środa, 17 kwietnia 2024

Palowice - wieża i staw Gichta

Staw Gichta w Palowicach to jedno z bardziej  malowniczych miejsc na Górnym Śląsku. Należy do największych zbiorników położonych w tutejszym kompleksie leśnym.  Staw jak pozostałe inne zbiorniki -  zlokalizowany jest w okolicach miejscowości Palowice, między Żorami a Orzeszem. To teren, który kryje w sobie modre oczka stawów, urządzonych wieki temu ludzką ręką na rzeczce Rudzie oraz innych ciekach wodnych. Obszar ten jest często nazywany Pojezierzem Palowickim. Wchodzi on w skład Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. 


Staw Lanuch (Gichta) to obszar o bogatej historii i przyrodniczym pięknie, znajdujący się na granicy Żor, Palowic i Szczejkowic, w gminie Czerwionka-Leszczyny Różnorakie rodzaje kaczek Szlak do Żor Atrakcje przyrodnicze W lesie, nad stawem Gichta, znajduje się ceglana wieża wyciągowa. Ta wieża, zwana jest Gichtą i służyła do wyciągania za pomocą ręcznego dźwigu darniowej rudy żelaza, węgla drzewnego i topników na sporą wysokość. Następnie te materiały były używane do zasypywania cylindrycznego wielkiego pieca, który znajdował się w pobliżu. Wieża powstała w latach 30. XIX wieku i ma imponujące rozmiary: 15 metrów wysokości, a wnętrze ma wymiary 610 na 775 cm. Jej mury mają prawie metr grubości.


Huta „Waleska”, która działała w tym rejonie Śląska, miała swoją poprzedniczkę prawdopodobnie już w XVIII wieku. Pracowały tutaj dwa wielkie piece i odlewnia żelaza. Nazwa huty pochodzi od imienia córki właściciela, Franciszka Wincklera, który był jednym z najwybitniejszych przedsiębiorców tamtych czasów. Obok stawu Gichta przebiega Szlak Początków Hutnictwa, prowadzący z Żor przez Szczejkowice do Rybnika. To również obszar, który można odkryć na rowerze, korzystając z licznych ścieżek rowerowych w okolicy, ale także pieszo lub konno.  Wybór należy do was. 
6 komentarzy:

 1. Widzę, że fajny teren z potencjałem i zagospodarowany turystycznie. Na zdjęciach widać ludzi spacerujących, a czy jest opcja rowerowa? Chętnie wybrałbym się w te okolice na rowerze. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, szczególnie na rowerze można bardzo dużo zobaczyć, a nawet wybrać się w okolice. Niesamowite możliwości dla rowerzystów. Pozdrawiam również.

   Usuń
 2. Jakoś przegapiłem ostatnie zdanie, więc już wiem o możliwości wycieczki rowerowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo piękna wycieczka, z przyjemnością obejrzałam zdjęcia motylek i kaczeńce ucieszyły moje serce. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Palowice to praktycznie moje rodzinne strony, a na Gichtę wybieram się od lat... i ciągle wybieram!

  Waleska była też w Łaziskach, kopalnia, widać, że nazewnictwo się powtarzało ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyśmienite miejsce na spacery i wycieczki rowerowe. Bardzo mi się podobają takie tereny. Ta wieża fajnie się komponuje z otoczeniem. Piękne zdjęcia.

  Spokojnej nocy

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!