niedziela, 30 grudnia 2018

Bytom w kolorze

Bytom jest źle postrzegany na tle innych miast na Górnym Śląsku, a nawet na terenie Polski. Spękane kamienice, zaniedbane tereny  po górnicze, dziury w drogach, brud na ulicach, mieszkania komunalne i kamienice należące do Bytomskich Mieszkań,  wyglądają jakby wojna dopiero się skończyła i od tej pory nigdy nie były odnawiane - wszystko to przynosi przygnębiające wrażenie zapomnianego miasta. Ze względu na rabunkową gospodarkę przemysłu węglowego, klika lat temu w  dzielnicy  Karb  z powodu szkód górniczych,  kilkuset mieszkańców zostało ewakuowanych, a domy wyburzono.  Po kilku latach sytuacja się powtórzyła. Nie ocalała nawet Restauracja McDonald's. W tym roku ucierpiały kolejne zabytkowe kamienice w dzielnicy Miechowice, zlokalizowane na ul. Chroboka i Przelotowej. Część mieszkańców koczuje w Hostelu na Strzelców Bytomskich do dzisiaj, inni musieli na własny koszt wynająć inne lokale. 




Bytomski Rynek


Najbardziej cenna zabudowa umiejscowiona jest w centrum miasta i jest tu niesamowity klimat, tylko trzeba mądrego gospodarza i  świadomych mieszkańców. Dobrym przykładem do zagospodarowania takich miejsc jest czeska Praga. Jednak Bytom ma potencjał, tylko trzeba dużo pieniędzy na jego odbudowę, których nie ma. Natomiast program  rewitalizacyjny dla miasta to jedna kropla w morzu potrzeb Bytomia.     



Ul. Powst. Warszawskich



 Ul. Zaułek. 


 To miejsce ma niesamowity klimat, ale po zmierzchu służy bardziej jako toaleta publiczna 




Niestety nie udało się obudzić Bytomia poprzedniej ekipie rządzącej miastem przez 6 ostatnich lat. Od tamtej pory miasto popadło w jeszcze większy dół. Wiele kamienic trzeba było wyburzyć i w tej chwili stoją tu puste place, gdzie ludzie wyprowadzają psy. Największą chyba porażką było pozbycie się EC Szombierki  za przysłowiową złotówkę. "Bytomska Katedrę" pod swoje ramiona przejęła firma Rezonator, która miała stworzyć w tej przepięknej budowli - jedyny w Polsce Muzyczny Disneyland, czyli Teatr 3 D, studio nagrań i wiele innych atrakcji.  Na ten cel wojewoda śląski  przyznał dotację, ale firma nie wykorzystała tej możliwości. Sprzedała jedynie złom, który miał jakąkolwiek wartość, a stan budynku z dnia na dzień się pogarsza. Jaki więc los czeka EC Szombierki i nasze miasto? 


A dlaczego  tytuł tego postu nosi taką przewrotną nazwę? 


 Otóż Bytom to przepiękne i stare miasto z ciekawymi zabytkami, a niektóre z okresu średniowiecza schowane i zasypane są  pod główną płytą rynku i czekają na lepsze czasy oraz powtórne odkrycie. 



Tutaj pod płytą Rynku znajdują się gotyckie piwnice. W tej chwili w sposób nienaruszony  przetrwały jedynie gotyckie portale i sklepienia w piwnicach obecnie nieistniejącego już domu Gorywodów. (Na jego miejscu stoi żółty widoczny na zdjęciu po lewej stronie. W tej chwili znajduje się mini browar. Wiele odsłoniły również prace archeologiczne, prowadzone przy okazji rewitalizacji Rynku czy budowy centrum handlowego na placu Kościuszki. Ale o tym kiedy indziej.



Północna pierzeja Rynku


 Gotycki kościół przy ul. Koziołka/Rynek/Janty 


 Rzeźba plenerowa w parku obok ul. Wrocławskiej 


Wiadukt nad Wrocławską. 


 Ul. Piekarska - gmach byłej poczty głównej


Portal i zabytkowe drzwi



 Kute ogrodzenie i wieża kościoła św. Trójcy 




 Co więcej, architekci wielu budowli w Bytomiu - to ci sami, którzy przyczynili się do blasku Berlina czy Wrocławia. Było to piękne, prężnie rozwijające się miasto.  Świadczy o tym linia kolejowa i pociąg ekspresowy łączący Bytom i Berlin, noszący imię "Latający Ślązak". Był to najszybszy pociąg ówczesnej Europy. I do tej pory nie szybszego połącznia, które pozwoliły by pobić ten przedwojenny rekord.  



