poniedziałek, 17 listopada 2014

Chorzów - Góra i Pałacyk Redena


Jak wskazuje tytuł posta, Park Redena położony jest w Chorzowie na Górze Wyzwolenia (dawniej Góra Redena), na wysokości ok. 320 m n.p.m.
Sama powierzchnia  parku jest dość rozległa i wynosi obecnie 6,72 ha. Pomimo częściowego zaniedbania w parku wyznaczone są ścieżki spacerowe, a nawet ścieżka dydaktyczna, która oprowadza obok najciekawszych parkowych  obiektów przyrodniczych.

Biurowiec - Redenberg Office Park

Na północnej stronie parku od ul. Lwowskiej usytuowany jest dawny pałacyk. Zaś w północno-zachodniej części parku znajduje się betonowy zbiornik wody pitnej należący do GPW w Katowicach. Magazynuje 50 tys. m3 wody z ujęć w Dziećkowicach i Kozłowej Górze. Woda ta wykorzystywana jest nie tylko dla Chorzowa, ale także dla miast sąsiednich, min. dla Osiedla Tysiąclecia położonego już w  w Katowicach.


Tuż obok przy ul. Lwowskiej 34 znajduje się bardzo ciekawy obiekt, który na przestrzeni lat pełnił różne funkcje.  Jedni go nazywają Pałacem Radena inni z kolei restauracją Redena jeszcze inni "Piramidą", gdyż pod tą nazwą zasłynął jako Club Piramida i znany był nie tylko mieszkańcom Chorzowa, ale w całej aglomeracji.

Cieszy fakt, że kultowy budynek ocalał i ciszy oczy.

Tak czy inaczej sam budynek powstał w latach 1898-1907, w czasie rozbudowy parku (założonego w roku 1874), kiedy to miejsce wzbogaciło się również o hotel, zakład ogrodniczy oraz szklarnię i inne budynki gospodarcze, które swą rolę pełniły w zasadzie do końca lat 60-tych.
Natomiast w sam pałacyk służył bardzie wzniosłym celom.


W 1939 „Ogród i restaurację na Górze Wyzwolenia” przejął Wincenty Steiner , restauracja była miejscem wielu imprez organizowanych przez różne organizacje i towarzystwa. W czasie czerwcowych Dni Morza gospodarzem uroczystości była Liga Morska i Kolonialna. W 1938 r. Gościem poprzedniego właściciela był Prezydent Ignacy Mościcki , który przybył na uroczystość poświęcenia sztandaru Przysposobienia Wojskowego Kobiet w Chorzowie. Niewiele budynków, lokali z tamtych czasów dotrwało do obecnych czasów.

Teren rekreacyjny.

 Natomiast na cześć Prezydenta Mościckiego goszczącego w Chorzowie istniejącej po sąsiedzku kopalni węgla na nadano imię "Prezydent", po której pozostał tylko kompleks rekreacyjny z szybem do zwiedzania. 


W pozostałych budynkach należących do KWK Prezydent działa stowarzyszenie Sztygarka, które ma na celu utrzymanie obiektów, ale także oferuje swoim gościom kulturę i coś dla podniebienia. 

W tej chwili Po zamknięciu "Piramidy" właścicielem obiektu została firma Webolit Polska, a   w zabytkowych zabudowaniach działa teraz Redenberg Office Park. Teraz to  ekskluzywny biurowiec, który dodatkowo oferuje 200 miejsc parkingowych.


Co prawda obiekt niby jeszcze w budowie, ale w większości jest już dostępny.


Obok jest wile rożnych innych ciekawych obiektów do zwiedzania. Wystarczy tylko zaplanować wycieczkę do Chorzowa.

Źródła: redenberg.com
            chorzowianin.pl
12 komentarzy:

 1. Muszę zacząć zwiedzać Twoje okolice, bo z tego co tu pokazujesz widzę, że kompletnie ich nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Budynek prezentuje się bardzo ciekawie. Fajnie, że ocalał.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zostaje nic innego tylko wiosna zaplanować wycieczkę do Chorzowa, bardzo ciekawa okolica. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. zeby człowiek tylko miał czas na zwiedzanie - tyle nowych i nieznanych miejsc czeka!

  OdpowiedzUsuń
 5. dzięki za wycieczkę, tym bardziej, że nigdy tam nie byłam...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe! W tamte rejony również muszę się wybrać.
  Np. Chorzów to pamiętam tylko jako mały chłopiec (park, tramwaje itd).
  Pzdr.serd.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie zobaczyć swoje bliskie okolice u Ciebie na zdjęciach :) pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ładnie opisujesz swoje wycieczki , ja musiała bym przeczytać parę przewodników turystycznych ,żeby sklecić parę zdań :))
  Pałacyk niczego sobie , ładnie kiedyś te cegiełki układali.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na Twoich zdjeciach jest zawsze tyle słońca - jak to robisz? :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna robota.
  Dobrze że napisałeś o tym szybie do zwiedzania bo wyglądał mi z dołu na wieżę spadochronową tylko lokacja mi nie pasowała.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie byłem w tej okolicy, kolejna wycieczka którą trzeba zaplanować. poczekam tylko na łaskawszą pogodę.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!