niedziela, 30 grudnia 2018

Bytom w kolorze

Bytom jest źle postrzegany na tle innych miast na Górnym Śląsku, a nawet na terenie Polski. Spękane kamienice, zaniedbane tereny  po górnicze, dziury w drogach, brud na ulicach, mieszkania komunalne i kamienice należące do Bytomskich Mieszkań,  wyglądają jakby wojna dopiero się skończyła i od tej pory nigdy nie były odnawiane - wszystko to przynosi przygnębiające wrażenie zapomnianego miasta. Ze względu na rabunkową gospodarkę przemysłu węglowego, klika lat temu w  dzielnicy  Karb  z powodu szkód górniczych,  kilkuset mieszkańców zostało ewakuowanych, a domy wyburzono.  Po kilku latach sytuacja się powtórzyła. Nie ocalała nawet Restauracja McDonald's. W tym roku ucierpiały kolejne zabytkowe kamienice w dzielnicy Miechowice, zlokalizowane na ul. Chroboka i Przelotowej. Część mieszkańców koczuje w Hostelu na Strzelców Bytomskich do dzisiaj, inni musieli na własny koszt wynająć inne lokale. 
Bytomski Rynek


Najbardziej cenna zabudowa umiejscowiona jest w centrum miasta i jest tu niesamowity klimat, tylko trzeba mądrego gospodarza i  świadomych mieszkańców. Dobrym przykładem do zagospodarowania takich miejsc jest czeska Praga. Jednak Bytom ma potencjał, tylko trzeba dużo pieniędzy na jego odbudowę, których nie ma. Natomiast program  rewitalizacyjny dla miasta to jedna kropla w morzu potrzeb Bytomia.     Ul. Powst. Warszawskich Ul. Zaułek. 


 To miejsce ma niesamowity klimat, ale po zmierzchu służy bardziej jako toaleta publiczna 
Niestety nie udało się obudzić Bytomia poprzedniej ekipie rządzącej miastem przez 6 ostatnich lat. Od tamtej pory miasto popadło w jeszcze większy dół. Wiele kamienic trzeba było wyburzyć i w tej chwili stoją tu puste place, gdzie ludzie wyprowadzają psy. Największą chyba porażką było pozbycie się EC Szombierki  za przysłowiową złotówkę. "Bytomska Katedrę" pod swoje ramiona przejęła firma Rezonator, która miała stworzyć w tej przepięknej budowli - jedyny w Polsce Muzyczny Disneyland, czyli Teatr 3 D, studio nagrań i wiele innych atrakcji.  Na ten cel wojewoda śląski  przyznał dotację, ale firma nie wykorzystała tej możliwości. Sprzedała jedynie złom, który miał jakąkolwiek wartość, a stan budynku z dnia na dzień się pogarsza. Jaki więc los czeka EC Szombierki i nasze miasto? 


A dlaczego  tytuł tego postu nosi taką przewrotną nazwę? 


 Otóż Bytom to przepiękne i stare miasto z ciekawymi zabytkami, a niektóre z okresu średniowiecza schowane i zasypane są  pod główną płytą rynku i czekają na lepsze czasy oraz powtórne odkrycie. Tutaj pod płytą Rynku znajdują się gotyckie piwnice. W tej chwili w sposób nienaruszony  przetrwały jedynie gotyckie portale i sklepienia w piwnicach obecnie nieistniejącego już domu Gorywodów. (Na jego miejscu stoi żółty widoczny na zdjęciu po lewej stronie. W tej chwili znajduje się mini browar. Wiele odsłoniły również prace archeologiczne, prowadzone przy okazji rewitalizacji Rynku czy budowy centrum handlowego na placu Kościuszki. Ale o tym kiedy indziej.Północna pierzeja Rynku


 Gotycki kościół przy ul. Koziołka/Rynek/Janty 


 Rzeźba plenerowa w parku obok ul. Wrocławskiej 


Wiadukt nad Wrocławską. 


