piątek, 18 kwietnia 2014

Bytom - Rynek i okolica

Bytom jest jednym z najstarszych miast Górnego Śląska. Historia miasta sięga XI w., kiedy powstały dwa ważne ośrodki: gród obronny na terenie dzisiejszego Wzgórza Św. Małgorzaty, który kontrolował najważniejsze trakty handlowe (łączące Kraków ze Śląskiem - kierunek wschód-zachód i Węgry-Morawy z Wielkopolską - kierunek północ-południe) oraz osada targowa. Gród stopniowo tracił znaczenie, osada zaś stała się zalążkiem przyszłego miasta. Jej serce stanowił targ ulokowany mniej więcej w rejonie dzisiejszych ulic Józefczaka i Krakowskiej oraz dwie karczmy. Prawdopodobnie już ok. 1231 r. posiadała własny kościół parafialny pw. Najświętszej Marii Panny. Ul. Koziołka - kościół NMP z 1231 r. , który rozbudowany w XIV w. i przebudowany po raz kolejny w XIX w. Z najstarszej budowli zachowało się prezbiterium, wschodnia część naw oraz romański  portal kolumnowy.

W 1254r. książę opolski Kazimierz nadał jej prawa miejskie. Prawdopodobnie wtedy nastąpiła regulacja przestrzenna miasta: zbudowano prostokątny rynek i szachownicowy układ uliczek.   
W 1281r Bytom stał się stolicą księstwa bytomskiego, które powstało po rozpadzie księstwa opolskiego. Wtedy powstał zamek i mury obronne dookoła miasta.

Miasto rozwijało się, na podstawie wielkich zysków z handlu i wydobywaniu kruszców ( srebra i ołowiu), aż do końca XVI w. Wtedy to nastąpił kryzys w górnictwie, gdyż osiągnięto tzw. poziom wodny. Kryzys podzielił miasto na dwie części: księcia cieszyńskiego i księcia oleśnickiego.
 Widok w kierunku ul. Podgórnej Budynek, gdzie wcześniej mieściła się kawiarnia J. Pietrzaka oraz siedziba PZU.

 Ul. Rycerska, a w tle Pl. Grunwaldzki

 Niebawem ta kamienica zostanie przebudowana. Rycerska

 Beskidzki dom maklerskiW 1432r. miasto zdobyli husyci. W XVI nękały go pożary i zamieszki religijne. Bytom dotknęła też klęska wynikająca z trzydziestoletniej wojny. W roku 1629 Bytom stał się miastem prywatnym Hencklów von Donnenrsmarck. Ul. Chrzanowskiego

 Ul. BatoregoUl. Chrzanowskiego

Sytuacja zmieniła się dopiero z początkiem XIX w. W 1808r. miasto przestało być własnością prywatną, Bytom wraz z przedmieściami zyskał ten sam status prawny. Najbardziej na jego losach zaważył bardzo szybko rozwijający się przemysł hutniczy i górniczy. W krótkim czasie Bytom stał się największym ośrodkiem przemysłowym górnego Śląska. W XIX w. przeniesiono siedzibę powiatu do miasta, później sąd i prokuraturę sądową. Dzięki wszystkim tym zmianom zburzono mur obronny i scalono miasto z dawnymi przedmieściami. Najważniejszym przedsięwzięciem było zbudowanie w miejscu murów centrum administracyjno-handlowego oraz utworzenie reprezentacyjnego Placu Kościuszki wraz z wybiegającymi z niego uliczkami.
 Pl. Kościuszki - Galeria Agora
 
Pod koniec XIX w. rozpoczęła się intensywna wymiana istniejącej zabudowy. Kamienice przebudowywano w duchu modnych wówczas prądów eklektycznych, zwiększając jednocześnie liczbę kondygnacji i zagęszczając zabudowę podwórzy. Modernizowano również infrastrukturę miejską. W 1860 r. Bytom otrzymał oświetlenie gazowe a w 1899 r. elektryczne, w 1868 r. ukończono miejską kanalizacje, w 1894 r. wybudowano pierwszą regularną linie tramwajową.

W czasie międzywojennym centrum Bytomia nie zmieniło się. Dobudowany został tylko gmach kina „Gloria”, który częściowo 4-lata temu spłonął  oraz częściowo został przebudowany budynek Muzeum Górnośląskiego oraz dworca kolejowego.   Po prawej gmach wspomnianego kina Gloria

  Jeśli chodzi o usytuowanie miasta, to Bytom położony jest na południowo- zachodnim obszarze Wyżyny Śląskiej, nad rzeką Bytomką. Natomiast terytorium miasta  zajmuje 69,32 km 2. Najwyższy punkt gminy Bytom leży w rejonie Suchej Gminy, gdzie wysokość dochodzi do 330 metrów n.p.m., a najniżej położone miejsca leżą w dolinie Bytomki, gdzie wysokość wynosi 249 m n.p.m. Wielowiekowa eksploatacja górnicza oraz ruchy górotworu spowodowały, że teren miasta systematycznie opada, a na powierzchni dostrzegalny jest negatywny wpływ eksploatacji węgla. 
 
Rzeźba "Bytomskiego Lwa" ma dosyć ciekawą i bogatą historię. Po kilku latach batalii powrócił z Warszawy do rodzimego Bytomia. 

Jeśli ktoś chce poznać więcej informacji to zapraszam do poniższego Linku. 

  Bytomski Lew11 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że nie przepadam za Śląskiem. Lubię pooglądać tamtejsze krajobrazy z okien wlokącego się przed śląskie miasta pociągu, jednak nigdy jeszcze nie zatrzymałam się tam na dłużej. Jednak drugie zdjęcie, z fontanną na pierwszym planie bardzo mi się podoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie pokazany Bytom, coraz bardziej kusisz mnie, żeby się tam wybrać :)
  Radosnych Świąt Wielkanocnych. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz wybrać się na cały dzień i dobrego przewodnika wybrać ;)

   Usuń
 3. Chyba całkiem ładne miasto. Na pewno ta część reprezentatywna czyli Rynek. Ładne też te kamienice, ale podejrzewam, że nie wszystkie są takie okazałe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo w tym racji. Kamienice są, tylko trzeba by je gruntownie odremontować. :)

   Usuń
 4. Ładna prezentacja miasta i jego historii. Ciekawie wybrałeś kadry, by pokazać atuty Bytomia. Pogoda Ci sprzyjała a słońce dodało pokazanym miejscom uroku.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jakoś fajne przyświeciło :)
   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 5. Pięknie pokazałeś Bytom,nigdy jeszcze nie biegałam po Bytomiu z aparatem,muszę to naprawić:)))Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
 6. Błąd z nazwą dzielnicy. Napisałeś "Najwyższy punkt gminy Bytom leży w rejonie Suchej Gminy" chyba jednak chodzi o Suchą Górę :) http://www.openstreetmap.org/#map=15/50.4058/18.8667

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!