Należy do jednego z siedmiu parków położonych na terenie Nowej Soli i niestety w intrenecie jest nie wiele informacji na temat celowości powstania parku. I pomimo propagandy ubiegłego systemu politycznego - jakoby kapitaliści byli wyzyskiwaczami ludzkiego potencjału, to na ogół prawda była zupełnie inna. Najczęściej zakładowe mieszkania, żłobki, przedszkola, a nawet szpitale i kościoły powstawały z inicjatywy właścicieli fabryk i innych zakładów pracy. Z podobnej inicjatywy powstał także ten niewielki park, zlokalizowany u zbiegu obecnych ulic: Parkowej i Piłsudskiego. Wspomniany park na terenie tzw. Kolonii Hutniczej (Hütten-Kolonie), zwanej też Kolonią Berlińską (Berliner Kolonie) założony przy osiedlu robotniczym przeznaczony był dla pracowników Starej Huty i odlewni, powstał w latach 60-tych XIX w. Powstanie parku związane jest z budową tzw. Kolonii Hutniczej czyli niewielkiego osiedla domów mieszkalnych dla pracowników pobliskiej odlewni. Domy do tej pory prezentują się bardzo dobrze i wskazują na klasę i charakterystykę zabudowy. Niestety w latach 60 i 70 powstały nowe osiedla oraz zabudowa z początku drugiego tysiąclecia, które zagłuszyły ideę wypoczynku w tym miejscu. Park jest mało widoczny. Od strony Parkowej usytuowany jest park handlowy "Czerwona Torebka". Natomiast od strony zachodniej budynek PZU oraz bloki Osiedla Kopernika. Stąd też i nazwa parku.
Fontanna i spojrzenie kierunku czerwonej Torebki
Park wieczorową porą
Zwieńczenie fontanny
Park zasiedlają głównie drzewa liściaste, w którym dominują dęby. W centralnym punkcie usytuowana jest fontanna od której odprowadzają alejki w kilku kierunkach. W części północno zachodniej utworzono plac zabaw dla dzieci. Nie dawno park przeszedł rewitalizację. Zamontowano nowe latarnie z oświetleniem ledowym na stylizowanych słupach i świetnie się prezentują one wieczorem. Jest także sporo ławek i stylizowanych koszy na śmieci.
Natomiast wcześniej fontanna wyglądała nieco inaczej niż teraz. Sama okrągła betonowa misa fontanny raczej się nie wiele zmieniła. Zmienione jest jej zwieńczenie i wodotryski. Poprzednio fontanna była z sześcioma żeliwnymi żabami tryskającymi wodą (figury na jej zwieńczeniu nie było). W tej chwili na zwieńczeniu fontanny zainstalowano betonową figurkę z wodotryskami. Pierwsza zamiana wyglądu parku nastąpiła w latach 60-tych XX w. W 1966 roku rozpoczęto budowę osiedla M. Kopernika zmieniono wówczas układ parkowy. Wytyczono nowe ścieżki, dobudowano drewnianą muszlę koncertową. Podczas kolejnej zmiany w latach 80 fontanna została przebudowana a żabki przeniesione na fontannę na Placu Powstańców Śląskich i Wielkopolskich przy ul. Zjednoczenia.
Betonowa rzeźba dzieci
Niewielka powierzchnia parku sprawia, że cieszy się on dużym zainteresowaniem mieszkańców pobliskiego osiedla, ale stanowi także skrót dojściowy do ul. Parkowej. Korzystają także z uroku parku posiadacze czworonogów, chociaż nie zawsze sprzątają po swoich pupilach. Park polubili także amatorzy tanich alkoholi, gdzie zaopatrują się w te napoje w okolicznych sklepikach. Na szczęście od czasu do czasu pojawiają się tu także strażnicy miejscy.
Ps. Bardzo dziękuję za dodatkowe informacje Panu: Jarkowi Parahusowi z Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.
Małe, ale urocze miejsce. Ślicznie musi być wiosną
OdpowiedzUsuń