czwartek, 10 kwietnia 2025

Krynica-Zdrój - Nikifor ozdoba kurortu

Istnieje powiedzenie, że "człowiek pokorny potrafi nabyć mądrości, a głupi wszystko wie najlepiej" i chyba cos w tym jest. Tym wstępem chciałem nawiązać do postaci jaką był pogardzany i pokorny człowiek,  który został doceniony pod koniec swego życia, natomiast po śmierci przynosi dochody miejscom, z którymi był związany. 




Chodzi o człowieka, którego część ludzi kojarz i mnie sie wydawało,  że trochę go znałem, czytając to i owo.  Ale jak się okazuje, że były to zaledwie zarysy. Dlatego szacunek dla tego człowieka nakazuje przynajmniej napisać post na blogu. Ta postacią jest Nikifor Krynicki. 






  Pomnik ,,Nikifora Krynickiego" (Epifaniusza Dworniaka) znajduje się  przy samym wejściu na deptak tuż obok dolnej stacji kolejki na Górę Parkową. Postać słynnego malarza prymitywisty została odlana z brązu. Nikifor został przedstawiony tak, jak przez wiele lat widzieli go mieszkańcy miasta i kuracjusze – na ławeczce, z pędzlem w dłoni, w towarzystwie bezpańskiego psa. Na tablicy umieszczono imię Nikifora pisane w języku polskim i łemkowskim. 




Pomnik a bardziej ławka ,,Nikifora Krynickiego"  wykonany jest z brązu i przedstawia postać słynnego krynickiego malarza samouka. Pokazuje malarza, który siedzi z pędzlem w dłoni na murku, a obok niego pies, który jest symbolem wierności i przywiązania. Nikifor bowiem był związany z  Krynicą, ponieważ po śmierci matki łatwiej można było przetrwać II wojny światowe i niełatwy okres socjalizmu. U stóp artysty widniej również walizka, z którą ponoć nigdy się nie rozstawał. 



Tak jak bezpański był Nikifor, tak towarzyszył mu inny bezpański bezimienny przyjaciel,   widoczny na zdjęciu. 

Pomnik jest dziełem krakowskiego rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja. Rzeźbiarz starał się oddać Nikifora, takiego jak widział go na swoich zdjęciach Marian Włosiński, prawny opiekun Nikifora. Profesor Dźwigaj, przygotowując projekt rzeźby, korzystał z tych archiwalnych fotografii. 




 Pomnik został odsłonięty 9 września 2005 roku przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa,   gościa XV Forum Ekonomicznego, dokładnie w 110 rocznicę urodzin Nikifora.








W tym niebieskim domu jest teraz muzeum Nikifora, o którym w następnym poście




Wille - Litwinka i Węgierska Korona, która dalej działa, ale nie ma juz Litwinki. Na jej miejscu w tej chwili w willi Romanówka dział muzeum Nikifora [ zdjęcie archiwalne Fotopolska.eu]


Według pierwszego zamysłu, pomnik miał stanąć w miejscu, gdzie Nikifor był widywany najczęściej, czyli przy ulicy Pułaskiego niedaleko Łazienek Mineralnych. Gdyby Nikifor stanął na ul. Pułaskiego, byłby rzeźbą plenerową jakich wiele. Tutaj natomiast, poprzez otoczenie zieleni, wybrukowane podejście i ustawienie na specjalnie zbudowanym murku, rzeźba stała się pomnikiem, który jest dostrzeżony przez wielu przechodniów, dzieki czemu mogą się zastanowić na losem i dorobkiem tego skromnego i pogardzanego człowieka, który został wielkim  i cenionym artystą dopiero tak naprawdę po śmierci. 

poniedziałek, 24 marca 2025

Miechowice - zabytkowy budynek byłego przedszkola nr 43 - ul. Stolarzowicka 12

 Przyszedł czas na nieco refleksji nad pięknym budynkiem z końca XIX w., który od kilku lat stoi pusty a na elewacji zaczynają rosnąć samosiewki. Oczywiście mowa jest o byłym przedszkolu nr. 43 zlokalizowanym przy ul. Stolarzowickiej 12.   Placówka ta została oddana do użytku w 1957 i działała przez 64 lata. Przez te lata niestety nie przechodziła większych remontów i jej stan nie spełniał norm jakie by miały służyć rozwojowi młodych ludzi. Przedszkole nr 43 działało do końca sierpnia 2021 r. Od 01.09.2021 r  przedszkole w  całości zostało przeniesione do budynku Szkoły Podstawowej nr 33 przy ul. Matki Ewy 9.




