomalowane kolorowymi farbami. 9-osiowa elewacja ogrodowa, z 3-osiowym występem, elewacja wschodnia 5-osiowa, z widocznym zerwaniem w wysokościach 2 i 3-kondygnacyjnych, elewacja zachodnia 4-osiowa, z wyraźnym zerwaniem 2-osiowym.


Widok od strony wschodniej 


W tej chwili budynek byłego pałacu Von Raczek jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, wcześniej należącej do PGR i w niczym już nie przypomina o rezydencjonalnej budowli szlacheckiej. 


Herby rodowe von Raczek  i von Oriola.

Wokół pałacu  pozostałości parku krajobrazowego o powierzchni 2,3 ha z 2. połowy XIX wieku z ciekawymi okazami starodrzewia, m.in. lipa drobnolistna, 2 dęby sesyjne, buk purpurowy i wile innych.


Pozostałości parku - buk purpurowy


 Była brama wjazdowa


Ocalałe dęby

W ubiegłym roku - czyli w listopadzie 2017 r. budynek został wpisany do gminnego rejestru zabytków przez UG w Zbrosławicach. 

Polecam również odwiedzenie pałacu Raczków w Przyszowicach koło Gliwic. Pałac Raczków w Przyszowicach

Źródła: www.palaceslaska.pl


5 komentarzy:

 1. Trzeba mieć nadzieję, że Wspólnota jest miłośnikiem historii i postara się zachować tych kilka istniejących jeszcze detali. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dopiero znając historię tego budynku przestaje dziwić obecność portalu nad wejściem. Szkoda, że inne detale zostały na przestrzeni czasu utracone. Już tylko stare fotografie ukazują jego piękno.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zbyt późno pomyślano, o tym zabytku, jak już nie wiele zostało z dawnej świetności.

  OdpowiedzUsuń
 4. Można by rzucić szereg bluzgów, ale co to zmieni? Dobrze ż choć portale zostały.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!