czwartek, 28 listopada 2024

Tarnowskie Góry - Rynek miejski

 Rynek w Tarnowskich Górach to główny plac w mieście, które położone jest w województwie śląskim. Tarnogórski Rynek pod wieloma względami jest wyjątkowy.  Jest to zabytkowy i malowniczy plac, znany z pięknej architektury i bogatej historii. Plac otoczony jest znanymi budynkami, takimi jak neorenesansowy ratusz, ewangelicki kościół i kilka starych kamienic. W niezwykłym budynku umiejscowione jest Muzeum miejskie. 




Muzeum w Tarnowskich Górach zajmuje piętro i poddasze jednej z najstarszych kamienic przy tarnogórskim rynku. Budynek pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku, ale był przebudowywany w kolejnych stuleciach. Pierwsze wzmianki o kamienicy pochodzą z 1670 roku. Jej właścicielem był wówczas Christoph Kraker. W kolejnych dekadach budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1805 roku Erdmann Gustav Henckel von Donnersmarck sprzedał go Johannowi Sedlaczkowi, który przeniósł tu swoją winiarnię, istniejącą od 1786 roku. Winiarnia ta nadal działa na parterze kamienicy.




Natomiast ratusz miejski, zbudowany w 1898 roku, jest jednym z najbardziej imponujących budynków na placu. Sam plac przeszedł kilka renowacji na przestrzeni lat, a ostatnia poważna renowacja miała miejsce w 2015 roku1. Jest to popularne miejsce zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, oferujące uroczą atmosferę z kawiarniami i restauracjami. 


sobota, 2 listopada 2024

Niezwykły klimat w przedwojennym Ojcowie

 Na ogół każdy kojarzy obrazy malowane na ścianach budynków zwanych muralami. O deskalach jednak słyszymy o wiele rzadziej. Czym różni się taka sztuka? Otóż murale, to obrazy tworzone  na ścianach murowanych. Więc obraz robiony na deskach zwany jest właśnie „deskalem”. 



Jednym z najbardziej znanych twórców deskali jest niesamowity artysta, który uwiecznia zapomniane historie z życia na ścianach drewnianych budynków. O kim mowa? Tym niesamowitym twórcą jest malarz, który porzucił malarstwo sztalugowe na rzecz ścian murowanych lub drewnianych. Szczególnie upodobał sobie tzw. "Ścianę Wschodnią", ale wcześniej na drewnianych ścianach zaczął malować na Podkarpaciu. Oczywiście to Arkadiusz Andrejkow - malarz i twórca efektownych deskali. Najczęściej  przenosi na drewniane budynki stare fotografie lub opisy historyczne, których obecnie już nie zobaczymy. Wspominałem już o tym wspaniałym twórcy na blogu w tytule: Jaśliska - zaszyta wieś w Beskidzie Niskim i deskale




Ostatnimi czasy nowy deskal powstał w Ojcowie. Z moich obliczeń wynika, że to dzieło zostało namalowane w lipcu 2024 r. Nie mam pojęcia, z czyjej inicjatywy powstał ten obraz, ale świetnie się komponuje z podupadają, ale niezwykle  piękną, drewnianą zabudową  Ojcowa. Jak wynika z podpisu, obraz, który został namalowany przez p. Arkadiusza jest inspirowany archiwalną fotografią z 1936. Malowidło najprawdopodobniej zostało stworzone na zamówienie właściciela lokalu i ma na celu zachęcać do odwiedzenia tej nietuzinkowej  kawiarni w Ojcowie. 



Nie trudno się domyślić co było inspiracją do powstania deskalu... 


Oryginalne zdjęcie można zobaczyć we wnętrzu kawiarni.   

Na podkreślenie urokliwego położenia jeszcze widok ze skały Jonaszówka, z której roztacza sie panorama w kierunku północnym na stoki Złotej Góry oraz widoczne ruiny Zamku Kazimierzowskiego i dolinę Prądnika i opadające stromymi skałami zbocze góry Koronnej. 


Zapraszam do przypomnienia innych postów z OPN 

1. Ojców - Dolina Prądnika

2. Ojców - willa "Pod Koroną" i "Igła Deotymy"