czwartek, 15 lutego 2018

Bytom - Wiedeń Północy

Patrząc na rudery, zamurowane zabite dechami lub płytami okna kamienic  w centrum miasta, obskurne podwórka i wyrwy w zabudowie z powodu  szkód górniczych  to dzisiejszy obraz Bytomia. Smutny widok i krzywdzące opinie na temat miasta jako najbrzydsze  w Polsce udziela się również mieszkańcom, choć mieli wcześniej inne odczucia. Ja  jako jeden z nielicznych mam nieco inne zdanie i twierdzę, że to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, choć bardzo zniszczone. Tylko ktoś, kto nie zna Bytomia, pełnego ozdobnych kamienic ze zwieńczonymi dachami, z piękną poprzemysłowa architekturą - chociażby jak EC Szombierki lub Szyb Krystyna - uważa, iż jest to miasto brzydkie i i nie godne uwagi.  


Bytom nocą 


Szyb Krystyna i EwaEC Szombierki


Szyb Bolko 


Ul. Pisłusdskiego 

Dawniej  Bytom nazywano "Wiedniem północy" lub Małym Wiedniem. Niestety, dziś część zabudowy miasta z powodu decyzji władz PRL-u, które pozwoliły na wydobycie węgla bezpośrednio pod zabudową mieszkalną doprowadziły do wyburzeń dziesiątków zabytkowych kamienic i obiektów użyteczności publicznej. 


Szyb Ewa Jak do tej pory nikt nie ustanowił jasnego prawa zakazującego wydobywanie węgla "na zawał". Później spustoszenia dopełniły: tzw. restrukturyzacja przemysłu oraz  skorumpowane i  nieudolne władze. Tysiące pustostanów w centrum miasta, a ludzie nie mają gdzie mieszkać. 


Zaułek 

Na szczęście  w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji, Bytom ma otrzymać 100 mln euro dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020. Te pieniądze mają być przeznaczone zarówno na wsparcie infrastruktury, na rewitalizację zrujnowanej tkanki miejskiej, jak i na projekty społeczne. Szkoda, że większość z tych środków przeznaczona jest na remont kościołów, do których i tak zagląda coraz to mniej ludzi. A można było przeznaczyć środki na uzupełnienie plomb w miejsce wyburzonych budynków. 


Bytomski smok


Kamienica ze smokiem 
ul. Józefczaka


Zabytkowy tramwaj 38 na ul. Piekarskiej 


Ul. Piłsudskiego
Stare dzrwiUl. Webera
Ul. Piłsudskiego


Na Rynku

Mam jednak nadzieję, że Bytom da się uratować, bo na to zasługuje!   


14 komentarzy:

 1. Bytom nigdy nie był miastem, które chciałam zwiedzić. Czy słusznie? Tego dowiem się, jak będę miała okazję to zrobić. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie Bytomiu tako jako nigdy nie byłam, zazwyczaj tylko przejezdzalismy przez to miasto i nawet sie nie zastanawialismy nad nim za bardzo.. Niestety, musze przyznac, ze tak jak napisales, uznawane jest za jedno brzydszych w Polsce (na pewno nie okreslilabym jako najbrzydsze:) ).
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 3. Zacytujmy Prousta "Pozostawmy piękne kobiety mężczyznom bez wyobraźni", kazdy umie zachwycać się i rozkochiwać w Paryżu, Rzymie, Wenecji czy Krakowie, ale tylko najlepsi umieją pokochać Bytom... Dlatego tak bardzo lubię twoje posty.

  OdpowiedzUsuń
 4. W Bytomiu byłem tylko raz - na którymś z osiedli z wielkiej płyty. Pamiętam szarówkę i wszechobecny pył osadzający się na budynkach. Smętne wrażenie.

  Do centrum chętnie bym zajrzał, bo każde miasto ma jakieś swoje perełki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie zasługuje. Wspaniale pokazane miasto. Zdjęcia rewelacyjne, przepiękne kadry. Brawo.
  Serdecznie pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niby tak blisko mam do Bytomia, a jak do tej pory tam nie byłam, nie licząc oczywiście przejazdu samochodem. Koniecznie będę musiała to nadrobić, bo tyle śląskich miast odwiedziłam, a to jakoś pomijam.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz słyszę takie określenie. Kiedyś częściej zaglądałem do Bytomia, często trasy wycieczek prowadziły nas przez centrum miasta. Dzisiejsze obwodnice sprawiły, że pozostaje on na uboczu. A warto wybrać się na spacer po mieście i wynajdować te architektoniczne perełki. Ty to robisz doskonale.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz jestem na blogu, w każdym razie nie pamiętam, żebym kiedyś tu trafiła. Pamiętam Bytom z młodości jako piękne miasto. Gdy parę lat temu tam była znów, było smutno patrzeć na to, co się stało. Ale nie pomyślałam nigdy, że najbrzydsze.
  Zdjęcia na blogu piękne, a nie przesłodzone. Podoba mi się tu:)
  pozdrawiam
  AgaM

  OdpowiedzUsuń
 9. Też mam taką nadzieję, bo ogromy potencjał jest z pewnością na wyciągniecie ręki, chociaż zniszczenia, jak widać są ogromne. Pozostaje czekać na tę restrukturyzację i życzyć sobie żeby miasto utrzymało swój wyjątkowy charakter a pieniądze trafiły tam, gdzie trzeba.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne miasto ;) Warto się tam z całą pewnością wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. mieszkalem w bytomiu na ul batorego potem mysliwca
  chodzilem do starej szkoly görniczej kwk dymitrow przy ulicy wolnosci
  budynku tego juz nie ma czy istnieje moze fotka tego budynku
  byloby fajnie jeszcze raz to zobaczyc
  andrzej skutnik

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem z Zabrza i w tamtym roku pracowałem w Bytomiu kilka miesięcy w zieleni miejskiej. Ja zakochałem się w tym mieście. Tak jak pisałeś - architektura. Ludzie patrzą pod nogi dlatego widzą tylko brud.Głowę wystarczy podnieść ku górze i zobaczycie te kamienice. P.S. Naprzeciwko kamienicy ze "smokiem" kosiliśmy żywopłot kilka razy. Z kilkuosobowej grupy jedynie ja zwróciłem uwagę na smoka. Ludzie po prostu nie widzą tego. Mówią - brzydki bo oczy kupili w biedronce. Pozdrawiam Bytom! Piękne miasto!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!