sobota, 4 listopada 2023

Brenna Hołcyna - na Jaworową Halę, Kotarz i Grabową chatę

W Brennej w tym roku byłem co najmniej 5 razy, ale częściej odwiedzam pasma na Północ od Brennicy. Niemniej, staram sie przynajmniej raz w roku odwiedzić Halę Jaworową, która zasługuje w Beskidzie Śląskim na miano miejsca kultowego. Na całe szczęście nie powiodły się plany zagospodarowania Kotarza i tejże hali. 

Czas wyruszyć na szlak. Na miejscu jest nieduży parking nad rzeką, gdzie może się nawet pomieścić 10 samochodów osobowych i stanowi świetny punkt wyjściowy. 
Zawsze intrygują mnie drogi leśne i przejścia poza szlakowe.  W związku z tym  powyżej przysiółka  Woźna z niebieskiego szlaku odbiłem w leśną drogę, która doprowadziła do polany Pod Kotarzem. Hala pod Kotarzem

Palce diabła - lub okratek australijski 

Stare domy dostały drugie życie 


W okolicy istnieje kilka oryginalnych góralskich domostw, służących obecnie raczej jako wypoczynkowe lub weekendowe. Droga bardzo przyjemna dosyć łagodnie z czasem doprowadza na grzbiet Kotarza, który ciągnie sie aż od szlaku czerwonego i dosyć stromo opada w kierunku doliny Brennicy. 


Ach te rozkoszne widoki 


Jedno z częściej fotografowanych drzew w Beskidzie Śląskim W oddali pasmo Czantorii i Beskid Śląsko-Morawski 

Pasmo Starego Gronia i Równica oraz Czantoria


Spojrzenie na SkrzyczneSzlak kultury wołoskiej. Szkoda, że nie jest oznakowany chociażby tak jak w Gorcach.   

Kierunek Grabowa

Nieziemskie widoki na pasmo Skrzycznego Chata Grabowa


Tak wyglądała stara Chata Grabowa przed zburzeniem 
Tu jest odejście spacerowego szlaki o doliny HołcynySkład drewna. Stąd rozchodzą się leśne drogi, które pozwalają na wycieczki poza szlakiem. 


Wodospadzik na Hołcynie


I tako dotarliśmy do miejsca wyjścia.  Trasa ok. 12 km. 


Trasa: Brenna Hołcyna - parking - przysiółek Na Kotarzu (bez szlakowo) Hala Kotarska (szlak niebieski) –  Hala Jaworowa – Kotarz  (szlak czerwony)   – Grabowa (szlak czarny)  –   Brenna Hołcyna (szlak Bajkowy) 


Polecam również inne wycieczki: Brenna - na Kotarz i do Grabowej Chaty

2 komentarze:

 1. Witaj Kris :) Dziękuję za wizytę.
  Bardzo fajna relacja. Tam jeszcze nie byłam. Na Skrzyczne się wybierzemy wiosną przyszłego roku. Mieliśmy w minione wakacje ale nie wyszło. Pięknie i magicznie. Ogromnie mi się podobają twoje fotki. Pozdrawiam serdecznie

  Kasia Dudziak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa i odwiedziny. Polecam halę Jaworową w tygodni, na ogół przez cały dzień można nawet nie spotkać nikogo ;)

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!