wtorek, 8 września 2015

Bolków - zespół pałacowo - folwarczny

Dolnośląskie miejscowości, nawet te mniejsze są tak bogate w zabytki, że nawet  miejscowi gospodarze  często o nich nie wspominają. Mam konkretnie na myśli Bolków, który ma jeden sztandarowy obiekt - zanany chyba co najmniej w całej Europie z racji corocznych zlotów muzyki gotyckiej pod nazwą  Castle Party. 

Jednak Bolków na swojej stronie internetowej nie chwali się innymi ciekawymi zabytkami wartymi uwagi. To miasto ma swój osobliwy charakter i klimat. Szkoda, że  władze miasta i gminy nie podkreślają  innych walorów,  które by mogły przyciągnąć gości i turystów. Bolków jest świetnie położony na przecięciu dwóch krajowych dróg o randze międzynarodowej, gdyż obie prowadzą do granicy państwa, a potem na terytorium i Czech i dalej na południe. Niestety baza noclegowa jest  bardzo skromna, a na dobrą sprawę dla zwykłego turysty nieosiągalna, a szkoda bo ludzie szukają jakiegokolwiek zatrudnienia. Jest to możliwe źródło dochodu i pracy na własny rachunek. 

Przeobfitość atrakcji turystycznych i potencjał miasta jest niedoceniony.  Pisałem już na temat unikatowej fontanny pod hasłem Bolków - Anielska fontanna


Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na zapomniany, ale pięknie się prezentujący ze Wzgórza Zamkowego  'zespół pałacowo - folwarczny' w Bolkowie, który znajduje się w pobliżu zamku przy ulicy Mikołaja Kopernika Bolków - zespół pałacowo - folwarczny, widziany z wieży zamkowej . Tuż obok przebiega droga  krajowa DK 3 [ul. Jeleniogórska], z której  można dostrzec zabudowania folwarczne.

Sam pałac w Bolkowie wybudowano około 1797 r.  na planie prostokąta, potem został dobudowany cały kompleks gospodarczy służący na potrzeby ówczesnego właściciela. Informacje na temat inicjatywy budowlanej i  samych gospodarzy jest dość szczątkowy. 

Brama wjazdowa na były teren pałacowo - folwarczny [ fot: dolny-slask.org.pl] 


Bryła pałacu widziana od strony północnej, w tle Wzgórze Zamkowe z widoczna wieżą. [ fot: dolny-slask.org.pl] 

 W tej chwili we wspomnianym zespole znajdują się  lokale mieszkalne, a część zabudowań została pozostawiona na pastwę losu. 

Bardzo ubolewam nad losem tego miasta i zabytków, które proszą się o pomoc. Może nadejdzie lepszy czas? 

30 komentarzy:

 1. Takie wielkie molochy mają najgorzej - bo potrzebują najwięcej pieniędzy na utrzymanie i konieczne remonty...
  Trzeba focić i dokumentować - póki stoją... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiadomo jaki jest status tych obiektów. Jeśli Agencja nieruchomości rolnych to z czasem się wszystko rozpadnie ;)

   Usuń
 2. To pierwsze zdjęcie fajnie pokazuje z góry, jak pięknie prezentuje się zespół w całej okazałości :)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne jeszcze ciekawsze widoki są kiedy nie ma liści na drzewach. Tuż obok znajduje się kamienna zapora ze zbiornikiem przeciw powodziowym. Niestety widok od strony drogi jest mniej ciekawy.
   Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń
 3. I to jest prawda. Ciekawy jaki jest status prawny tych obiektów? Zamek Świny jest w rękach prywatnych i większych spektakularnych zmian nie widać.Ale ważne jest, by takie obiekty miały rozumnego gospodarza .
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może nadejdzie, zawsze warto mieć nadzieję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy obiekt znalazłeś.
  Byłam w Bolkowie.
  Ten pałac przedstawia smutny widok.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam jest naprawdę wiele dobrych budowli i klimat :)

   Usuń
 6. Wierzę, że szybko znajdzie się sponsor i doprowadzi pałac do dawnej świetności:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba najtrudniej jest zmienić mentalność mieszkańców ,ale chyba i władz, które z tego środowiska się wywodzą :)

   Usuń
 7. Monuentalny....
  Oby ktoś postawił go na nogi!
  Pozdrawiamy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszce nie. Część mieszkań przejęła wspólnota mieszkaniowa :)
   Ja też pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Bolków podupada, miałbys o czym rozmawiać z moim mężem, który też nad tym ubolewa, bo tam spędził swoje dzieciństwo i wciąż tam wraca. Nie wiem, czy Bolków mógłby być atrakcyjny jako ośrodek noclegowy, niespecjalnie, ale może...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szlaki turystyczne istnieją oraz wiele ciekawych miejsc do zwiedzania samym Bolkowie oraz w okolicy. Jeśli powstanie las to z czasem przylecą do niego ptaki i urosną grzyby, tylko tutaj trzeba większego wysiłku i odpowiedniego pomysłu oraz kasy na ich zrealizowanie. Natomiast coraz więcej ludzi w młodym wieku produkcyjnym stąd ucieka :(

   Usuń
  2. Zgadza się, za chwilę to będzie miasto emerytów;(

   Usuń
 9. No i koło się zamyka...Jeśli lokale przejęła wspólnota mieszkaniowa to marne szanse że z tym budynkiem da się coś zrobić a szkoda bo jest naprawdę piękny. Jednak sensowny remont (zapewne pod dyktando konserwatora zabytków) pochłonąłby krocie a przy kilku właścicielach to chyba trudne, a co z resztą zabudowań? Przykra sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe miejsce przedstawiłeś. My w Bolkowie byliśmy ostatnio jedynie na zamku.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Oby nadszedł lepszy czas dla Bolkowa...

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak to głosiła swego czasu pewna kampania - Dolny Śląsk - nie do zobaczenia a do wyburzenia ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie , że Dolny Śląsk ma klimat, tylko ludzie od wojny nic nie robili :(

   Usuń
 13. Oby nadeszły lepsze chwile, szkoda takich miejsc. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam nadzieję, że znajdzie się ratunek dla tego miejsca, bo jest przepiękne. Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Widziałam relację z poprzednich Castle Party i z roku na rok jest coraz gorzej. Oby znalazł się ktoś co wyremontuje cały obiekt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Młodzi ludzie masowo uciekają..... brak pracy :( Społeczeństwo to głównie emeryci, choć miszkania tu są dosyć drogie?

   Usuń
 16. Polskie standardy - władza nie pomoże, a człowiek sam nie da rady, bo otwarcie choćby hostelu to mnóstwo biurokracji, opłat i zaświadczeń a potem kontroli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomimo tego, że komuna upadła już dawno, to brakuje u nas obywatelskiego podejścia do dobra wspólnego. Dalej panuje przekonanie, że przyjdą i zrobią.......

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!