niedziela, 24 listopada 2013

Suchogórski Labirynt SkalnyZespół przyrodniczo krajobrazowy „Suchogórski Labirynt Skalny” położony jest na terenie Bytomia w dzielnicy Sucha Góra w rejonie ulic:  Prywatnej, Obrońców Westerplatte oraz Wodczaka.
Cześć północna, należąca terytorialnie do Tarnowskich Gór  nosi nazwę "Doły Piekarskie" i była opisana i udokumentowana na blogu w tytule: W doły, w doły miły bracie

Celem ochrony niniejszego zespołu jest zachowanie fragmentu krajobrazu, który powstał na skutek działalności człowieka,  w związku z prowadzoną tu odkrywkową eksploatacją rud kruszców  od i naturalnej sukcesji przyrodniczej w okresie minionego okresu.


O objęciu ochroną zadecydowały przede wszystkim jego walory krajobrazowe oraz duże zróżnicowanie flory, wśród której są także rośliny objęte prawną ochroną gatunkową.  

 


Nie bez znaczenia jest tu także unikatowa rzeźba terenu,
powstała przed laty na skutek działalności wydobywczej kopalni dolomitu i żelaziaka brunatnego.

 


Pozostałościami po górnictwie kruszcowym są  głębokie dolinki, strome grzbiety z wychodniami dolomitu oraz liczne wąwozy, pagórki, kopce i wzniesienia ze stromymi stokami.Szkoda jedynie, że szlak został poprowadzony gównie dolinkami, natomiast pomija widokowe miejsca z wąskich grzbietów.


 Ten urozmaicony system licznych niecek, zagłębień  oraz jarów i wąwozów w połączeniu ze stromymi zboczami wielu pagórków i wyniesień terenu tworzy ciekawą rzeźbę o wysokich walorach krajobrazowych. 
Do unikatowych walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego terenu należą przede wszystkim: - ukształtowanie terenu o zróżnicowanej rzeźbie genezy antropogenicznej:


- zbiorowisko muraw i lasów grądowych,

-  wiele gatunków gadów i płazów występujących w środowisku górskim
  

Na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego występuje duże zróżnicowanie flory, wśród której występują drzewa, krzewy oraz inne rośliny poszycia dolnego objęte prawną ochroną gatunków.Mapka obejmująca opisany obszar.


Wejście na teren zespołu przyrodniczego. Aby dojść do tego miejsca wyznakowano czerwony szlak turystyczny, który rozpoczyna się u zbiegu ul. Prywatnej i Strzelców Bytomskich.


 Gdzie nie gdzie pozostał rumosz skalny.


 Na jednym z wierzchołków zastałem taki dziwny krąg.
 Od strony oczka wodnego zwanym Gliniokiem odchodzi do góry wąska ścieżka, która jest bardzo urokliwa.


 Od ul. Strzelców Bytomskich wspomnianym szlakiem do wejścia jest ok. 500m.

 Z góry zawsze więcej widać.
 W wielu miejscach pozostały skały nieprzypominające jurajskie ostańce.

 Oznakowanie tego terenu polega na stworzeniu pętli, która za znakami szlaku turystycznego prowadzi po najciekawszych zakątkach zespołu przyrodniczego.    


 Długość trasy od początku szlaku to ok. 2,.5 km.


 Da się zauważyć, że drzewostan w dolinach bardzo różni się od tego, który porasta grzbiety i wierzchołki. W dolinkach dominuje buk, klon, jawor, brzoza i wilee innych liściastych gatunków.


 Natomiast u góry oprócz brzozy spotykamy, sosnę zwyczajną, modrzew, rzadziej świerk i olchę.

 Przez lata strome wyrobiska po rudne zrosły murawa i innymi krzewami.

 Bytom jest jednym z najważniejszych ośrodków Górnictwa kruszczowego. Na tych ternach już od XIII w. eksploatowano rudy srebra, ołowiu i cynku. Potem jeszcze doszło wydobycie rud żelaza.  Miejsce, w którym dziś można podziwiać Suchogórski Labirynt Skalny przez wile stuleci służyło do wydobycia dolomitu oraz innych dóbr, które skrywała Sucha Góra.


 Szyszki i bazie olchy przygotowują się już do wiosny.


