środa, 18 maja 2016

Dobieszowice - pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej

Do tego typu obiektów ludzie mają rożny stosunek, w zależności gdzie mieszkają i jakie mają wspomnienia. Zdecydowana ich większość została usunięta z cokołów. W Zagłębiu Dąbrowskim jest ich wiele i mają się dobrze. 


Dobieszowice - pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej  

Pomnik został wybudowany w hołdzie żołnierzom Armii Czerwonej poległym w czasie wyzwalania Dobieszowic i okolicznych miejscowości w 1945 r.
Wojska 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej w okresie od 25 i 26 stycznia 1945 r. stoczyły walkę z jednostkami Werhmachtu rozlokowanymi w Dobieszowicach. Natarcie zostało wyprowadzone przez 55 kopus piechoty Armi Czerwonej w dniu 26 stycznia 1945 r. z kierunku wsi Siemonia ok. godz. 3.00, po przygotowaniu artyleryjskim "Katiusz" rozlokowanych na terenie cmentarza w Siemonii. Piechota uderzyła we frontalnym ataku wyprowadzonym z lasu. Opór stawiła piechota niemiecka ukryta w zabudowaniach wsi Dobieszowice, wspomagana gniazdami karabinów maszynowych. Oprócz nawały artyleryjskiej wieś została także zbombardowana z powietrza przez samoloty radzieckie.
Zorganizowany opór wojsk niemieckich ustał w nocy z 26 na 27 stycznia 1945 r. Pozostali przy życiu żołnierze Werhmachtu wycofali się w kierunku Bobrownik, Kozłowej Góry, Szarleja i Bytomia.
W wyniku prowadzonych działań wojennych zabitych żołnierzy Armii Czerwonej pochowano pierwotnie w dwóch zbiorowych mogiłach. W pierwszej, znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic: Kościuszki i Mickiewicza na wysokości dawnego boiska (obecne miejsce targowe) - pochowano 92 żołnierzy wyzwalających Dobieszowice. W drugiej, znajdującej się w lesie na terenie kolonii Niebyła - pochowano 20 żołnierzy zabitych w walkach o Dobieszowice, 20 poległych w walkach o Wymysłów, 1 żołnierza poległego w Kamycach oraz 5 zabitych w walkach w Górze Siewierskiej.

Ostatecznie, pod koniec lat 80 wybudowano pomnik obok gmachu Urzędu Gminy w Bobrownikach, gdzie złożono prochy żołnierzy z dwóch zlikwidowanych mogił. 

Czy słusznie, że takowe pomniki zdobią polskie miasta i wioski? Zdania jak zawsze są podzielone. Mam nadzieję, iż pod tym postem będzie wiele ciekawych komentarzy na ten temat :)

Źródła: dobieszowice.strefa.pl

14 komentarzy:

 1. Zmienić napis reszta niech zostanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem zwolennikiem pomników ale uwazam ze skoro juz są to niech zostana i nie powinny nikomu przeszkadzać serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Zagłębie zawsze było "czerwonym" regionem, ich rzeczywiście Armia Czerwona wyzwalała i nie traktowała jak terenu podbitego, zatem gwałty i rozboje były na znacznie mniejszym poziomie niż choćby po drugiej stronie Brynicy.

  Nie dziwi więc, że pomniki mają tam "lepiej" ;)

  A napisu bym nie zmieniał - podejrzewam, że dla przeciętnego mieszkańca Zagłębie rzeczywiście nieśli wolność w porównaniu z III Rzeszą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpisz "zbrodnie sowieckie w zagłębiu dąbrowskim" w Google a pierwsze trzy/ cztery rekordy jeżą włos na głowie. Jeśli już to "dobry odbiór społeczny" posowieckich "pamiątek" zapisać możemy na karb migracji ludności z zapadłych wioch, która ani historii znać nie mogła ani nie chciała, a cały swój "dobrobyt" zawdzięczała PRLowskiemu awansowi społecznemu!

