środa, 2 kwietnia 2014

Zabrze - wieża ciśnień na Hagera


Na temat tej uroczej wieży już pisałem na blogu, ale zawsze kiedy jestem blisko niej, to mam jakoś dziwne przeczucie, że ta najstarsza wieża ciśnień na Śląsku, która została wybudowana w 1871 roku -  w stylu neogotyku, już nie długo będzie zdobić centrum Zabrza. Jest to niezwykle cenna i unikatowa budowla. Trzon wieży ciśnień  zbudowany jest na drewniano-metalowej konstrukcji. Zapewne z korony wieży roztaczały się niesamowite widoki. Prowadziły tam unikatowe kręcone schody, które padły łupem złomiarzy i złodziei podobnego gatunku, i  w tej chwili nie wiele już pozostało wewnątrz. Gdyby nie zamurowano wejścia zapewne by jej już nie było. Szczególnie ciekawa  jest korona wieży ze zbiornikiem, który nakryty jest stożkowym unikatowym  dachem. Wysokość budowli można by przyrównać do 11-to piętrowego bloku, gdyż jej jaśnie pani  "wysokość" mierzy sobie 30 metrów od podstawy.


 Poniżej link do opisywanej już wieży w ubiegłym roku.


Plany były wspaniale, ale jak dotąd nic z nich nie wyszło. Być może władze miasta mają jakieś instrumenty nacisku na właściciela wieży i atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta.  Oby się tak nie skończyło jak w Bytomiu, gdzie wyburzono zabytkową halę zajezdni tramwajowej na ul Witczaka. Był to najstarszy tego typu obiekt na Śląsku podobnie jak wieża ciśnień. Natomiast halę zajezdni wyburzono a na jej miejscu powstał Lidl.
 

14 komentarzy:

 1. Wysoka aż do 11 piętra ? Jestem zdziwiony, ale może dlatego że zdjęcia moim zdaniem nie oddają aż takiej wysokości. W każdym razie jest imponująca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem tak mają coś tam robić. W ok resztek po koksowni już coś się dzieje. Zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby dało się ją uratować :)

   Usuń
  2. Wczoraj kolega coś mi tam wspominał że gdzieś tam słyszał o tym że wieża ma być centralnym punktem oświetlonym w nowym parku, który zostanie utworzony z ok koksowni, huty i hałdy. mają być trasy rowerowe i piesze. Ostatnio przejeżdżając w pobliżu widziałem jakiś ciężki sprzęt więc coś w tym musi być, ale co z tego wyjdzie to trzeba poczekać.

   Usuń
 3. Pałace, czy wieże wodne - wszystko jedno - rozdzióbią nas kruki i wrony ... Mam sentyment do tych obiektów. U nas wieża ma się na szczęście dobrze ... Ta w Zabrzu bardzo ciekawa ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa i szkoda by było gdyby znikła ze śląskiego krajobrazu :(

   Usuń
 4. Codziennie zerkam na nią, czy jeszcze stoi. Obiekt rzeczywiście wygląda, jakby zaraz miał runąć i chyba niestety taki los ją czeka. Szkoda.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponoć w dalszym ciągu są palny odbudowy i nawet miasto jest tym zainteresowane. Może się uda? :)

   Usuń
 5. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto uratuję tą wieżę zanim się zawali i zostanie zrównana z ziemią. Takie obiekty to nasza historia, warto o nie dbać.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! W pełni się zgadzam żeby ocalała :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Widziałam kiedyś program jak w Londynie zaadaptowano taką wieżę na mieszkanie. Szkoda takich obiektów. Znam taką w Pasymiu i tamta jest zdecydowanie w lepszym stanie.,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest inna ciekawa wieża w Zabrzu przy ul Zamoyskiego. W niej kiedyś mieszkali ludzie, ale zmienił się właściciel na prywatnego bla bla bla... i teraz też jest to ruina.

   Usuń
 7. Żeby plan wypalił i coś zostawić dla potomnych serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!