 Śnieguliczka jest już zanan dla wielu osób. :)


Pora wracać do doliny, gdzie po ok. 200 m dochodzimy do punktu wejścia. Miejsce w sam raz na krótki -  kilku godzinny spacer. Warto przy tym zabrać dobre turystyczne buty i kijki trekkingowe.Wyświetl większą mapę

33 komentarze:

 1. Ciekawie opisany i zilustrowany szlak turystyczny, łapać plecak i w drogę,
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na dodatek blisko ;)
   Też pozdrawiam. :)

   Usuń
  2. nie polecam, nie ma żadnych znaków, mnóstwo ścieżek, przeróżnych, ale nieoznakowanych, szczerze nie radzę, bo można naprawdę zabłądzić jak ktoś szybko spanikuje

   Usuń
 2. Super. Uwielbiam takie miejsca. Idealne na jesiennz spacer :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie i jesiennie :) Az miło pooglądać - zwłaszcza teraz, kiedy za oknem zrobiło mi się nieco... biało :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U Ciebie zaprawne już biało, ale u nas jeszcze nie. ;) Niemniej myślę, że na zimowy spacer tez miejsce stosowne. :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Pięknie u Ciebie, jeszcze jesiennie. Lubię Twoje, zawsze ciekawie opisane spacery.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas na Śląsku ciekawostek nie brakuje. ;)
   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 5. Interesujący obiekt przyrodniczy. Na popołudniowy jesienny spacer jak znalazł. Ukształtowanie terenu trochę zaskakuje jak na tę okolicę . Niektóre zbocza mają dość sporą stromiznę. Fajnie pokazane.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, że wpadłeś. :) W okolicy jest jeszcze wiele sielankowych ustronnych miejsc. :)
   Pozdrawiam również. :)

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Tyle, że na małym kawałku. Niespełna 50 h. W sam raz na spacerek 2 godzinny.

   Usuń
 7. Świetny jesienny spacer! Niedługo wybieram się do Bytomia na wycieczkę niespodziankę:) ciekawe co zobaczę i czy to będzie WOW:)

  OdpowiedzUsuń
 8. To fajnie. :) Wszystko zależy od tego co lubisz i kto Ci co zaproponuje? Dla mnie największą atrakcją w mieście są wnętrza elektrociepłowni Szombierki. Spore wrażenie robi na gościach z zewnątrz wieczór spędzony w Piwnicy Gorywodów. Jest to restauracja, klub nocny w piwnicy z XIW w. zbudowane z kamienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka propozycja wpadła od znajomego, który z Bytomia pochodzi. Ja mam nic o tym mieście nie czytać i nie przygotowywać się do wyjazdu:D ciężko mi spełnić te warunki, ale cóż raz się żyje:) na pewno relacja będzie na blogu:)

   Usuń
  2. To miasto o różnych obliczach, obok którego się nie da przejść obojętnie. Albo się go kocha albo nienawidzi. ;) Za to jest naprawdę wiele różnych atrakcji. ;)

   Usuń
 9. Ciekawe miejsce na spacer, oby tylko się nie zgubić. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obszar nie jest zbyt rozległy i na dobrą sprawę blisko do osad ludzkich. ;)

   Usuń
 10. Witam, czy istniej możliwość umieszczenia linka na stronie www.bytomskierowery.pl z Suchogórskiego Labiryntu Skalnego?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie! Możesz śmiało zamieścić linka. Jeśli się to tylko przyczyni poznania tego ciekawego miejsca, to będę bardzo zadowolony. :)
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
  2. Bardzo dziękujemy :) materiał pojawi się tutaj
   http://bytomskierowery.pl/index.php?prawo_file=sport_turyst&prawo_file_sub=sport_turyst_turyst&reszta=13

   Usuń
 11. witam
  czy ktoś może wytłumaczyć gdzie znajduje się wejście na ten teren? od jakiej ulicy ? jakieś wskazówki ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dojść można z dwóch miejsc. W obu przypadkach są to przystanki autobusowe, przy których znajduję się początek czerwonego szlaku turystycznego.
   1 - to przystanek przy domu seniora na ul. Strzelców Bytomskich i tutaj obok płotu przebiega oznakowana na czerwono ścieżka, którą można dość do SLS.
   2 - opcja to przystanek przy. ul Strzelców Bytomskich tuz obok świateł i ul 9 maja. W obu przypadkach należy się kierować za znakami w kierunku zalesionego wzgórza Suchej Góry.

   Usuń
 12. Dzisiaj w Parku Sląskim rozmawiałem z p.Kłosem (82l).z Miechowic dzięki któremu zaangażowaniu i aktywności to miejsce powstało. I nie tylko to. Arcyciekawe postać. Znawca oraz do dzisiaj aktywny badacz historii naszych ziem. Można wysłuchiwać jego opowieści godzinami. Ma wiele zainteresowań - poeta, przewodnik górski, tworzy i rysuje mapy, fotograf, pisze poradniki, informatory turystyczne, rysuje......

  OdpowiedzUsuń
 13. idealne miejsce na dzisiejszą wyprawę rowerową, 15 km i będę na miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pozdrawiamyz Suchogorskiego Labiryntu :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale to była ciężka wyprawa, choć te ścieżki mają swój urok :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Hi there! I just wanted to askk if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was haqcked and I ended uup losing months of hazrd wok due to no backup.
  Do you have any methods to prevent hackers?

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!