poniedziałek, 10 czerwca 2024

Norda i jej niezwykłe krajobrazy

 Pomimo, że ten zwrot w tytule może być mało zrozumiany, to w języku kaszubskim nic innego jak  po prostu Północne Kaszuby.  Jest to jeden z pięciu regionów Kaszub, obejmujący współczesne powiaty pucki, wejherowski i północne fragmenty powiatu lęborskiego. 

 


Kaczy Winkiel Na ogół można ją sklasyfikować jako pas wybrzeża Bałtyku od Białogóry na zachodzie aż po Hel na Półwyspie Helskim. Narda to także Puck i jego najbliższe okolice, które szczególnie polecam. Sporo tu ciekawych zabytków, które są wspaniałym świadectwem dobrego gospodarowania jak i przywiązania do tej pięknej ziemi.  

Kaszuby Północne to także wspaniała przyroda, Nadmorski Park Krajobrazowy, ścieżki dydaktyczne, rowerowe, nordic walking. Zatoka Pucka jest z kolei doskonałym miejscem dla miłośników sportów wodnych: windsurferów, kitesurferów, żeglarzy. W wielu miejscowościach kultywowane są kaszubskie tradycje i wspaniała kaszubska kuchnia. 


Norda w pojęciu Kaszubów, to także wielowiekowa kultura, piękna, choć nieraz skomplikowana historia. Mnie osobiście najbardziej urzekła wspaniała przyroda, a szczególnie  rezerwat Bielawa, o którym już wspominałem na blogu. Kaszuby Północne oferują mnóstwo nadmorskich krajobrazów i zielonych wzgórz, co czyni je jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Polsce. Zatem polecam nie tylko plaże we Władku czy Karwii, ale spacery wśród łąk, pól i lasów pachnących świeżą żywicą. 8 komentarzy:

 1. OMG
  Od tych cudnych zdjęć nie można oderwać oczu!!!!
  Jeszcze wpadnę aby pozachwycać się pięknem naszej Ojczyzny.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kaszuby są bardzo wdzięczne w odbiorze. Pięknie ukształtowany teren z zielonymi zaroślami i ciekawą architekturą. Pozdrawiam i zapraszam :)

   Usuń
 2. Uwielbiam te tereny, mam przemiłe wspomnienia, Zdjęcia są absolutnie zachwycające, budzą uśmiech. :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za miłe sowa. Właśnie takie wspomnienia pozytywnie wpływają na samopoczucie :) Dziękuje za wizytę i pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Co za niesamowite kadry na dwóch ostatnich zdjęciach. Ja pamiętam kiedy przed laty byłam we Władysławowie, świetnie spacerowało się ścieżką w kierunku Helu jak i do Pucka. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ścieżek do spacerowanie nie brakuję. Również dla rowerzystów są wyśmienite warunki. Też chodziłem piechotą ze Swarzewa do Lidla ścieżką, po której biegnie żółty szlak i ścieżka rowerowa :) Pozdrawiam serdecznie i zapraszam częściej :)

   Usuń
 4. Kaszuby są ciekawe co też widać na Twoich zdjęciach. Zachody słońca nad morzem to zawsze fascynujący spektakl, ale z dodatkiem chmur są niezwykłe. Kaszuby nie tylko samo morskie wybrzeże ale też ładnie ukształtowany teren, zdarzało się nam tam być kilka razy. Z tych pobytów zostały same miłe wspomnienia. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, morze, jeziora, zabytki oraz przyroda ogólnie robi wrażenia. Będa kolejne posty z Pomorza :) Dziękuje za odwiedziny i pozdrawiam gorąco :)

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!