czwartek, 15 sierpnia 2019

Połomia - chrząszcz: Dyląż garbarz (Prionus coriarius)

Pomimo, że jest ich dużo w Polsce, to za bardzo w oczy się nie rzucają, nawet dlatego, że to chyba największy żuk jaki żyje w naszych lasach lub parkach. Jednak gdy przyjrzymy mu się bliżej, to prezentuje się ładniej na jakiego wygląda. Samiec dosyć dużych rozmiarów (ponad 4 cm) napotykany w lesie w Połomii. Dyląż garbarz (Prionus coriarius) – bo o nim tu mowa, to chrząszcz z rodziny kózkowatych. Boczne brzegi przedplecza z trzema zaostrzonymi kolcami. Pokrywy skórzaste, pomarszczone, lekko błyszczące z trzema niewyraźnymi, podłużnymi żeberkami. Ciało krępe i wypukłe. Czułki samic mają 11 członów, u samców 12. Chrząszcze głośno strydulują. Czyli pocierają czułkami o inną własną części ciał Wielkość jaką osiągają wacha się od 18 - 45 mm. (Fot. Wikipedia) 

Występują w zasadzie w całej Europie, a w Polsce dość pospolity. Rozmnażanie tego chrząszcza przebiega w sposób następujący: Samica składa jaja w szczeliny kory do starych lub martwych drzew i pniaków, najczęściej blisko szyi korzeniowej. Larwy żerują początkowo pod korą a później przenoszą się do szyi korzeniowej i korzeni. Po zakończeniu rozwoju opuszczają miejsce żerowania i przenoszą się do gleby, gdzie z wiórek drzewnych i cząstek gleby budują kokony, w których następuje przeobrażenie. Potem efekt jak na zdjęciu powyżej ;)  

Źródła: pl.wikipedia.org

5 komentarzy:

 1. Przepiękny chrząszcz. Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. O jaki piękny chrząszcz. Przepiękne ujęcie. Ma autor oko do zdjęć. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o dylążach garbarzach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prowadzi wieczorowy tryb źycia ;) więc nie łatwo się nań napatoczyć. Ale już na biwakach często go spotykałem.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!