Widok na jezioro Dobczyckie i Beskid Wyspowy z widocznym pasmem Kamiennika
Zamek królewski w Dobczycach
Po drugiej stronie zbiornika wzniesienia Beskidu Średniego
Na Zamkowym Wzgórzu
Do tej pory pamiętam urokliwy zachód słońca widziany z Góry Zamkowej oraz niesamowity spokój i brak turystów. Nad Jez. Dobczyckim rosły morwy i widok był bardziej odsłonięty. Od tamtej pory wszystko bardziej zarosło i nawet tafla zbiornika jest mniej widoczna, ale widać Wodociągi Miasta Krakowa, do których należy zbiornik nie za bardzo się tym przejmują.
Jezioro Dobczyckie
Niemniej Dobczyce stanowią atrakcyjną turystycznie alternatywę, a to szczególnie ze względu na malownicze położenie geograficzne oraz bogactwo zabytków architektury sakralnej i świeckiej.
Magnesem przyciągającym turystów jest przede wszystkim XIII – wieczny zamek znajdujący się na szczycie Wzgórza Zamkowego oraz malownicze jezioro leżące u podnóża wzniesienia.
Poza pięknymi krajobrazami i bogatą szatą roślinną znaleźć tu można liczne zabytki i miejsca historyczne, których znaczna większość zlokalizowana jest w mieście Dobczyce. W celu lepszego wyeksponowania i ułatwienia dotarcia do najistotniejszych kulturowo miejsc stworzona została ścieżka spacerowa "Śladami Historii", dzięki której można zobaczyć najbardziej wartościowe obiekty. My natomiast wybraliśmy żółty szlak, prowadzący tuz obok starych murów obronnych i o nich chciałbym wspomnieć więcej.
Ul. Kazimierza Wielkiego - sporo ciekawej drewnianej zabudowy
Małopolska zabudowa z przełomu XIX i XX w. na Wzgórzu Zamkowym
Zabudowa skansenu od strony zachodniej
Widok z murów na Dobczyce i dolinę Raby
Wieża i brama
Kolejne efekty prac rekonstrukcyjnych i konserwatorskich prowadzone w 2012 i 2013 roku przy murach obronnych Starego Miasta naprawdę robią wrażenie i od wielu lat są udostępnione do zwiedzania. W grudniu 2013 oficjalnie mur został oddany do użytku dla lokalnej społeczności oraz turystów. Odtworzony został odcinek między zachowanym i zabezpieczonym w ubiegłych latach fragmentem muru kurtynowego a główną basztą węzła bramnego. Sama baszta, która jak się okazało po przeprowadzeniu badań archeologicznych i studiów historyczno-architektonicznych, miała rzut prostokątny, została już częściowo odbudowana, co wyraźnie pokazuje, jaką była potężną budowlą obronną. W jej wnętrzu znajdowali schronienie obrońcy miasta, składowano w niej broń, zapas żywności i wodę. Ze wspomnianej baszty roztacza się bardzo ciekawy widok na południe z widocznym zbiornikiem wodnym oraz wzniesienia Beskidu Średniego oraz Wyspowego. Po oddaniu murów do użytku zapowiadana była przez lokalne władze szeroka kampania promocyjna dla zamku i lokalnych zabytków. Niestety po delegacji oficjeli wszystko ucichło. I przynajmniej ja tej zakrojonej kompani promocyjnej nie dostrzegam. A szkoda, bo Dobczyce są świetnie ulokowane i mają ogromny potencjał do wypoczynku i rekreacji.
Widok na wschód
Po 30 minutach spaceru dochodzimy do Centrum Dobczyc.
Oryginalna drewniana wieża straży pożarnej oraz ciekawie usytuowane domy drewniane szczytem do Rynku.
Statek wypływa z przystani ZUW Raba - zlokalizowanej pod adresem Brzączowice 380.
Byłam w Dobczycach kilkanaście lat temu. Odbywała się tam impreza
OdpowiedzUsuńdla dzieci uczących się j. angielskiego.
Podoba mi się drewniana zabudowa - piękne są te stylowe domy.
Faktycznie jest to miasto pomijane a jest bardzo ciekawe. Czasem tak bywa, że ciekawe rzeczy są poza głównymi szlakami. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńDobczyce miałam okazję zobaczyć będąc tam przejazdem, byłam przy zamku i skansenie, ale wszystko było zamknięte, pooglądałam tylko zza płotu. W centrum nie byłam, a widzę, że warto. Dziękuję za przypomnienie o tym ciekawym miejscu, będę musiała się tam kiedyś wybrać. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńBardzo malownicze miasteczko i piękny zamek, świetne zdjęcia. Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńZnam teren i w pełnie się z tobą zgadzam. Na pewno jeszcze tam jak Bóg da zaglądnę odświeżę wspomnienia i niejedno nowe zobaczę.
OdpowiedzUsuńIle razy planowałam Dobczyce i w końcu się nie wybrałam. Szkoda, wielki błąd. Piękne miasteczko w dawnym klimacie. Urokliwe panoramy beskidzkie cieszą oko Góromanki z Krakowa podobnie jak i zamek Dobczycki.
OdpowiedzUsuń