piątek, 26 czerwca 2020

Bytom - Pojezierze Miechowickie

Dlaczego taki tytuł? Uzasadnienie trochę dalej. 


Krwawy zachód nad stawami Górnik


Obniżenie terenu na przedłużeniu ul. Zamkowej 


Zbiornik Złomowiec widziany jest od strony starej drogi na Karb. W tej chwili już nie do przebycia.


Nieznacznie widoczny ślad starej drogi, która wiodła z Wrocławia do Krakowa i Przemyśla.

Na temat stawów i zbiorników na terenie Bytomia, a szczególnie Miechowic pisałem już wielokrotnie. Dzisiaj chciałbym powrócić do tematu o "Starej drodze". Od ostatniego wpisu wiele się zmieniło. Zbiornik powiększył swoją powierzchnie i niesamowicie rozrosły się krzaczyska na brzegu. Zbiornik stał się bardzo mało dostępny, natomiast droga, która przebiegała przez staw została całkowicie zalana i nie ma szansy nią ani przejść ani przejechać. 


Warto dodać, ze jeszcze kilka lat temu rolnicy tedy dojeżdżali traktorami na pobliskie pola. Ogólnie Śląsk jest wyjątkowy, gdyż znajduje się tu setki - a może nawet tysiące większych i mniejszych stawów i jezior. Ośmielam się stwierdzić, że niektóre zbiorniki można porównać do bardziej znanych regionów geograficznych Polski, znanych ze szkoły. O dziwo, według danych RZGW Gliwice w Bytomiu jest dokładnie 224 zbiorników wodnych, z czego 32 o powierzchni przekraczającej 1 ha powierzchni. Największym zbiornikiem w Bytomiu jest Brandka, ale nie mniej ciekawy zbiornik oddalony jest od niej kilkaset metrów na południe. Jet bardziej dziki i to właśnie tu znalazły dla siebie miejsce  rzadkie gatunki ptaków. Niektóre z nich nawet wydały swoje młode. W samych tylko Miechowicach można się doliczyć kilkunastu stawów, a niektóre z nich  przepięknie położone. Brandka bywa nazywana nawet "miechowickim morzem". 


Przed wieczorem nad Brandką 
 Stawy należące do sekcji wędkarskiej Górnik Miechowice

W porównaniu do Branki staw "Złomowiec", bo tak go wcześniej nazywano, a to dlatego, ze nieopodal stawu (rozlewiska) była składnica złomu. Nazwa pozostała pomimo tego, że skup zlikwidowano dobrych kilka lat temu.  Niestety zbiornik do rekreacji i spędzaniu wolnego czasu się nie nadaje. Jedynie wędkarze w ciszy i towarzystwie partactwa wodnego mogą się relaksować i sobie rybki łowić, chociaż z uwagi na konary i zatopione fragmenty drzew wcale nie jest tu łatwo wyciągnąć rybę.  Niemniej jednak warto tutaj zajrzeć chociaż przy okazji. Polecam to miejsce obserwatorom ptaków i przyrody :) 

A tymczasem zapraszam do obejrzenia kliku zdjęć z wczorajszych odwiedzin w tym, miejscu. 
Gęś Gęgawa od kilku miesięcy nie tylko przebywa, ale także gniazduje, a co więcej wyprowadzili kilka młodych gęsi :) To raczej rzadkość :)


Gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Przodek gęsi domowej, od której gęgawa jest nieco mniejsza.
Wymiary: długość ciała 85-100cm, rozpiętość skrzydeł ok 150 cm, masa ok. (samica) 4000g - (samiec) 5000 g.
W upierzeniu brak dymorfizmu płciowego. Ogólna barwa szaropopielata, wierzch i boki z poprzecznym prążkowaniem, spód jaśniejszy z ciemniejszym pręgowaniem. Brzuch i podogonie białe. Na szyi podłużne pręgi. W locie widać srebrzystoszary spód i przód skrzydeł, co ją odróżnia od innych gęsi. Nogi różowe, dziób u gęgawy europejskiej w całości pomarańczowy. Podgatunek zamieszkujący środkową i wschodnią Azję ma dziób różowy, jest nieco jaśniejsza i ma nieco szersze pręgi na wierzchu ciała. Oba podgatunki spotykają się ze sobą w Europie Środkowej i można spotkać tu ptaki o dziobach w dwu kolorach. Łączy się w pary na całe życie, a gdy jeden z partnerów zginie, drugi pozostaje już na stałe samotny. Lecąc stadem w powietrzu tworzą charakterystyczną formację zwaną kluczem. Jej głos jest bardzo zbliżony do krzyków gęsi domowej.
Gniazdo budowane na lądzie lub wodzie, w trzcinach, szuwarach, wysepkach, brzegach jezior i rzek, czasem w wierzbach i na budynkach, wyłącznie przez samicę. Składa się z roślin wodnych, gałązek, liści i trawy. Stopniowo wyściełane jest puchem tworzącym wokół niego wał.
Wyprowadza dwa lęgi w roku, składając w marcu lub kwietniu 2 do 20 białych jaj.
Jaja wysiadywane są przez okres 27-29 dni przez samicę, młode opuszczają gniazdo po 2 dniach, rodzice wyprowadzają je na wodę. Zdolność do lotu zyskują po ok. 8 tygodniach.
Rodzina płynie na wodzie w ustalonej kolejności - samica pierwsza, za nią pisklęta rzędem, a samiec na końcu pilnując, a w razie zagrożenia broniąc całej grupy przed zagrożeniem.
Gęś gęgawa żywi się głównie trawą, ale też liśćmi, młodymi pędami rośłin, zbożem oraz różnymi owocami.
Obszar występowania
Zamieszkuje Eurazję. Zimuje w basenie Morza Śródziemnego oraz w środkowej i południowej Azji. Tylko gęgawy z Wielkiej Brytanii nie migrują. Przeloty w lutym-marcu i wrześniu-listopadzie. W Polsce nielicznie lęgowa (około 1500 par na zachodzie kraju), ale dość liczna na przelotach.
Informacje na temat ochrony
Gatunek łowny od 1 września do 21 grudnia, a na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego do 15 stycznia.


Zatem w dobie coronawirusa, gdzie Ślązaccy nie wszędzie są mile widziani, mamy możliwość podziwiania rodzimego krajobrazu - w myśl "cudze chwalicie"......   

9 komentarzy:

 1. Przepiękne zdjęcia. Jak zwykle. Co tu wpadnę jestem zachwycona. Ta ostrość i detale. Ja jakiś czas temu opisywałam moją wyprawę na Lubań w Gorcach. Będzie mi miło jak wpadniesz Kris. Najbardziej oczarowały mnie zdjęcia ptaków.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje za odwiedziny i komentarz i zaproszenie. Oczywiście nie omieszkam skorzystać i zobaczyć wyprawę w Beskid wyspowy :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W zasadzie czasami nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Jest okazja lepiej poznać najbliższe otoczenie. A miejsca piękne do spacerów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widok atmosfery zarówno rano, jak i wieczorem był równie piękny…

  Pozdrowienia z Indonezji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Od wielu miesięcy szukam dobrej firmy marketingowej. Aż wreszcie znalazłem, agencja marketingowa warszawa i współpracuje mi się bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać jak bardzo przyroda jest niesamowita, nigdy też nie przestanie mnie zachwycać. Niezmiennie jestem spragniona spacerów i przyrodniczych kadrów. To dzięki Matce Naturze przetrwałam ten szalony czas sam wiesz czego kiedy to rower i spacery ratowały mnie przed zwariowaniem i biciem głową w ścianę :).
  Widzę, że jeśli chodzi o zachwyty nad otoczeniem to mamy podobnie, tylko ja chyba niestety mam trochę mniej talentu jeśli chodzi o robienie zdjęć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie 😀 Odwiedzając Twojego bloga, powiem tylko że jest równie ciekawy a fotografie fascynujące 🤗

   Usuń
 7. Piękne zdjęcia i piękne okolice :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzieki za inforamcje nt Bytomia, super blog , warto czytać :D

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!