Warto zwróć uwagę na pozostałości bramy wjazdowej  



Wcześniej, czyli przynajmniej do wojny działała w tym miejscu  prawdopodobnie restauracja Schulltza. Co się działo z tym pięknym budynkiem do roku 1957 nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie. 

Niemniej warto się przyjrzeć tej budowli, ponieważ w dalszym ciągu pomimo powolnej degradacji wzbudza zaciekawienie i pokazuje jak piękne były Miechowice przed wojną. Ciekawi mnie zatem jakie plany mają władze naszego miasta oraz radni dzielnicy do tej budowli zanim złomiarze dopełnią spustoszenia jak to ma miejsce w wielu innych budynkach Starych Miechowic.  Budynek z ceramiczną  elewacją został wybudowany na przełomie XIX i XX w. w stylu  secesyjnym i objęty jest ochroną konserwatora zabytków.  

Zwracajcie proszę uwagę na zabudowę, która szybko się traci z miechowickiego krajobrazu, a pozostają puste miejsca, służce do wyrzucania śmieci.   


czwartek, 13 marca 2025

Palowice - klasycystyczny dwór Tiele-Wincklerów

 Dwór w Palowicach, wzniesiony w latach 1860-1880, to klasycystyczny budynek z mansardowym dachem. Dwór należał do rodziny Tiele-Wincklerów, jednej z najważniejszych rodzin arystokratycznych na Śląsku. Przedstawiciele rodu byli właścicielami dworu do 1945 r. 







Po wojnie urządzono w jego wnętrzach mieszkania, oddział poczty i kawiarnię. Z czasem jednak budynek popadał stopniowo w ruinę, wskutek czego w latach 90-tych zeszłego stulecia, ze względu na stan techniczny, wysiedlono stąd ostatnich mieszkańców. Od  2009 roku jest własnością prywatną i niedostępny dla zwiedzających. Od kilku lat prowadzony jest rzekomy remont, ale spektakularnych efektów nie widać. Na szczęście wymieniono dach i choć częściowo powstrzymano degradacje obiektu. 



Niemniej miejsce jest niezwykle ciekawe, a nieopodal wsi znajduje się tzw. ,,Pojezierze Polkowickie", które polecam na spacer lub wycieczki rowerowe.  Modne są również przejażdżki konne lub dorożkami. 


Na szlaku 




Na ostatnim zdjęciu park Tiele-Wincklerów (Park Ludowy) w Bytomiu-Miechowicach 

czwartek, 6 marca 2025

Bytom pl. Władysława Sikorskiego

Plac gen. Władysława Sikorskiego w Bytomiu, to zabytkowy plac położony w dzielnicy Śródmieście w Bytomiu. W podobnym kształcie jak dzisiejszy powstał pod koniec XIX wieku i na przestrzeni lat przechodził kilka zmian.  Kojarzony jest głownie jako punkt odjazdu tramwajów w różnych kierunkach i jak jedyny dworzec tramwajowy na Śląsku. 


Premiera za 2 dni ;)

Plac otoczony jest znanymi budynkami, takimi jak zabytkowy budynek szkoły z 1869 roku, dawny Bank Rzeszy z 1893 roku i Opera Śląska z 1901 roku. Pełni funkcję centralnego węzła transportu publicznego i został zrewitalizowany w ostatnich latach dzięki nowym drogom, chodnikom i terenom zielonym. 




Główne wejście do opery. 




