sobota, 9 lutego 2013

Śpiew Śląska

Śpiew Śląska

Słyszycie jak huczą młoty, turbiny trajkotem trajkocą? Pracują dniem i nocą! Czarna zasnuwa się dal. To Śląsk śpiewa - głos ma węgiel i stal.................
Od tego momentu, kiedy rzeczywiście śląskie zakłady pracowały pełną parą minęło sporo  lat, a po wielu zakładach i fabrykach nie pozostał żaden ślad. Niemej jednak coś ze śląskiego klimatu pozostało  i do dziś twardy charakter śląskiej architektury i kultury jest dobrze zachowany.
Zdjęcie przedstawia  przełom lat 50/60  tych XX w. (zdjęcia archiwalne z Foto Polska) 
 Od lewej strony widoczna elektrownia Miechowice, kominy zakładów gumowych oraz szyby MII i MI byłej kopalni Miechowice. Most, który jest widoczny w tle funkcjonuje do dzisiaj. A to już luty 2012 r., kiedy trwa przebudowa drogi krajowej DK 88. W tle ledwo widoczny budynek stacji GKW - Miechowice


Zdjęcia z okresu międzywojennego.

Widoczny budynek starej  dyrekcji po prawej stronie.


                                                 Z budynku stacyjnego zostało tyle.


      W tej chwili zamiast torów pod wiaduktem prowadzi droga dla pieszych do CH Plejada. Luty 2013


 Wiadukt dla kolejki wąskotorowej został wykonany  1936 roku, kiedy zaczęto budować autostradę z Bytomia do Berlina. Była to strategiczna droga wykonana na polecenie Hitlera.


                                                        Widok w kierunku elektrowni


                                       Tu, w lewo odgałęziała się linia kolei GKW do Maciejowa .
Z budynku posterunku odgałęźnego zostały tylko mury.


Widok na koksownię Bobrek


Elektrownia na szczęście już nie kopci.


Szyb Zbigniew kopalni Bobrek


Ze zlikwidowanej kopalni Szombierki został tyko zabytkowy Szyb Krystyna oraz czynny szyb Ewa, który służy do odwadniania.
Z sześciu kopalń jeszcze w latach 90- tych w Bytomiu pozostała tylko jedna. Z dnia na dzień, na wskutek likwidacji dwóch hut, czterech kopalń oraz innych zakładów,  ppracę straciło ponad 18 - tys ludzi.
Ale za to powietrze jest czystsze, a przyroda nadrabia zaległości.

16 komentarzy:

 1. i can imagine the pollution put out by those factories. i like that nature is restoring its place.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Indeed nature coped well, now there is a lot of greenery around. :)

   Usuń
 2. I pomyśleć, tyle lat historii, lat budowy i użytkowania by w kilkanaście ostatnich lat obrócić wszystko w ruiny. Stać nas na to ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marny gospodarz, to wszystko sprzedaje i rujnuje, potem nic niema. I widać, że chyba nasza władza ma takie nastawienie.

   Usuń
 3. Kolejna ciekawa porcja zdjęć i informacji :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za pozdrowienia i miłe słowo. :) Pod względem czystości powietrza chyba ta zmiana wyszła na dobre. Szkoda tylko, że tyle pięknych budowli przemysłowych straciło się bezpowrotnie. :(

   Usuń
 4. Pamiętam doskonale śpiew Huty Kościuszko i Konstalu w Chorzowie - moi rodzice pracowali tam aż do emerytury więc byłam częstym bywalcem tych zakładów. Szkoda , że obracają się w ruinę. Na szczęście niektóre miasta dbają o to, by z dawnych budynków zakładowych robić obiekty kulturalne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście z Huty Kościuszko, to z każdego komina inny dym leciał. XD Niestety niekiedy miasta nie maja nic do powiedzenia, bo raz,że kasy nie maja, drugie to, że nikt nikogo nie pyta, tylko likwiduje często wartościowe budowle. :( Najbardziej mi jest żal kopalni Szombierki. A można by by tak jak napisałaś, przeznaczyć te piękne budowle na inne cele.:)

   Usuń
 5. Te stare zdjęcia pokazują wielkość polskiego przemysłu. Teraz już niewiele z tego pozostało. W innych miastach też tak jest. I to smuci, że cała infrastuktura się marnuje i niszczeje. Swoją drogą ciekawe zdjęcia :) Pozdrawiam i zapraszam do nas Szepty Szcześcia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie napisany post, fajnie pokazane kiedyś i dziś.
  Smutno się robi na sercu gdy obiekty, które wpisały się w historię danego miejsca popadają w ruinę. Natomiast cieszy mnie gdy są wykorzystywane w różny sposób, choćby jako atrakcja turystyczna.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dobrze by było gdyby świetna architektura została zachowana dla potomnych.

   Pozdrawiam i dziękuje za odwiedziny. :)

   Usuń
 7. Mnie również żal pięknej archtektury przemysłowej która nieodwolalnie niszczeje. W Łodzi poszli po rozum do głowy i coś z tym robią, w Warszawie jak słyszałam są jakieś plany co do starej nieczynnej gazowni ale tyle innych obiektów popada w ruinę a szkoda!

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie dobrze by było gdyby świetna architektura została zachowana dla potomnych.

  Pozdrawiam i dziękuje za odwiedziny. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna wycieczka w przeszłość. jestem miłośnikiem architektury przemysłowej, z lubością odnajduje ślady procesów technologicznych. np na pierwszym zdjęciu te pękate budowle to chłodnie kominowe grawitacyjne. Tu uzdatniało się wodę obiegową która służyła jako podstawowe chłodziwo w turbinach, pompach i kotłach.

  Dziś moda jest na przekształcanie hal produkcyjnych na super luksusowe apartamenty dla bardzo zamożnych ludzi - niestety nie każdą halę da się tak zaadaptować. Hale energetyczne, przemysłu chemicznego i inne to w zasadzie puste mury w których pełno jest dziur po rurociągach. Najlepiej adaptuje się np fabryki włókiennicze i podobne obiekty.

  Osobną kwestią jest bezpieczeństwo samych budynków, niejednokrotnie mających ściany i podłogi przesiąknięte toksycznymi substancjami, lub nadwyrężone w czasie rozbiórki armatury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety z kopalni i zakładów gumowych już nic nie zostało. Kolej wąskotorowa, która jest najstarsza na świecie ma tylko jedna linię. W tej chwili i tak jest skrócona z powodu remontów wiaduktów.

   A można by tak wiele pozostawić dla potomnych. :)

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!