Polecam świetny film, który pokazuje jak daleko jesteśmy od technologii, która była stosowana w jednostkach przed II wojną światową. 

Na szczęście wiele wspólnot mieszkaniowych jako podmioty prywatne starają się we własnym zakresie remontować, restaurować i ocieplać budynki i kamienice, dzięki czemu jest nadzieja na to, by te budowle odzyskiwały utracony blask. 



Ul. Krakowska 



 Zabytkowa szkoła LO .nr. 4


 Ul. Krakowska


Wnętrze UM - klatka schodowa 


Widok na gmach Urzędu Miejskiego 


 Bytomski Herkules 

Ul. Koziołka

 Hansa Haus




Oficyna pałacu Thiele-Wincklerów w Miechowicach 



Rynek 


Ul.Korfantego 




Oto kilka zdjęć, które pokazują, że Bytom w dalszym ciągu ma pewien potencjał, którego nie można utracić.  

poniedziałek, 24 grudnia 2018

Miechowice - ruszyły prace przy odbudowie pałacu Thiele-Wincklerów


W październiku pisałem na temat remontu pałacu miechowickiego, w temacie: Bytom Miechowice - nadzieje dla pałacu Tiele-Wincklerów, ale do końca nie byłem przekonany, że roboty przy odbudowie ruszą jeszcze tego roku. Jakże miłe było moje zaskoczenie, kiedy widziałem samochód, z którego wysiedli pracownicy i umieścili tablice na ogrodzeniu, że to teren budowy i od tej chwili parkować nie wolno. Potem jeszcze pojawiła się tablica informacyjna  dotycząca budowy.  W następnym dniu pojawili się drwale i przystąpili do wycinki drzew  porastających rumowisko.  Od tej pory prace posuwają się bardzo szybko. 




Zdjęcie sprzed tygodnia. Teraz niestety śnieg już się rozpuścił, ale za to więcej widać. ;)  


Widok na wieże wodną oraz  oficynę od strony zachodniej 


Wieża wodna widziana od strony północnej 







Tuż przed wycinką,. W tle elementy dosyć dużych bloków, które pozostały tak od chwili wysadzenia pałacu w powietrze przez LWP


Przez dziurę w płocie od strony parku



Jednak chciałbym nieco wspomnieć o samym projekcie odbudowy i koncepcji wykorzystania obiektu po odbudowie, albo raczej po częściowej rekonstrukcji i oddaniu go do użytku. 

Opis projektu koncepcji przebudowy pałacu  Tiele-Wincklerów w Bytomiu.

I. Przedmiot Inwestycji.

 Inwestycja obejmuje odbudowę fragmentu ruin pałacu z umieszczeniem w budynku funkcji usługowych, ekspozycyjnych, naukowych wraz z zagospodarowaniem terenu działki wokół rumowiska pozostałego po zburzonej pozostałej części pałacu. 

2. Funkcja budynku.

 Wejście na parter jest wykute będzie od wschodu z placu wejściowego, hol utworzony jest w miejscu istniejącego holu, z niego dostęp do otwartej informacji / biura z aneksem szatniowym oraz blokiem toalet, z drugiej strony holu wejście do pomieszczenia ekspozycji. Pomieszczenie to ma dodatkowo bezpośrednio wejście z zewnętrznego tarasu dzięki czemu morze funkcjonować niezależnie od pozostałej części budynku, a taras może być wykorzystany do organizacji części wystaw oraz happeningów na zewnątrz w sezonie letnim. Przy tym pomieszczeniu wydzielone jest zaplecze socjalne. Na kondygnacji pierwszego piętra zostają odtworzone 3 pomieszczenia, które mogą służyć  jako przestrzeń wystawiennicza, konferencji, miejsce imprez kulturalnych.

