środa, 18 grudnia 2013

Bytom. Z natury zielony

Już wielokrotnie na moim blogu pisałem na temat bytomskiej przyrody. Ostatnio czytając historię na temat przemarszu wojsk Jana III Sobieskiego z Bytomia przez Kuźnice, Biskupice, Gliwice,  podążając pod Wiedeń  w roku 1683,  natknąłem się na wzmiankę, że Bytom wtedy otaczały potężne lasy, wchodzące w skład Puszczy Śląskiej. Niewątpliwie wiele z nich zostało mocno przetrzebionych  i wyciętych w okresie rewolucji przemysłowej.


Buk purpurowy, przy Drodze Ronota.Ogromne spustoszenie poczyniły także lata prowojenne.  Mimo to lasy w Bytomiu zajmują około 20%  powierzchni miasta.  Są to przeważnie lasy sztucznie nasadzone, w których dominuje sosna, świerk i inne samosiejki. Ponadto na uwagę zasługują sędziwe buki porasta jace tutejsze środowisko leśne od setek lat.

Szczególnie ciekawy jest  las miechowicki, który przeze mnie został opisany i pokazany w wielu postach. W ubiegłym roku powołano do istnienia projekt, który ma promować a zarazem chronić bytomską przyrodę. W ramach promocji miechowickiego lasu zrealizowano bardzo ciekawy film o tym nowo powstałym  zespole przyrodniczo-krajobrazowym w Bytomiu, noszącym nazwę "Miechowicka Ostoja Leśna". 

 
Miechowicka Ostoja Leśna
Film ten obejrzało prawie 30 tys. osób.

 Wśród miejsc wyjątkowo atrakcyjnych pod względem przyrodniczym leżących na terenie Bytomia zaliczyć należy jeszcze inne bardzo ciekawe obiekty przyrodnicze: 

1. - rezerwat „Segiet”
2. -  zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”
3. -  oraz stanowisko dokumentacyjne „Blachówka"
4. - "Suchogórski Labirynt Skalny".

Wczoraj dla miłośników przyrody, turystyki oraz ludzi ciekawych świata, o godz. 17.00 w bytomskim biurze promocji miała miejsce premiera drugiej części filmu - poświęcanej przyrodzie Bytomia, a zatytułowany jest "Bytom. Z natury zielony". I chyba nie m tym cienia przesady, czy chwytliwych haseł reklamowych.  Ponieważ bytomska przyroda sama potrafi się obronić. Natomiast film jest tylko tego potwierdzeniem. 

  Kliknij poniżej w link. 

Bytom. Z natury zielony 


Film został zrealizowany zlecenie Urzędu Miejskiego w Bytomiu do najciekawszych miejsc dotarła z kamerą ekipa Open Group, a opowiada o nich Krystyna Czubówna. Film jest już dostępny w sieci. Od wczorajszego wieczoru obejrzało go już prawie tysiąc osób.


Stok narciarski  po lewej stronie


 Po lewej stronie kadru jakiś drapieżnik


 Otoczenie sportowej doliny


 Nie brakuje tu solidnych i stromych skał.


 Są to pozostałości po kopalni dolomitu "Blachówka"


Dziękuję za  wirtualny spacer. :)9 komentarzy:

 1. Dziekuje!
  Moge znowu krotka opowiastke z zycia?
  Otoz dlugi czas, ja dziolcha z Bytomia i moj chlopak -z Warszawy korespondowalismy, bo jednak spotykalismy rzadko.
  I ja opisywalam mu Bytom, takimi slowami, ze pamieta je do dzis.Pisalam o tym, ze wbrew pozorom szary Slask, Bytom, cale nie jest szary, ze sa tak piekne, zielone miejsca , jak lasy w Miechowicach, jak nasz Park Mickiewicza, Zabie Doly. Potem razem tam spacerowalismy .I pieknie bylo;) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że takie piękne fragmenty krajobrazu jeszcze istnieją i nie wszystko pochłonął przemysł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne okolice na spacery i rowerowanie. Sędziwe buki robią wrażenie...Kolorytu dodają jesienne barwy a wszystko otulone promieniami słońca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Krajobrazy jak się patrzy. :-)
  A i buk na pierwszej fotce robi wrażenie.
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne miejsca, soczysta zieleń...

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia, zwłaszcza zrobiła na mnie wrażenie czerwień buku.

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W miejscu gdzie dzis stoi Sportowa Dolina rosly kiedys cale stada poziomek, a mlodziez urzadzala imprezy przy ognisku. Od strony Segietu, z gory jest piekny widok na Dolomity. Kiedys byl tam oznaczony punkt widokowy na polance przy skraju lasu ale nie wiem czy nadal istnieje. Sam Rezerwat rowniez jest godny uwagi, zwlaszcza jesienia sa tam cudowne widoki. I pelen jest tajemnic. Ojciec kolezanki wracajac z ryb znalazl tam ludzka czaszke. Pozdrawiam i dziekuje za fajny post. R..a.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!