czwartek, 2 października 2014

Brzeg - most Piastowski (Odrzański)

Wspominany most w tytule, wzbudza podziw i uznanie dla projektantów po dziś dzień. Jednak obecny wygląd i kształt przeprawy nieco różni się od tego, który był tutaj przed wojną. 

 Widoczny oryginalny most Odrzański w Brzegu, który po wojnie został zamieniony na inny. Willa usytuowana  po prawej  stronie mostu  też nie przetrwała próby czasu i została wyburzona po wojnie.

 Projektantem mostu Odrzańskiego był królewski rządowy inspektor budowlany Rautenberg. Projekt zakładał minimalizację oddziaływania na żeglugę poprzez oparcie mostu na jednym, środkowym, masywnym filarze z bloków granitowych. Kratownicowa konstrukcja stalowa wznosiła się w formie bramy wjazdowej, ozdobionej miejskim herbem. Wykonawcą projektu była firma Beuchelt i Ska z Zielonej Góry. 

 
Jak widać na widokówce  stan mostu przedstawiony jest ok. 1900 r. W tle zabudowania zamku piastowskiego i wieże kościelne przy Pl. Zamkowym.

Uroczystego otwarcia mostu dokonano 27.11.1895, a jego koszt wyniósł 350 tys. marek. Rozbiórkę filarów starego mostu przeprowadzono w latach 1896/97. 
Ten most dotrwał do stycznia 1945 roku, kiedy wskutek ostrzału artyleryjskiego doszło do przedwczesnego zapłonu ładunku wybuchowego, założonego na moście w celu wysadzenia w powietrze. Most runął do rzeki, ale można było po nim przechodzić pieszo. Tuż po wojnie w miejscu mostu z 1844 roku wybudowano prowizoryczny most saperski (drewniany), który służył Brzegowi aż do chwili montażu dzisiejszego mostu.

 Odra - widok w kierunku północnym.


 Wjazd na most od strony ul. Jagiełły

 Przez most Piastowski przebiega krajowa droga DK 39 - łącząca Łagiewniki i Kępno.W większości dzisiejszy most „Piastowski” w Brzegu to cenny zabytek polskiej myśli inżynieryjnej. Most drogowy „Piastowski” nad rzeką Odrą wzniesiono w latach 1953-1954. Zaadaptowano wówczas dwa przęsła zabytkowego mostu kolejowo-drogowego zbudowanego w 1893 r. na Wiśle w Fordonie pod Bydgoszczą, a zniszczonego częściowo w 1939 r. Autorem projektu mostu był inż. Waldemar Uchański. Most ma konstrukcję kratownicową utworzoną z kątowników stalowych, dwuprzęsłową długości 120,2 m, typową dla rozwiązań z końca XIX w.

 Fragment parku Nadodrzańskiego oraz ogród przy-zamkowy.

Po powrocie do Brzegu po kilku latach, jestem nim oczarowany po raz kolejny.  Jeśli tu nigdy nie byliście tu, to serdecznie zachęcam, bo  to miasto to naprawdę stanowi niezłe mięcho do zwiedzania.  Zapewne będą kolejne wątki o Brzegu, tylko wybaczcie, bo jakość zdjęć z powodu defektu sprzętu jest niezadowalająca, nad czym bardzo ubolewam. 
Zatem - do zobaczenia w Brzegu.

źródła:dolny-slask.org.p
           forumbrzeg.pl

22 komentarze:

 1. Byliśmy, byliśmy, i to nie raz, i zawsze chętnie wracamy!
  PS. Jakość zdjęć jest drugorzędna - pierwszorzędne są zawsze emocje :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie, najważniejsze jest wrażenie zatrzymane w pamięci, a jeszcze nadrobisz niedobór zdjęć.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widok na most ze środka drogi świetny. Lubie takie powtarzająe się kompozycje. Co do Brzegu, to mnie na pewno nie musisz namawiać na jego odwiedzenie. Byłem kilka razy i chętnie powspominam oglądając twoje zdjęcia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Solidna dokumentacja historyczna mostu, brawo, świetna robota.

  Zdjęcia OK - ekran monitorów i tak nie pozwala na zbyt dociekliwe wpatrywanie się w szczegóły

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja jak zwykle poznaję kolejne nieznane regiony kraju. Ładne zdjęcia, z przyjemnością obejrzałam most i okolice...
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsca w okolicach Brzegu i samo miasto jest naprawdę godne odwiedzenia :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Ten stary most zdecydowanie bardziej mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi też się bardziej podoba stary most. Chętnie zobaczę relację z Brzegu, bo znajomi jechali w czerwcu do Brzegu, a ja byłam chora i nie mogłam z nimi pojechać i bardzo tego żałuję. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ładnie ten most wygląda na Twoich zdjęciach, potrafi oczarować !!! Zresztą jego historia też.
  Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne wątki z Brzegu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę kiedyś odwiedzić to miasto, mam stosunkowo niedaleko :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tym bardziej muszę odwiedzić Brzeg...
  Zdjęcia mimo wszystko bardzo zachęcają.
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne miasto - warte zwiedzenia. Bardzo eleganckie pocztówki :).

  Dziękuję za odwiedziny i komentarz :).
  http://wyjatkowewyjatkowosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzeg jest niedoceniany, ale tak jest z wieloma innymi miastami poniemieckimi :(

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!