   Usuń
  2. do śląskiej części GOP-u zjechało jeszcze więcej ludności z zapadłych wiosek, którzy dorobili się za PRL-u, a odbiór społeczny jest jednak diametralnie innych

   Usuń
  3. PS>wpisałem sobie to hasło w googlach. Trzy/cztery pierwsze rekordy w żaden sposób nie jeżą włosa na głowie, przynajmniej nie z tego powodu: jest jakiś blog narodowców, jest klub gazety polskiej (ale też nic o zbrodniach w czasie wejścia Sowietów), jest o wizycie Putina w Auschwitz i wreszcie podróbka Wikipedii o historii Zagłębia. Poruszające!

   Usuń
  4. Ale głębiej już nie wszedłeś, a tam kilka linków np taki
   http://www.stalinizmwpolsce.com/Bedzin.html
   I jak to nic "o zbrodniach w czasie wejścia sowietów" - oni przynieśli nam tę "wolność" która pozwalała na mordowanie polskich patriotów, ale też i Niemców, czy choćby tych którzy zostali o "sprzyjanie Niemcom" oskarżeni.
   Śląsk to jednak inna kultura niż Zagłębie, nie całkiem inna, ale na tyle inna by zachował własną tożsamość a przybyszów zmusił do asymilacji, lub choćby "siedzenia cicho". Zresztą za PRLu było to także widoczne - Zagłębie, czy Nowa Huta to miały być ostoje komuny i prawie im wyszło.

   Usuń
  5. nie czytasz ze zrozumieniem - na Śląsku WEJŚCIE Armii Czerwonej kojarzy się jednoznacznie, w Zagłębiu to była inna bajka. To co później się działo dokonywane było głównie rękami obywateli polskich, a nie sołdatów w mundurach. Podany link też pokazuje mordy, które miały miejsce w latach 46-47 i jeden w sierpniu 1945, kiedy front dawno już przeszedł.

   I jestem pewien, że w Zagłębiu była cała masa osób, która uważała, że ZSRR przyniósł im w momencie wkraczania wolność.

   Przybysze na Śląsku się zasymilowali czy siedzieli cicho? Pobożne życzenia. Ale to temat na inną dyskusję...

   Usuń
  6. Czytam ze zrozumieniem tylko nie wiem o co tobie chodzi?!
   nie pisałem nigdzie o zbrodniach armii czerwonej (choć to osobny temat) ale o to czy niosła nam wolność czy zniewolenie. Dziś trudno się upierać że była to wolność. Owszem nadal jest cała masa osób twierdzących że Sowieci przynieśli im wolność, tych co odrzucają fakt iż "pogrom kielecki" to nie była emanacja "wrodzonego Polakom antysemityzmu" ale prowokacja NKWD z wykorzystaniem Żołnierzy polskich. Tak oni twierdzą i upierają się że to była wolność - dla reszty nastało 45 lat zniewolenia.

   Usuń
 4. Ci, którzy zginęli i tu zostali pochowani to zwykli żołnierze. Walczyli jak im kazano i wierzyli, że robią to w słusznej sprawie. Moim zdaniem treść akurat tego napisu nikogo nie obraża. Nie trzeba wylewać dziecka z kąpielą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam wolności nie nieśli! Zatem napis jest kłamliwy, a kłamstwo powinno zniknąć z przestrzeni publicznej.

   Usuń
 5. Kontrowersyjny pomnik. Ale jak dla mnie może stać.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Pomnik powinien stać, tylko napis trzeba by zmienić na inny, będący przestrogą przed oboma totalitaryzmami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zagłębie zawsze było czerwone i i ubóstwiało wręcz ZSRR .I Rosjanie odpłacali się za to że byli przez Zagłębiaków ubóstwiani ulgowo ich traktując Natomiast na Górnym Ślasku były zbiorowe gwałty ,mordy i prześladowania .Za komuny w Zagłębiu jako bastionu komunizmu tez mieli łatwiej - łatwiej było np .dostać mieszkanie czy talon na samochód. Iprzywwłaszczanie terenów było na porzadku dziennym ,jak np .przyłączenie części Szopienic do Sosnowwca - jak by to było gdyby stadion Zagłębia leżał terytorialnie w Sosnowcu ....

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!