środa, 2 grudnia 2015

Ostrężnik - rezerwat Ostrężnik

Może miejsce, które Wam chce przedstawić w dzisiejszym poście nie wygląda zbyt spektakularnie, ale jak by się temu przyjrzeć bliżej, jest niezwykle ciekawe ze względu na pewne osobliwości.

Rezerwat Ostrężnik, bo o nim tu mowa,  to rezerwat leśny utworzony w lutym 1960 roku przy osadzie Ostrężnik, na obszarze leśnictwa Czatochowa, nadleśnictwo Złoty Potok - obejmujący swym zasięgiem skalne wzgórze zamkowe z jaskinią ostrężnicką oraz otaczającym je lasem. Źródła podają różną jego powierzchnię, wahającą się od 3,85 ha przez 4,10 ha do 4,87 ha. Na ogół przyjmuje się, że obejmuje obszar 4,1 ha wraz ze wzgórzem zamkowym z ruinami. Obecnie istnieją nowe plany dotyczące powiększenia rezerwatu o około 30 ha (od strony południowej i południowo-zachodniej, gdzie rosną stare buki). Utworzenie rezerwatu miało na celu ochronę resztek lasu naturalnego, ciekawych form skalnych i ruin zamku. ( O zamku będzie oddzielny post)Fragment ruin zamku Tak ponoć był usytuowany zamek Ostrężnik

 Wśród flory, którą można tu spotkać można wymienić:

- drzewa (wg. liczebności) - grab, brzoza, buk, sosna,  a także klon zwyczajny, dąb, oraz lipa drobnolistna;
- krzewy porastające poszycie - jarzębina, porzeczka alpejska, trzmielina zwyczajna, bluszcz pospolity, leszczyna;
- runo - głównie żyzna buczyna sudecka z borówki czarną i domieszką konwalii majowej;
- rośliny podlegające ścisłej ochronie - śnieżynka przebiśnieg, wawrzynek wilczełyko, storczyk, grzyb soplówka gałęzista.

  Z fauny zamieszkującej rezerwat i jego okolicę należą:

- ssaki - borsuk, kuna, lis, dziki i jelenie, a także ssaki latające: gacek brunatny, gacek wielkouch.
- ptaki - sowa uszatka, dzięcioł zielony i czarny, myszołów;
- gady - padalec zwyczajny i jaszczurka zwyczajna;
- płazy - żaba trawna, traszka zwyczajna, ropucha szara i rzekotka drzewna;
- owady - wyróżniono tu ponad 2 tysięcy gatunków motyli.

Na uwagę zasługują również jaskinie, z których do najciekawszych zaliczyć należy Jaskinię Ostrężnicką oraz Jaskinię Wierną:
Jaskinię Ostrężnicką bardzo łatwo znaleźć. Jej otwory (a jest ich aż pięć) znajdują się w dużym ostańcu, na którym są ruiny zamku Ostrężnickiego. Tworzy ją szereg niskich korytarzy (o łącznej długości 90 metrów) i niewielkich komór, których wysokość maleje w głąb masywu, tak że połączenia pomiędzy nimi są niskie i ciasne. Najładniejszym fragmentem jaskini jest część zachodnia. Kilka metrów za dużym otworem zbiegają się dwa bardzo ładnie wygładzone przez wodę, wysokie korytarze przebiegające pod całą skałą, tworząc coś w rodzaju podziemi tajemniczego zamku. Najbardziej ciekawym miejscem jest skrajny wschodni otwór, który dzieli na dwie odnogi, wygładzony przez wodę filar.                            
Jaskinia Wierna to najdłuższa jaskinia na Jurze Krakowsko-Wieluńskiej, ma 1027 m. Największa i zarazem uważana za najpiękniejszą jaskinię na Jurze. Najważniejsze odkrycie ostatnich lat. Prymat najpiękniejszej odebrała ona również nie tak dawno odkrytej jaskini Maurycego. Obie zostały zaraz po odkryciu zabezpieczone kratami, co uchronilo ich bogatą szatę naciekowa przed kompletnym zniszczeniem przez szwendających sie po jurze ekip wandali, jak też uniemożliwia dostep wszyskim innym - tzw. "zbieraczom pamiątek". Pierwszy człowiek postawił w niej swoją nogę w 1990 roku, lecz jako tajemnicza i niedostępna próżnia była znana już od dawna.  Jaskinia jest dość ciasna a w przejściach często można się spotykać z progami, studniami lub kominami. Dość ciekawy jest korytarz z naciekami grzybkowymi na ścianach.Osobliwością tegoż rezerwatu jest Okresowe Źródło Zdarzeń - źródło jurajskie (wywierzysko) które ma ponoć bić w latach ważnych dla Polski wydarzeń, w latach kiedy jest suche - zwiastuje urodzaj. Owe miejsce znajduje się tuż przy szosie Żarki-Janów, u stóp wzgórza zamkowego. Ostatnio wylew wody nastąpił w roku 2002, kiedy to obfite źródła tworzyły duże rozlewisko na płaskim terenie przy wzgórzu. Struga przepływała przez przepust pod drogą i znikała ponownie w ziemi. W tych okolicach często można spotkać okresowe potoki i źródła. Wędrując po lasach okolic Ostrężnika, Trzebniowa, Ludwinowa czy Złotego Potoku, często zauważymy suche, porośnięte drzewami koryta rzeczne.
Na wierzchołku zamkowego  wzgórza. Na temat zamku - innym razem. 
Zapraszam również do odwiedzenia Bramy Twardowskiego

Źródła informacji:jurainfo.pl

8 komentarzy:

 1. Szkoda takich okratowanych jaskiń, ale oczywiście potrzebę ochrony rozumiem.
  W sumie pięknie tam wiosną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe miejsce.
  Zdjęcia oryginalne, szczególnie te zrobione z wejścia (chyba) do jaskini, to z krzyżem bardzo mi się podoba. No i ostatnie zdjęcie jest niesamowite. Jak natura sobie radzi w swoim świecie...
  Pozdrawiam serdecznie....:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś wybrałem się do ruin zamku i nie trafiłem. Kiepsko był oznakowany szlak. Może teraz jest lepiej. Rzadko bywam na Jurze, a tyle tam ładnych miejsc.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy rezerwat. A formy skalne niezwykłe! Trochę szkoda, że nie ma dostępu do tej najpiękniejszej jaskini - ale jak wspominałeś pewnie to lepiej dla jej szaty naciekowej:)
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo piękny i ciekawy rezerwat. Jurą jestem oczarowana.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
 6. nie wiem od kiedy, ale dostęp do jaskini już jest. Dziś tam byliśmy, można zajrzeć do każdej jaskini. Miejsce piękne, tylko szkoda że z ruin zamku tak niewiele pozostało. Restauracji ostrężnik nie polecam, chyba że ktoś lubi czekać ponad godzinę na zamówioną zupę....
  lol

  OdpowiedzUsuń
 7. Rewelka, bez dwóch zdań :D

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!