niedziela, 3 lutego 2013

Szałsza - Pałac

Przez długie lata nie wiele się mówiło na temat tego zabytku. Co więcej, wielu mieszkańców Śląska nawet nie wiedziało o jego istnieniu. Pomimo tego, że położony jest przy często uczęszczanej krajowej drodze DK 78, łączącej Gliwice z Tarnowskimi Górami nie jest on zbytnio widoczny ze wspomnianej drogi. 

Trochę historii

Późnobarokowy pałac w Szałszy został zbudowany przez Annę von Winter w 1781 roku.

 Po kilku zmianach właścicieli, od 1832 roku, grunty otaczające stały się własnością rodziny von Groeling. Ta rodzina pochodzi z okolic dzisiejszej Saksonii - Anhalt. Po raz ostatni pałac został gruntownie przebudowany w 1877 w stylu angielskiego gotyku (tzw. styl Tudorów). Ta rodzina zajmowała pałac do 1945 r. Obecnie na terenie pałacu oraz placu  przypałacowym, trwają prace konserwatorskie. Właściciele nie chętnie goszczą zainteresowanych, tłumacząc, że  jest to własność prywatna.
Oprócz pałacu, można podziwiać również park z trzema pomnikami przyrody - to głownie Dęby szypułkowe (obwód 412 - 440 cm).  


W pobliżu pałacu znajduje się drewniany kościół pw. NMP wybudowany  na przełomie XVI - XVII wieku. W czasie swego istnienia świątynia została zniszczona dwukrotnie: w 1784 przez burzę w 1967 roku w wyniku pożaru.  
Dziś, w pełni odrestaurowana rolę filii parafii kościoła w Żernikach. Barokowe wnętrze kościoła i gotyckie malarstwo XV w. Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu dwunastu apostołów i kolatorska ławka z pierwszej połowy XIX w.
Na szczęście brama była otwarta i nie było ochrony?


Płac otacza rozległy, zielony plac, który zapewne będzie wykorzystany dla celów rekreacyjnych


Fronton pałacu  skierowany jest na północny zachód


Niewątpliwie wilgoć na ścianach ma związek z małą ilością świtała i zbiorników wodnych, nad którymi często unosi się mgła.


 Widok elewacji pałacu od strony południowo - wschodniej.


Kolumnowy portal wejściowy.


Zbiornik wodny widziany z mostku prowadzącego na pałacowy dziedziniec.

W tej chwili prace są o wiele bardziej zaawansowane, ale i tak postępy  nie są zbyt spektakularne.
 Jeśli się uda warto tu zaglądnąć.

26 komentarzy:

 1. piękna architektura, ja zaliczam się do tych, którzy do dzisiaj nie mieli pojęcia o istnieniu tegoż pałacu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dziwnego, bo wiele się o nim nie pisało nawet w przewodnikach? W tej chwili prowadzona jest kanalizacja do pałacu i raczej nie ma mowy o wejściu na jego teren.

   Może jednak w przyszłości będzie go można zobaczyć w całej pełni. :)

   Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny. :)

   Usuń
 2. Znam ten pałac bardzo dobrze, mieszkam kilka km od niego. Często bywam tam podczas rowerowych wycieczek. Stan, jaki pokazałeś w zasadzie się nie zmienia od kilku lat. Coś się robi, ale mało efektywnie. Ważne, że dach jest cały nad obiektem, co gwarantuje, że tak szybko reszta nie ulegnie zniszczeniu. W pobliżu działa szkółka jeździecka, pałac byłby świetnym miejscem na wczasy w siodle i może takiej przyszłości doczeka. A kościółek drewniany rzeczywiście ładnie się prezentuje.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pozdrowienia i odwiedziny. Też tam byłem kilka lat wcześniej rowerem. Z Mikulczyc doprowadza tu szlak turystyczny, którym fajnie się pomyka wśród pól. :)

   Podprawiam również. :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy palacyk i historia jego intersujaca... chcialoby sie wnetrza zobaczyc, sciany podlogi... no ale trudno. Mozna sobie wyobrazic :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś się doczekamy, że właściciel udostępni wnętrza do użytku?

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Na Śląsku jest sporo rożnych pałaców, niestety wiele z nich popadło rozpadające się ruinę. Czasami nawet nabywcy sami do tego doprowadzają. Tak jest np. z pałacem Donnersmarcków w Siemianowicach.

   Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 5. Bardzo ładnie wygląda pałac teraz kiedy jeszcze nie jest w pełni swojej świetności, ale gdy remont będzie skończony to będzie z niego perełka.
  Nie miałam pojęcia, że taki pałac istnieje, jak dobrze pójdzie to odwiedzę go w najbliższej przyszłości.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki!

  Tylko ciekawe jeszcze ile ten remont potrwa. Jeśli to będzie hotel i restauracja, to pewnie bez większych problemów by można zobaczyć. :) Choć z tym bywa różnie? Pałac Branickich w Sterdyni nie jest dostępny, pomimo tego, że mieści się tu Hotel i restauracja. :(

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. the palace/home is grand, but i like the craggy tree out by the pond. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Parkj is huge and there are really a lot of interesting trees, filaments do not have the pictures. The palace is under renovation and you have to wait until the end. It will be beautiful. :)

   Yours sincerely. :)

   Usuń
 8. Jak dla mnie odkrycie.
  jeśli powstanie tu kiedyś hotel lub pensjonat, to pewnie z żoną skorzystamy, bo lubimy takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli już będzie gotowy to dam znać. :) Pozdrawiam. :)

   Usuń
 9. Kolejny piękny pałac o niepewnej przyszłości... mam nadzieję, ze ktoś zadba o niego z umiarem i poczuciem estetyki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieje,że jednak coś z tego wyjdzie, bo inwestor podciągnął kanalizacje. Skoro zainwestował tyle kasy, to może przyjdą efekty. :)

   Usuń
 10. To będzie prywatny dom. Jest piękny, a gościu który go remontuje odwala kawał dobrej roboty. Miałem okazję być wewnątrz - brawo!

  OdpowiedzUsuń
 11. Może w przyszłości pozwiedzamy .:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę.

   Usuń
  2. Ponoć ma tam być ogólnodostępny hotel z restauracją ?

   Usuń
 12. Znam właścicieli supr ludzie. Napewno nie dopuszczą do zaniedbania tego obiektu. Myślę że może stadnina też będzie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Polecam zobaczyć pałacyk wieczorową porą od strony klubu jeździeckiego, pięknie oświetlony, zapiera dech w piersiach.

  OdpowiedzUsuń
 14. Właścicielem jest jeden z prezesów Agata Meble i adaptuje ten pałac pod swoją rezydencję..

  OdpowiedzUsuń
 15. Dodać należy, ze do początku XXI wieku pałac był własnością gminy (wcześniej PGR). Mieszkali tam zwykli ludzie, głownie rolnicy i chłopi, którzy pracowali w PGRze. Dziś - 2019 rok, zamek jest całkowicie odrestaurowany z zewnętrze(wewnątrz nie wiem bo nie ma wstępu), zagospodarowana jest cała okolica - zakopano stawy i zrobiono piękny trawnik, rozbudowano taras i schody, wybudowana wielką bramę wjazdową. Miejsce piękne na hotel, centrum SPa, ale właściciel chyba nie musi komercjalizować tego obiektu i traktuje to jako rodzinny pomnik -rezydnecję.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!