środa, 19 czerwca 2024

Uroki Bałtyckiego Wybrzeża - część 1

 Pobrzeże Bałtyku to jeden z najpiękniejszych obszarów Polski, gdzie  można spotkać malownicze krajobrazy, urokliwe plaże oraz ciekawe miejscowości o bogatej historii i pięknych zabytkach. Natomiast nadbałtyckie brzegi stanowią piękne cechy krajobrazu, które przyciągają nie tylko amatorów wypoczynku w sezonie wakacyjnym z terenu Polski, ale również coraz częściej na Bałtyk przyjeżdżają  również turyści z sąsiednich Niemiec, ale także z Czech i Słowacji. 


Okolice Łeby - plaża wschodnia ok. 2 km od miasta.   Najbardziej urzekające są białe i szerokie plaże oraz piaszczyste wydmy porośnięte zielonym lasem.  Coraz częściej oprócz ścieżek spacerowych wybudowano trasy dla rowerów, które stanowią bardzo przyjazny element krajobrazu nadbałtyckiego. 


SPN w pobliżu wędrujących wydm 

Postaram się prezentować uroki Bałtyckiego wybrzeża z różnych miejsc. Jest to fascynujący świat kolorów widziany podczas zachodów słońca oraz kwitnących kwiatów na łąkach i polach. Polecam to niezwykłe połączenie natury i piękna, które można dostrzec w dziele stwórczym. 

Gdynia Orłowo Zatoka Gdańska 
Gdynia

Swarzewo - Zatoka Pucka 


Dębki Plaże w Ostrowie


Swarzewskie palmy 
Mierzeja Rewska - to usypany przez te same prądy morskie co Mierzeja Helska pas piasku.  Nazywany jest też jako Rewski Szpyrk. Ten przyrodniczy cud jest częścią dużej, dwumetrowej mielizny Mewia Rewa, znanej także jako Ryf Mew lub Rybitwia Mielizna, ciągnącej się pod powierzchnia wody aż po Kuźnicę. Przy niskim stanie wody w Zatoce Gdańskiej mielizna również wynurza się z wody. Gdyby nie Głębinka (Depka), sztucznie przekopane przejście dla statków zmierzających do Pucka i portów Półwyspu, można by wtedy przejść do Kuźnicy. Co roku odbywa się tędy "marsz śledzia". Poza tym ta mierzeja oddziela Zatokę Gdańską od zatoki Puckiej, która wyróżnia się cieplejszą wodą oraz gatunkami ryb i roślin. 
Na mierzei Helskiej. Plaża w Chałupach i widok w kierunku Władysławowa. 

Okolica Karwieńskich Błot i Dębek. Nad Zatoką Pucką - Osłonino Plaże w Jastrzębiej Górze i Chłapowie 

Idzie szkwał 

Chłapowo 
Marina w Swarzewie nad zatoką Pucką
Dziękuję za wspólną podróż nad Bałtykiem :) Niebawem nastąpi ciąg dalszy bałtyckich impresji. Zapraszam ponownie ;) 

5 komentarzy:

 1. To są te piękne impresje, które powodują, że chce się wracać nad polskie morze. Byle pogoda dopisała. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I to jest ten warunek nad Bałtykiem, aby pogoda była, tzn żeby nie padało.
  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za komentarz 😀

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe zdjęcia, przepiękne impresje koloru i światła, wręcz niesamowite! Bałtyk i jego plaże to spektakularny widok. Pozdrawiam serdecznie i czekam na dalszy ciąg!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak Chałupy to i nagusy powinny być! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Boskie zdjęcia, nie ma szans, by wybrać ulubione. Uchwyciłeś absolutną magię natury, światła, morza, aż chce się wskoczyć w te zdjęcia, cuuuda!!!! Życzę Ci mega dobrego dnia. ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!