poniedziałek, 19 lutego 2018

Zabrze - żegnaj Staszic

 Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu ogłosiła ofertę na wybór podmiotu, który by się podjął  likwidacji szybu "Staszic" w byłej kopalni Pstrowski, a wcześniej Jadwiga i Rokitnica. Od kilkunastu lat działa tutaj prywatna kopalnia Siltech. Do tej pory kopalnia wykorzystywała wyciąg szybowy do transportu ludzi, materiałów oraz urobku. Szkoda, bo wieża wkomponowała się w tutejszy krajobraz od przeszło 100 lat, a  pochodzi z okresu  1904-1908 r. i ma swoją historię w przemysłowym krajobrazie Śląska. Szyb z wieżą i budynkami nadszybia najprawdopodobniej wpisany jest  do rejestru zabytków przemysłowych. Zresztą ciekawą historię ma cała kopalnia i szkoda, że to wszystko idzie w zapomnienie. Smuto i pusto - zdjęcie z dzisiaj tzn. 19.02.2018 r


Widok na szyb Staszic od strony przedszkola
I tu taj sypał się węgiel W momencie kiedy prywatna kopalnia Siltech wydrążyła sztolnię  przestała korzystać z usług szybu, który był wynajmowany, a koszty były bardzo wysokie. W związku z powyższym szyb od jakiegoś czasu nie był już używany, dlatego piękna wieża szybowa zniknie z krajobrazu  Osiedla Młodego Górnika, a pozostanie tylko studnia szybowa dla zachowania stosownej wentylacji.  Natomiast w celu odwodnienia zostanie wykorzystany szyb Gigant.

Szyb Gigant


Tutaj jeszcze widoczne są koła szybowe na dwa przedziały i do dwóch maszyn wyciągowych
Tutaj, na aktualnych zdjęciach kółek i lin  brakuje  :(


Trochę to smutne, że władze naszych śląskich miast tak łatwo zgadzają się na likwidację  ciekawych obiektów poprzemysłowych, które mogły być atrakcją turystyczną i wspomnieniem  po  górniczej przeszłości tutejszych rodzin, pracujących w górnictwie z pokolenia za pokoleniem. Szkoda, ponieważ wieża szybu Stanisław (Staszic) ma zostać rozebrana do końca kwietnia 2018 r.

 Nawet górnik się załapał na foto ;)


Aby historyczna zabudowa po kopalni Castelengo, a potem, Jadwiga, Rokitnica, Pstrowski i od 2002 r. Zakład Górniczy Siltech pozostały w pamięci, przypominać będzie dzisiejszy post. 

17 komentarzy:

 1. Też uważam że wieże szybowe to (po delikatnych przystosowaniach) doskonałe punkty widokowe dla turystów. Za "psie pieniądze" można by wytyczyć np. Szlak wież szybowych i na pewno cieszył by się powodzeniem... Ale to wymaga wyobraźni, śmiałości, tymczasem u urzędactwa i decydentów tych cech szukać z ... lampą górniczą ;) .
  Szkoda, naprawdę szkoda. Ockną się jak już będzie "po ptokach".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No własnie szkoda, że decydenci nie widza potrzeby pozostawić coś dla innych pokoleń

   Usuń
 2. Masz rację. Czasem zbyt szybko władze decydują się na likwidację pewnych obiektów.
  Dobrze, że kiedyś żyli wspaniali pasjonaci i ocalili stare chaty, dwory, wiatraki od zniszczenia, spalenia i dzięki temu mamy piękne skanseny.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna racja. Komuniści podobnie podchodzili po wojnie do całej spuścizny ziemskiej. Bez względu na to czy były to nieruchomości poniemieckie czy polskie :(
   Pozdrawiam również i dziękuje za odwiedziny :)

   Usuń
 3. Obawiam się, że jeszcze wiele takich obiektów zniknie z krajobrazu. Niestety, ale koszta adaptacji i utrzymania wieży jako punktu widokowego są wbrew pozorom duże. Plus cała urzędnicza machina... Chyba żadnego miasta na to nie stać i - nie oszukujmy się - na zachodzie też podziało się podobnie. Choć pomysł szlaku wież bardzo pochwalam, to obawiam się, że jest niestety niezbyt realny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SRK nie dba nawet o swoją substancje mieszkaniową, to kto by się chciał angażować w tworzenie czegoś dla innych grup społecznych? Urzędnicy patrzą tylko, by się wywiązać ze swoich obowiązków i wziąć solidna za to kasę :(
   Jak to bywa w państwowych spółkach.
   A szkoda....

   Usuń
 4. Jedno życie, a tyle zmian wokół. Niedługo trzeba będzie się dobrze natrudzić, by na śląsku zobaczyć takie szyby. Dobrze, że niektóre zaczynają żyć na nowo.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I pewnie tak będzie. Np. Maciej lub Prezydent został ocalony dla potomnych :)
   Pozdrawiam 😀

   Usuń
 5. Szkoda, że nie zrobią z tego atrakcji turystycznej.
  Zdjęcia świetne. wygląda na to, że niedługo już tylko na zdjęciach będzie można to zobaczyć.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Smutne. Za chwilę a właściwie już zaczęli wyburzać KWK Centrum w Bytomiu i kolejne szyby cytuję "Z krajobrazu miasta ma zniknąć aż 5 spośród siedmiu szybów: Jan, Skarga, Rejtan, Witczak oraz Komunikacyjny" :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo smutny widok. Te zdjęcia choć tak ładne pokazuje jak ząb czasu pożera niektóre mijesca... Bezlitośnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest wiele takich miejsc, gdzie likwidowane są stare szyby górnicze, a w ich miejscu stawiane są nowe obiekty. Niestety nie mamy na to większego wpływu. Możemy tylko obserwować jak zmienia się otaczająca nas przestrzeń.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!