Sikorak 

Sporo kamienic w najbliższym otoczeniu zostało wyremontowanych i stanowi on jeden z najpiękniejszych placów Bytomia. 

piątek, 28 lutego 2025

Wisła-Czarne - obelisk Marka Gawłowskiego

Wędrując górską drogą w Wiśle-Czarnem w kierunku Jeziora Czarniańskiego od byłego schroniska PTTK ,,Nad Zaporą", na wysokości pstrągarni oraz wodociągów,  napotykamy obelisk poświęcony oddanemu człowiekowi. Jednak nie wiele osób zdaje sobie sprawę kim był i co robił.  


Jednak jest tu pewna nieścisłość, gdyż inne źródła podaje datę śmierci na 2 września 2004 r, natomiast na obelisku widnieje data 18.08.2004 

Obelisk poświęcony jest Markowi Gawłowskiemu, ratownikowi GOPR i przewodnikowi beskidzkiemu, znajduje się w Wiśle. Marek Gawłowski był znanym i cenionym ratownikiem górskim, który tragicznie zmarł w 2004 roku. Obelisk upamiętnia jego poświęcenie i oddanie służbie ratowniczej oraz miłość do gór. Od czasu do czasu dla upamiętnienia jego wkładu w rozwój turystyki górskiej w Beskidach oraz bezpieczeństwa turystów górskich, organizuje się memoriał narciarski im. Marka Gawłowskiego. 


czwartek, 27 lutego 2025

Bytom - EC Szombierki wraca do świetności.

 Dzisiaj nieco inny post, ale niezwykle ważny. Kiedyś już wspominałem na temat EC Szombierki, ale od tamtego czasu obiekt bardzo podupadł i nadzieja niemal zgasła do końca. Jednak pojawił się ktoś, kto chce uratować bytomską katedrę industrialną i ma ambitny plan, aby EC Szombierki była prawdziwą perłą Bytomia oraz Śląska.   

Zdjęcie sprzed 11 lat. 

Grupa Arche ubiega się o pozwolenie na rozbudowę EC Szombierki oraz budowę innych obiektów, które mają powstać na terenie należącym do Grupy Arche. Już niebawem ma nastąpić przebudowa, rozbudowa, nadbudowa, oraz remont i zmiana sposobu użytkowania zespołu budynków poprzemysłowych ‘Elektrociepłowni Szombierki’, ale także przebudowa, rozbudowa i remont istniejącego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zwanego "Zielonym domkiem". Jeszcze nie wiadomo, w którym miejscu, ale inwestor przewiduje  budowę 16 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami usługowymi, garażami podziemnymi wraz z układem dróg wewnętrznych oraz parkingami naziemnymi i utwardzeniami dojazdu do tych obiektów. 



Zielony domek był jeszce do niedawna zamieszkany, ale złomiarze i wandale zniszczyli, to się tylko zniszczyć udało :( 







Rozpoczęły sią prace, polegające na częściowym ogrodzeniu obiektu oraz wybudowano osadę kontenerową, która będzie służyć jako zaplecze budowlane dla zatrudnionych firm oraz pracowników. 










Przewidywana jest także  budowa zespołu dwóch budynków hotelowych z garażem podziemnym i infrastrukturą techniczną, oraz układem drogowym i parkingiem naziemnym. Wcześniej jednak musi być zmodernizowana sieć wodociągowa a także budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Bytomiu przy ulicy Kosynierów, która ma przygotować sieć BPK do potrzeb, kiedy kompleks EC Szombierki ruszy pełną parą.  Pierwsze prace były planowane juz w II kwartale 2025 r. Jednak prace nad dokumentacją w urzędach, które wydają opinie i pozwolenia na poszczególne etapy prac, często mają poślizg, co przekłada sie później na terminy i tempo prowadzenia robót budowlanych.  








Z tego co udało mi się zorientować, to Arche bez przeszkód może ruszać z pracami budowalnymi i zaciskam kciuki, aby jak najprędzej sią udało zrealizować to całe przedsięwzięcie.    


A i oto główna właścicielka największych zakładów w Bytomiu, ale i na Śląsku.  Joanna Gryzik w parku w Szombierkach. W tym miejscu stał kiedyś pałac Goduli, ale ,,wyzwoliciele" pod koniec wojny go zniszczyli.