niedziela, 9 lutego 2020

I Ty Możesz pomóc Juli

W dobie obecnego pędu do sukcesu trudno szukać zrozumienia i  empatii. Świat jak nigdy dotąd pędzi bezustannie jak karuzela i trudno go zatrzymać. Jednak są wśród nas wrażliwi ludzie, którzy potrafią dostrzec krzywdę innych i się nad nimi pochylić. Osobiście się o tym wielokrotnie przekonałem i jestem pewien, że także w tym wypadku się nie zawiodę. Dlaczego? Ponieważ dobro tkwi w każdym człowieku, trzeba je tylko w nim obudzić. 

Drodzy  przyjaciele, znajomi, czytelnicy, turyści oraz miłośnicy i fanatycy fotografii. 

Nazywam się Krzysztof Kazanowski i zwracam się do Was z gorącą prośbą o pomoc. 

Trzy lata temu moja córka Julia w wieku 19 lat zachorowała na stwardnienie rozsiane i od tego momentu jej świat zachwiał w posadach. Widziała się tylko jako kaleka na wózku inwalidzkim, dla której nie ma innego życia. Na dodatek podczas badań wyszło, że ma jeszcze  boreliozę. W tej chwili poddana jest leczeniu i jej stan psychiczny jak i fizyczny się nieco ustabilizował. Jednak nie pracuje zawodowo, a ZUS po dwóch latach boju w sądach ostatecznie odrzucił jakakolwiek formę pomocy materialnej. Natomiast  na leczenie wspomagające potrzebne są środki.  Chęć pomocy dla Julii wyraziła fundacja "Piastun - wyrównywanie szans".
Dlatego zwracam się gorącą prośbą do Was o przekazanie  dla wspomnianej fundacji 1% z podatku dochodowego. 
  
PRZEKAŻ 1% PODATKU DOCHODOWEGO
WPISUJĄC W DRUK PIT
Nr KRS 0000292978
Cel szczegółowy: Julia JadwidzicZ góry serdecznie dziękuję Wszystkim którzy zechcą wesprzeć Julię. 

 W rubryce „Numer KRS” – wpisujemy numer KRS właściwy dla tej fundacji: KRS 0000292978
W kolejnym kroku - w rubryce poniżej „Cel szczegółowy”   wpisujemy: dane osoby podopiecznej fundacji, na którą zdecydowaliście się przekazać swój 1%, w tym wypadku  będzie to: "leczenie wspomagające - Julia Jadwidzic" 
 

piątek, 10 stycznia 2020

Pałac Raczków w Przyszowicach

Na temat rodziny Raczków wspominałem już opisując dobra należące do rodu w Czekanowie. W 1766 r. Raczkowie nabyli dobra Czekanów. Zamieszkali w ówczesnym pałacu i użytkowali go właściwe do II Wojny Światowej.  W zasadzie on istnieje do dzisiaj, ale zatracił dawny  charakter. Więcej można przeczytać i zboczyć w wątkach: Pałac Raczków w Czekanowie  oraz Czekanów - dwór i pałac RaczkówWidok od strony południowej 


Dzisiaj chce przedstawić inny, piękny budynek, który ocalał z powojennej pożogi. Oczywiście chodzi o pałac Raczków w Przyszowicach. 
    Przyszowice leżą w powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice. Najdawniejsza wzmianka o wsi pochodzi z 1305 r. i pojawia się w spisie dochodów biskupich. Jednym z kilku tutejszych zabytków, obok kościoła, spichlerza i starej szkoły, jest pałac wzniesiony w końcu wieku XIX dla rodziny von Raczek. Ten eklektyczny, dwukondygnacyjny obiekt na planie zbliżonym do prostokąta, z dwiema wieżami, otoczony jest parkiem o powierzchni 8,4 ha.
Pałac w Przyszowicach wybudowany został przez rodzinę von Raczek w latach 1890-95. Raczkowie byli właścicielami miejscowości od początków XIX w., do początków XX stulecia, kiedy pałac przeszedł w ręce rodziny von Korn. Po nacjonalizacji, dokonanej po II wojnie światowej, odnowiony obiekt oddano Spółdzielni Produkcyjnej „Promień”. W latach 90-tych XX w. pałac w Przyszowicach przeszedł na własność gminy Gierałtowice. Obecnie mieści się tutaj kilka placówek: przychodnia lekarska, przedszkole, biblioteka. W części budynku umieszczono także ekspozycję na temat historii pałacu oraz związanej z miejscowością rodziny von Raczków. Eklektyczna budowla z cegły, otynkowana, została wzniesiona na planie zbliżonym do prostokąta. Rezydencja posiada dwie kondygnacje i nakryta jest wysokim, wielospadowym dachem. W korpus budowli częściowo wtopione zostały dwie wieże. Elewacje pałacu zdobi kilka ryzalitów. W głównej, południowej, dziesięcioosiowej fasadzie, znajduje się niesymetrycznie umieszczony, efektowny portal wejścia głównego, z kartuszami herbowymi. Urozmaicenie elewacji budowli stanowią neoklasycystyczne oraz neobarokowe detale, do których należą bogate obramowania okien, szczyty ze spływami czy boniowania. Należy przyznać, że dokonany z początkiem XXI w. remont pałacowych elewacji został przeprowadzony ze starannością i przywrócił rezydencji dawny blask. Niestety wnętrza obiektu nadal noszą na sobie ślady radosnej twórczości z „gierkowskiego” okresu PRL. W dobrym stanie natomiast jest znajdujący się obok przyszowickiej rezydencji park o powierzchni 8,4 ha. Szkoda, że w stawy zarosły i brakuje w nich wody.  


Pałac w tej chwili jest siedzibą Urząd Stanu Cywilnego oraz mieści Izbę Regionalną stworzoną przez Towarzystwo Miłośników Przyszowic, szkołę oraz sołectwo. Można go zwiedzać przez cały rok, tylko nie zawsze Izba Regionalna jest czynna i należy się wcześniej telefonicznie domówić.  
Zródła:  pl.wikipedia.org
             www.silesia.travel

piątek, 3 stycznia 2020

Zimowy spacer po miechowickim lesie

Pozwólcie, że zaproszę Was na kilkukilometrową wycieczkę do miechowickiego lasu w zimowej aranżacji bez śniegu :) Zdjęcia zostały wykonane w większości na terenie Miechowickiej Ostoi Leśnej oraz kilka w Miechowicach na ul. Nickla i na Francuskiej.  Zatem do dzieła. 

Bez śniegu zima też jest bardzo urocza ;) Do zobaczenia na szlaku :)