czwartek, 15 sierpnia 2019

Połomia - chrząszcz: Dyląż garbarz (Prionus coriarius)

Pomimo, że jest ich dużo w Polsce, to za bardzo w oczy się nie rzucają, nawet dlatego, że to chyba największy żuk jaki żyje w naszych lasach lub parkach. Jednak gdy przyjrzymy mu się bliżej, to prezentuje się ładniej na jakiego wygląda. Samiec dosyć dużych rozmiarów (ponad 4 cm) napotykany w lesie w Połomii. Dyląż garbarz (Prionus coriarius) – bo o nim tu mowa, to chrząszcz z rodziny kózkowatych. Boczne brzegi przedplecza z trzema zaostrzonymi kolcami. Pokrywy skórzaste, pomarszczone, lekko błyszczące z trzema niewyraźnymi, podłużnymi żeberkami. Ciało krępe i wypukłe. Czułki samic mają 11 członów, u samców 12. Chrząszcze głośno strydulują. Czyli pocierają czułkami o inną własną części ciał Wielkość jaką osiągają wacha się od 18 - 45 mm. (Fot. Wikipedia) 

Występują w zasadzie w całej Europie, a w Polsce dość pospolity. Rozmnażanie tego chrząszcza przebiega w sposób następujący: Samica składa jaja w szczeliny kory do starych lub martwych drzew i pniaków, najczęściej blisko szyi korzeniowej. Larwy żerują początkowo pod korą a później przenoszą się do szyi korzeniowej i korzeni. Po zakończeniu rozwoju opuszczają miejsce żerowania i przenoszą się do gleby, gdzie z wiórek drzewnych i cząstek gleby budują kokony, w których następuje przeobrażenie. Potem efekt jak na zdjęciu powyżej ;)  

Źródła: pl.wikipedia.org

7 komentarzy:

 1. Przepiękny chrząszcz. Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. O jaki piękny chrząszcz. Przepiękne ujęcie. Ma autor oko do zdjęć. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o dylążach garbarzach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prowadzi wieczorowy tryb źycia ;) więc nie łatwo się nań napatoczyć. Ale już na biwakach często go spotykałem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyroda mnie cały czas zaskakuje. Widziałam tego chrząszcza nie raz, nigdy jednak się mu nie przyglądałam bliżej :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!