piątek, 18 września 2015

Gliwice - maszt Radiostacji

Nie każdego stać, by jechać do Paryża i oglądać słynną wieże Eiffela. Jak się okazuje - nie zawsze trzeba mieć dużo kasy, by zobaczyć coś ciekawego. Czasami trzeba tylko wyjść z domu lub podjechać kilka, ew. kilkanaście kilometrów, by znaleźć się w  miejscu niezwykłym, a i sama budowla jest niezwykła. Jest to najwyższa na świecie konstrukcja z drewna. 
Wieża antenowa Radiostacji Gliwickiej jest nie tylko jednym z najciekawszych zabytków techniki na Śląsku, ale również unikalnym dziełem sztuki inżynierskiej. 111-metrowa budowla, wzniesiona z modrzewiowych belek połączonych mosiężnymi śrubami (nie ma tu ani jednego elementu z żelaza!), jest w chwili obecnej najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie. Szczególnie atrakcyjnie wieża wygląda po zmroku. Kolorowa iluminacja widoczna jest z wielu kilometrów, a na zwiedzających wywiera nieprzemijające wrażenie. Teren wokół wieży służy gliwiczanom jako miejsce wypoczynku na łonie natury i spotkań z kulturą - w sezonie wiosenno-letnim organizowane są tam koncerty.


Kompleks obiektów Radiostacji zbudowała w latach 1934-35 niemiecka firma Lorenz (współpraca: Siemens, Telefunken i in.). W budynku głównym zachowało się sporo oryginalnej przedwojennej aparatury. To miejsce nieodłącznie związane z wybuchem II wojny światowej. Właśnie tu 31 sierpnia 1939 r. o godz. 20.00 doszło do prowokacji gliwickiej, w trakcie której kilku uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych napadło na wówczas niemiecką radiostację. Pozostająca w ścisłej tajemnicy akcja rozpoczęła się przekazanym telefonicznie hasłem: "Grossmutter gestorben". Po sterroryzowaniu niemieckiej załogi nadano komunikat w języku polskim. Dzień później Hitler, uzasadniając konieczność rozpoczęcia wojny, powołał się na prowokacje graniczne ze strony Polaków. Po wojnie, do 1956 r. wieża wykorzystywana była jako „zagłuszarka” oraz maszt antenowy Radia Katowice.

Od 2008 roku funkcjonuje tutaj oddział Muzeum w Gliwicach. Tematem muzealnych ekspozycji jest historia radia – jego wartość społeczna, techniczna i kulturotwórcza oraz sztuka mediów. Celem tej ostatniej jest próba ukazania roli mediów elektronicznych oraz ich wykorzystania przy prezentacji form artystycznych.

Godziny otwarcia Radiostacji:

poniedziałek: nieczynne
wtorek: 10.00–16.00
środa: 10.00–16.00
czwartek: 10.00–16.00
piątek: 10.00–16.00
sobota: 11.00–16.00 (do 17.00 maj – wrzesień)
niedziela: 11.00–16.00 (do 17.00 maj – wrzesień)
Park wokół wieży otwarty w godz.:

latem: 6.00–22.00

zimą: 8.00–20.00

Źródła: gliwice.eu

11 komentarzy:

 1. Niemce dobre inżyniery są! Ale Polacy też niezgorsze, pod Tarnowem mieliśmy najdłuższy jednoprzęsłowy most drewniany na świecie, tyle że go wycofujący się przed Ruskimi Austriacy wysadzili.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawą historię powiadasz. Dawno mnie tu nie było i znowu coś przegapiłam.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. o tak, to niezwykła budowla, robi wrażenie! Polska jest piękna i wcale daleko jechać nie trzeba:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładnie się wieża prezentuje i podziwiać ją można z daleka. Fajnie też jest zagospodarowany teren wokół wieży, okoliczni mieszkańcy chętnie tam odpoczywają. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow! Muszę kiedyś to zobaczyć, bo robi wrażenie! :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna radiostacja serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. O jej "wkładzie" w wojnę nie wiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
 8. To jeden z najciekawszych obiektów opisanych przez Ciebie w ostatnim czasie ;)

  Świetna robota..
  Taki maszt, niemal do nieba.. no no.. ;)

  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 9. Swego czasu także w Katowicach, w latach 30. wybudowano maszt radiowy. Jednak długo nie przetrwał. Niestety nie wiem jak poległ.

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałem o niej, ale z bliska rzeczywiście jak w Paryżu :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Mieszkam w Gliwicach, ale jeszcze nie odwiedziłam tego miejsca :)
  Mój blog-klik

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!