piątek, 12 lipca 2024

Uroki Bałtyckiego Wybrzeża - część 2

 Ten post ukazuje piękne krajobrazy położone gównie na zachód od Łeby. Dominują tu szerokie plaże, ciekawe lasy nadmorskie oraz najwyższe ruchome wydmy w Polsce. Skupione tutaj są także dwa  duże jeziora, które stanową krajobrazowe perełki na polskim wybrzeżu.  















I rzeczywiście oprócz morza niewątpliwą atrakcją  dla tego rejonu są Jeziora Gardno i Łebsko, które stanowią bliskie sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego. Są one domem dla  ptactwa wodno-błotnego, a także rezerwuarem zasobności wód w ryby.




Ten bilbord w parku narodowym średnio pasuje, ale biznes kwitnąć musi, a dutki lubią nie tylko górale. 




Sporo tu różnych ptaków. Nawet dzięcioł sie trafił ;) 




 Niepowtarzalny charakter Słowińskiego Parku Narodowego zawdzięcza również tradycjom rybackim kultywowanym przez mieszkańców regionu od wieków. Zapraszam więc na małą wycieczkę wzdłuż plaży na strefę ruchomych piasków, które są chronione w ramach Słowińskiego Parku Narodowego. 

Jednak w chwili obecnej największym zagrożeniem dla bogactwa gatunkowego ekosystemu  jezior stanowi proces eutrofizacji. Główną przyczyną zjawiska jest dopływ do wód jezior substancji (związki fosforu i azotu), które zwiększają żyzność siedliska. Dostarczane one są ciekami wodnymi, które odprowadzają wodę z pól rolnych oraz ścieki.  Ostatnie lata nieco pod tym względem sie poprawiły, ale w dalszym ciągu doprowadza to do zamulania dna oraz zmniejszania się tlenu w wodzie, co doprowadza do zaniku wielu organizmów żywych w tym ryb oraz wielu innych zwierząt wodnych. 

Biegus zmienny. Dosyć rzadki ptak w Polsce. Bardzo lubi chłodne klimaty i raczej w Polsce się nie rozmnaża. Ostatni potwierdzony lęg w Polsce miał miejsce w 2004 roku w rezerwacie „Beka”; w roku 2010 w tym samym rezerwacie odnotowano ostatnie obserwacje ptaków tego podgatunku interpretowane jako prawdopodobne gniazdowanie. 


Akcja ratownicza. 














 Ostatecznie proces ten może doprowadzić do zachwiania równowagi ekologicznej oraz przyspieszonego zarastania i wypłycania jezior. Jest to szczególnie widoczne w przypadku płytkich jezior, w których zlewni prowadzi się intensywne rolnictwo. Bardzo ważną rolę w zachowaniu przyrody jezior Gardno I Łebsko spełniają zabiegi ochronne prowadzone w ichtiofaunie, które mają na celu ograniczenie negatywnych skutków eutrofizacji. W ramach ochrony, ekosystemów wodnych prowadzone są odłowy regulujące skład gatunkowy ryb oraz zarybienia. Zabiegi te mają na celu utrzymanie dużych liczebnie populacji ryb drapieżnych oraz ochronę gatunków cennych przyrodniczo w ekosystemach jezior.







Bałtyckie plaże i wydmy maja swój osobliwy charakter 

Siweczka obrożna znajduje sie na czerwonej liście ptaków zagrożonych 

Krajobrazy nadbałtyckie 







 W następstwie zaniku drapieżników niemożliwe staje się utrzymanie równowagi w ekosystemie jeziora. Odłów ryb jest obecny na tych wodach od wieków, a prowadzony w sposób właściwy (ochrona drapieżników, odłowy głównie ryb karpiowatych, ukierunkowane zarybienia) jest ważnym czynnikiem prowadzonym na rzecz zachowania ekosystemów naszych jezior. 




Przybysz zza oceanu, nazywany amerykańcem. Prawidłowa nazwa, to borowik wysmukły. 


Po wyczerpującej wycieczce należy sie coś na ząb. Szkoda tylko, że nie są to ryby bałtyckie, ale sprowadzane z odległych krajów. Z Bałtyckich ryb można jeszce rano kupić od rybaków flądrę,  rzadziej torbuta. 

Obiecuję, że do krajobrazów z nad Bałtyku jeszcze powrócimy, wszak są to obrazy, które wyciszają skołatane nerwy oraz łagodzą stres.  

6 komentarzy:

  1. Obudziłeś tymi zdjęciami tęsknotę za urlopem nad naszym morzem. W tym roku jakoś źle to wygląda kłopoty zdrowotne żony i wariactwo w pracy przesuwają nam urlop chyba na październik ale wtedy morze ma już zupełnie inny urok. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bałtyk jest piękny i dziki, tylko wystarczy oddalić sie kilka kilometrów od znanych kurortów, gdzie hałas i kiczowate stragany raczej odstraszają niż przyciągają. Jednak to już osobiste preferencje - co kto lubi ;) Ogólnie można odnieść warzenie, że brakuje nam klasy i pieniędzy, dlatego zadawalamy się plastikiem i bylejakością. Okres wakacyjny krótki, nie to co we Włoszech, gdzie kawiarenki i knajpy działają od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Chociaż i jesień i zima nad Bałtykiem bywa piękna, to zimno i dzień krótki ;) Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Piękne ujęcia przy zachodzie jak i wschodzie słońca. To są zawsze niezapomniane wrażenia. Każdego niemal dnia człowiek przyczynia się do degradacji środowiska. Dla niego liczy się tylko tu i teraz, jak będą żyć inni to już nie ważne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety tak jest, i można to dostrzec niemal wszędzie. Widać to na plaży w dziewiczym lesie jak również na ulicy. Zarówno młodzi jak i juz dojrzali ludzie wyrzucają na potęgę to co im już jest niepotrzebne, głownie opakowania po alkoholach, chipsach, papierosach itd... :(
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  3. Cudne krajobrazy, Park Słowiński jest niesamowity byłam tam dawno temu, ale pamiętam bardzo dobrze to miejsce, wydmy i morze w upalny dzień to był chyba najpiękniejszy widok jaki widziałam w życiu a miejsc uznanych za piękne widziałam niemało. Jednak ten miał w sobie coś dużo więcej jak "ładność" chociaż było tam jeszcze parę osób czułam się jak bym była na innej planecie, wyspie bezludnej a może jak ostatni człowiek na ziemi, to było niesamowite i nie do zapomnienia. Wspaniałe są zdjęcia, które zrobiłeś o zachodzie słońca po prostu bajeczne. Dzięki, serdecznie pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, Bałtyk z białymi i rozległymi plażami ma swój urok. Niestety jest chłodnym morzem i tylko przez kilka miesięcy przyciąga ludzi, natomiast poza sezonem w mniejszych miejscowościach nawet nie ma gdzie obiadu zjeść. Pomimo to cenie sobie spacery po wodzie idąc kilometrami plażą. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam Cię serdecznie :)

      Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!