piątek, 28 stycznia 2022

Zabrze - kamienica "Pod Orłem"

Za każdym razem kiedy tędy przechodzę wzbudza we mnie podziw i uznanie dla architekta. Jest to jedna z ładniejszych kamienic w Zabrzu. Została wybudowana w 1905 r. w stylu secesyjnym dla aptekarza dr Paula Skrzipietz, którego rodzina już od 1857 r. prowadziła w mieście działalność aptekarską, jednak w innym miejscu. Tamta apteka została wyburzona. Apteka na ul. Dworcowej 9 w Zabrzu, działa od 1905 roku i funkcjonowała aż do końca wojny. Po wojnie w tym miejscu również działała apteka aż do roku 2018. Niestety w okresie gospodarki rynkowej nie przetrwała próby czasu i w 2018 r. została ostatecznie zlikwidowana. 

Widok od strony Dworcowej 

Dział tu również bar, który serwuje nawet nie złe jedzenie 


Dziwny ten orzeł ;) Od momentu założenia, do końca wojny nosiła nazwę  "Adlerapotheke" czyli „Pod Orłem” i jest nawiązaniem do znajdującej się na jej elewacji charakterystycznych płaskorzeźb z dwóch stron budowli z wizerunkiem orła z eskulapem na swej piersi. O dziwo niemiecki orzeł, podobnie jak i polski ma głowę zwróconą w lewą stronę, natomiast orzeł na elewacji kamienicy ma głowę skierowaną w prawą stronę.  Na wykuszem byłą zainstalowana wieżyczka z charakterystyczną glorietą, która najprawdopodobniej została zlikwidowana po 1945 r. (widoczna na archiwalnych zdjęciach) 


Pocztówka - stan na 1915 r. [fotopolska] ul. Dworcowa Zdjęcie ok. 1920 r. [fotopolska] ul. Dworcowa 

Pomimo, że kamienica ma ponad 116 lat dalej wzbudza podziw ze względu na swoje piękno i ciekawe elementy dekoracyjne. 

3 komentarze:

 1. Znam to miejsce, mało tego bywałem też pacjentem zaopatrującym się tam w leki. W poście musiała zdarzyć się jakieś przestawienie cyfr czy coś w tym rodzaju. Piszesz, że apteka zakończyła działalność w roku 1918 a ja jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku kupowałem tam lekarstwa. Nie pamiętam dokładnie kiedy ją zamknięto ale wydaje mi się, że to było już w tym wieku. Zabrze ma potencjał, ale jakoś słabo wykorzystany. Cieszy fakt, że przywrócono do życia sztolnię dziedziczną i wieżę ciśnień ale jest jeszcze sporo do zrobienia. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki bardzo :) Jakoś wpadł błąd techniczny o 100 lat, ale poprawiono ;)
  Pozdrawiam również :)

  OdpowiedzUsuń
 3. piękna secesja, ale w duchu eklektycznym

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!