 Ul. Piekarska - gmach byłej poczty głównej


Portal i zabytkowe drzwi Kute ogrodzenie i wieża kościoła św. Trójcy 
 Co więcej, architekci wielu budowli w Bytomiu - to ci sami, którzy przyczynili się do blasku Berlina czy Wrocławia. Było to piękne, prężnie rozwijające się miasto.  Świadczy o tym linia kolejowa i pociąg ekspresowy łączący Bytom i Berlin, noszący imię "Latający Ślązak". Był to najszybszy pociąg ówczesnej Europy. I do tej pory nie szybszego połącznia, które pozwoliły by pobić ten przedwojenny rekord.  Polecam świetny film, który pokazuje jak daleko jesteśmy od technologii, która była stosowana w jednostkach przed II wojną światową. 

Na szczęście wiele wspólnot mieszkaniowych jako podmioty prywatne starają się we własnym zakresie remontować, restaurować i ocieplać budynki i kamienice, dzięki czemu jest nadzieja na to, by te budowle odzyskiwały utracony blask. Ul. Krakowska  Zabytkowa szkoła LO .nr. 4


 Ul. Krakowska


Wnętrze UM - klatka schodowa 


Widok na gmach Urzędu Miejskiego 


 Bytomski Herkules 

Ul. Koziołka

 Hansa Haus
Oficyna pałacu Thiele-Wincklerów w Miechowicach Rynek 


Ul.Korfantego 
Oto kilka zdjęć, które pokazują, że Bytom w dalszym ciągu ma pewien potencjał, którego nie można utracić.  

14 komentarzy:

 1. Wiem , że Bytom z pozoru nie należy do ciekawych miast i, że jest zaniedbane. Są jednak ciekawe miejsca, które pokazujesz i pewno jest też wiele do remontowania. Bardzo bym chciała i życzę tego miastu, aby zaczęto o nie dbać i remontować ciekawe zabytki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Jak łatwo pozbywamy się starego, stawiając w to miejsce "klocki" bez wyrazu. Może Bytom otrząśnie się z tego marazmu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne ujęcia Bytomia, każde miasto ma w sobie potencjał, sztuką jest go jednak odkryć i postawić na pierwszy plan. Szczęśliwego Nowego Roku! Pozdrawiam ciepło i zapraszam do siebie na noworoczne rozdanie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to prawda. Serdecznie pozdrawiam i życzę udanego roku 😀

   Usuń
 4. Bolesny temat - upadające miasta. Są w całej Polsce, jedne miej inne bardziej spektakularne. Szaleńczy pomysł "metropolizacji" kraju, zrobił swoje. Mamy prężne "metropolie" i upadające, drenowane z pieniędzy i ludzi prowincje - w moim Tarnowie zrobiono to samo. Jakieś pieniądze znalazły się na renowację (głównie fasadową) zabytków a reszta jest "sypialnią Krakowa"...
  Bytom - to nie klątwa dziejów - to całkiem współczesna polityka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I chyba masz racje, bo podejrzewam że w wielu miejscowościach po upadku przemysłu jest podobnie

   Usuń
 5. o ja, ładne zdjęcia. a Bytom jest moim ulubionym miastem, choć w nim nie mieszkam. nie dam sobie złego słowa powiedzieć na to miasto!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest bardzo dużo do zrobienia, by miasto odzyskało trochę świeżości

   Usuń
 6. Ja czasem jestem znany z pragmatycznego i ciętego języka modernisty. Nigdy nie byłem za zachowaniem Bytomia w jego starej formie, jednocześnie nadal dając spore pole do popisu dla rewitalizacji. Wiele z tych kamienic nie przetrwa naszych pokoleń, chociażby z ekonomicznego punktu widzenia (pełnoprawna modernizacja starego domu wraz z wprowadzeniem licznych elementów 'unowocześniających' potrafi wynieść więcej niż rozbiórka i budowa nowego). Trzeba ratować to co najwartościowsze a braki uzupełniać nowoczesną architekturą, nawiązując do tej starej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie rozwiązanie jest lepsze niż puste miejsce 😡

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pierwszy rzut oka widać, że blog prowadzony z pasją, a po wczytaniu się w posty mamy tylko potwierdzenie tego :) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!