poniedziałek, 23 grudnia 2013

Czarna Wda - czar kaszubskich łąk

 Czarna Woda, Czarna Wda – struga na Pobrzeżu Kaszubskim, mająca swoje źródła na obszarze leśnym rezerwatu Źródliska Czarnej Wody  znajdującego się na północnym skraju Puszczy Darżlubskiej. Długość Czarnej Wody to 19,9 km.
 Koryto rzeki udekorowane jest rozmaitymi roślinami.

Czarna Wda w okolicy Ostrowa - Pustki


Przepływ strugi odbywa się jarem zabagnionej pradoliny przedzielającym kępy Ostrowską i Swarzewską. Pradolina Czarnej Wody rozdziela również dwa większe obszary błotno-bagniste Puckie i Bielawskie Błoto. 


 

 Pomimo działalności człowieka mającej na celu wyregulowanie koryta rzeki, zachowała ona swój dziki, naturalny kształt.
Na zachód od Jastrzębiej Góry rzeka zmienia swój kierunek przepływu na równoleżnikowy i wzdłuż wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 215 wpływa aż do ujścia do morza. 


  Rzeka ta wpływa do Bałtyku pomiędzy wejściem wejścia na plażę 38 - 39, które stanowią granicę pomiędzy Ostrowem a Karwią. 


 Miejsce to jest niezwykle urokliwe, szczególnie po południu podczas zachodzącego słońca. 

Przepływając przez bagna i łąki woda o ciemniejszym kolorze szybciej łatwiej się nagrzewa, dlatego jest cieplejsza niż w morzu. I chętniej służy do kąpieli. Szczególnie dzieciom. 

 

Wpływając do Bałtyku woda z czasem zmienia swoją barwę 
 

Dla wyjaśnienia podam, że ciemno brunaty kolor wody rzeczki  ma związek z podłożem terenu, przez który przepływa. W zasadzie już od samych źródeł początkowych Czarna Woda przedziera się przez bagienne obszary, których grubość złóż sięga nawet kilku metrów. Zatem wody opadowe, które są odprowadzane do mniejszych - sztucznie wykopanych kanałów i rowów, potem  trafiają do rzeki. W związku z tym  barwa wody przypomina brunatną ciecz. 
 My też na spacerek brzegiem plaży .

 
W latach 2009 - 2012 na odcinku pomiędzy jej ujściem a Jastrzębią Górą stworzono kamienne umocnienia, po części zmieniło się otoczenie na styku wpływu Czarnej Wdy do Bałtyku. 

 

 

Plaża w kierunku Ostrowa.

 
 Niemniej jej urok został zachowany, pomimo tego, iż w ciągu ostatnich dwóch lat, na skutek wybudowanych umocnień brzegowych, charakter ujścia Czarnej Wdy nieco się zmienił. 

Poniżej przystań i zagospodarowany półwysep, który otacza woda Czarnej Wdy. 
 Czarna Wda jest też rajem dla wędkarzy: pstrąg, lin, okoń, szczupak i węgorze. Oto na jakie ryby można natrafić. :) 


Miejsce to powinno być stałym punktem wypraw w te okolice. Przyrodniczo to miejsce jest również piękne i ciekawe.  Warto tu zatrzymać się tu na dłużej. 


 To zdjęcie jest już niektórym znane ;)


Dziękuję za wycieczkę i zachęcam do przyjazdu na Kaszuby. A szczególnie przyjemny jest spacer nad Czarną Wdą, kiedy wieje od morza. Tu na odsłoniętym terenie można się szybko i solidnie opalić.

16 komentarzy:

 1. Ja tam mak kręcę w kuchni a u Ciebie lato w pełni :)))
  Piękne zdjęcia...te nadmorskie naj...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W końcu jest trochę czasu na wspomnienia z wakacji.:) Pomimo tego, że kręcisz mak - znalazłaś chwilę czasu na powrót do lata ;)
   Pozdrawiam gorąco na poczatku zimy. :D

   Usuń
 2. Tajemnica nazwy się wyjaśniła :)
  Mieszkając w Ostrowie codziennie oglądałem ten strumyk i faktycznie jest bardzo malowniczy, z czystą wodą i bogatą roślinnością. Fajnie to pokazałeś.
  Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa! :) Ja tam już penetruje ten teren od 11 lat, ale mam takie wrażenia, że czasu jest mało i jeszcze dużo do zobaczenia w okolicy. Aparat cyfrowy mem niestety od kilku lat, natomiast zdjęcia z analogu nie nadają się do publikowania na blogu.

   Pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze, w tym dużo udanych wycieczek.:)))

   Usuń
 3. Piękne miejsce, nie dziwię się, że wspominasz je z sentymentem...zdjęcia fantastyczne, zwłaszcza to pierwsze i te "morskie". Przesyłam najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiekne zdjęcia! pozdrawiam świątecznie i noworocznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam, widziałam i zakochałam się w tych widokach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie wrócilismy z Ostrowa, i codziennie obozowaliśmy nad ujściem tej rzeczki. Super miejsce

  OdpowiedzUsuń
 7. kocham Ostrowo,nie mam pojęcia za co,ale może własnie za takie krajobrazy jak na zdjęciu i spokój

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!