 Piwnice po odkopaniu będą służyły jako rezerwa kubaturowa z przeznaczeniem na pomieszczenia techniczne, magazyny. Wieżę wodną proponuje się wykorzystać jako trzon komunikacyjny z centralnie umieszczonym szybem windowym i wachlarzowo okalającymi go schodami. Klatka schodowa zamknięta, będzie spinać kondygnacje od piwnicy do drugiego piętra, skąd można wejść na dach najniższej części budynku, lub wyjść na zewnątrz klatki schodowej i dalej dojść na taras widokowy przez niezadaszone schody zewnętrzne. Szczyt wieży wodnej — piętro trzecie, będzie funkcjonował jako otwarty taras widokowy. Dostęp dla osób niepełnosprawnych na taras widokowy na wieży będzie zapewniony za pomocą windy do drugiego piętra, a dalej za pomocą platformy przy schodowej umieszczonej wzdłuż biegu schodowego zewnętrznego prowadzącego z drugiego piątra na taras widokowy. 

3. Forma budynku.

 Budynek w zasadniczej bryle i detalu będzie odtworzeniem z zewnątrz budynku historycznego na bazie posiadanej dokumentacji. W parterze w części elewacji wschodniej, która pierwotnie była ścianą wewnętrzna pałacu, proponuje się przebić dodatkowe otwory naświetlające wnętrze i (łączące je z otoczeniem). Całość prac odbudowy będzie prowadzone ściśle na podstawie ekspertyzy, która była wykonana oraz projektu konstrukcji obiektu. Stropy będą wykorzystane jako stężenia wzmacniające istniejące ściany murowane. 

4. Wyposażenie techniczne budynku. 

- instalacja wod-kan
 - instalacja centralnego ogrzewania zasilanego przez ciepłociąg miejski, 
- instalacja wentylacji, 
- instalacja elektryczna gniazd wtykowy i oświetlenia wewnętrznego,
 - instalacja elektryczna oświetlenia terenu i podświetlenia budynku,
 - instalacja odgromowa budynku, 
- winda osobowa, 
- platforma przy schodowa dla osób niepełnosprawnych, 

5. Zagospodarowanie terenu. 

Po przeprowadzonej wycince drzew, zgodnie z założeniem „Szczegółowej koncepcji rewaloryzacji Parku ludowego w Bytomiu", teren rumowiska zostanie oczyszczony. Proponuje się cały teren wyczyścić, a obszar, który zajmował budynek, obsadzić zielenią niską płożącą z odsłonięciem miejsc, w których znajdują się cenne odsłonięte gruzy murów budynku. Wokół nasadzenia obsypać żwirem w kolorze jasno szarym, który będzie kontrastować z nasadzeniami w granicach muru.

 Wokół budynku poprowadzono ścieżki szer 2m utwardzone w kolorze jasno-szarym analogicznym do koloru żwiru, w miejscach ważnych formalnie wykształcono place. Przez budynek poprowadzono ścieżki w kol. grafitowym. Jako akcenty przestrzenne proponuje się wykształcenie pergoli obsadzonych bluszczem w kształcie obrysu portalu dawnego wejścia do budynku z dziedzińca północnego oraz wyjścia na ogrodu. Uzupełnienie zagospodarowania stanowić będzie mała architektura w postaci ławek typu warszawskiego, koszy na śmieci, stojaków informacyjnych z informacjami i zdjęciami dawnego budynku, słupków oświetlenia parkowego wys 1,1 m.



 Układ ścieżek okalających teren inwestycji oraz rodzaj ławek zostały dobrane na podstawie wytycznych ze „Szczegółowej koncepcji rewaloryzacji Parku ludowego w Bytomiu". 



A oto codzienna fotograficzna relacja z ostatniego tygodnia: 


Tuż za platanem widać już pracowników, którzy wycinają samosiewne drzewa  


Drzewostan parkowy


Praca wre ;)























W tej chwili cały plac przewidziany do rewitalizacji został ogrodzony.






Na koniec jeszcze jesienna wspomnienia






Zupełnie inny krajobraz


Platan na pierwszym planie, który  zagłuszony jest przez inne drzewa i krzaki 


Wnętrze wieży wodnej  


Do końca następnego roku, czyli 2019 r. prace mają być ukończone. Czy się uda zrealizować cały projekt? Czas pokaże, ale warto zachować ten piękny i ciekawy obiekt dla potomnych.  Postaram się trzymać spust pod palcem :) 

Źródławww.gazetamiechowic.pl