piątek, 5 kwietnia 2013

Elektociepłownia Miechowice

Elektrociepłownia Miechowice


Powstała w latach 1950-1954 w miejscu wcześniejszej elektrowni, wybudowanej w końcówce II wojny światowej przez Niemców. W 1945 roku, tuż po uruchomieniu posiadała 3 bloki energetyczne po 55 MW każdy. W planach przewidywano budowę 4 bloków, o łącznej mocy 220 MW. W ramach reparacji wojennych nastąpił całkowity demontaż urządzeń elektrowni przez oddziały Armii Radzieckiej. Urządzenia następnie zostały wywiezione w głąb Rosji. Elektrownia Miechowice przeszła na własność Państwa na mocy zarządzenia Ministra Przemysłu z dnia 29 sierpnia 1946 roku, jako była własność przedsiębiorstwa Schlesische Elektrizitats und Gas Aktiengeselschaft Gliwice.

W okresie obejmującym lata 1950-1954 przeprowadzono całkowitą odbudowę urządzeń wytwórczych. 7 listopada 1953 roku dla uczczenia rocznicy Rewolucji Październikowej, nastąpiło oficjalne przekazanie do eksploatacji elektrowni o mocy 220 MW, zwanej wówczas „gigantem polskiej energetyki”. Dnia 5 lutego 1955 roku nadano Elektrowni Miechowice imię Stanisława Drzymały żyjącego w latach 1890-1942 polskiego działacza komunistycznego z Bytomia, straconego przez hitlerowców w 1942 roku w Berlinie. W roku 1958 obie bytomskie elektrownie weszły w skład utworzonego na mocy zarządzenia Ministra Górnictwa i Energetyki Przedsiębiorstwa Państwowego pod nazwą Zakłady Energetyczne Okręgu Południowego w Katowicach tzw.”ZEOPd”. Od roku 1960 rozpoczęto rozbudowę zakładu w zakresie ciepłowniczym. W 1978 roku uruchomiono stację ciepłowniczą o mocy cieplnej 46 MW, którą zwiększono później do 116 MW. Zapoczątkowało to proces przekształcenia elektrowni kondensacyjnej w elektrociepłownię.

W 1986 roku w Elektrowni Miechowice w miejsce zlikwidowanej turbiny kondensacyjnej uruchomiono pierwszy turbozespół ciepłowniczy 7UC60 mocy 55 MWe. Drugi turbozespół ciepłowniczy 7UC60 oddano do użytku w 1995 r., a w 1998 uruchomiono do współpracy z nim, człon kondensacyjny.


Dane techniczne:


 • 8 kotłów energetycznych
 • 3 turbozespoły o mocy 125 MW

Elektrociepłownia Miechowice jest obecnie podstawowym źródłem zasilania w ciepło odbiorców Bytomia, produkując jednocześnie energię elektryczną.
http://www.zecbytom.com.p
 •  Zdjęcia z przedwczoraj. 
Nie zawsze podoba mi się  najbliższe sąsiedztwo infrastrukturalny grzewczo - energetycznej, ale i w tym postanowiłem poszukać czegoś ładnego. ;) 
Ciepłociągi, dzięki którym ludzie mogą zaznawać szczęścia w ciepłym mieszkaniu.


Takie urządzenie też ktoś musiał zaprojektować, przemyśleć i zapewne stanowi to pewną cząstkę jego duszy.                    Kilka zdjęć, kiedy jeszcze nie było śniegu.


                                                             
                                                                 Widok z ul.Energetyki                       Tędy biegły tory do byłej KWK Miechowice.          Przejście nadziemne pomiędzy biurowcem i przychodnią.            Brama główna prowadząca na teren elektrociepłowni.


                     Widok z mostu w kierunku osiedla przy ul. Energetyki.

 

Po połączeniu z EC Zabrze ta elektrociepłownia przeznaczona jest do likwidacji.

16 komentarzy:

 1. Od razu cieplej, choć szkoda, że techniczni świadkowie minionych czasów sa likwidowani. Dobrze, że można ich chociaż uwiecznić na zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, tylko nie wiadomo jaki będzie jej koniec?

   Usuń
 2. Pierwsze zdjęcie bajkowe, wspaniały widok. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny industrial :)Szkoda tylko, że takie obiekty nader często smutno kończą swój żywot... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję,że jej nie rozszabrują jak wile innych tego typu zakładów.

   Usuń
 4. Mnie zawsze ciekawiło jak takie cuda wyglądają w środku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wewnątrz tez nie byłe, choć swego czasu raz była taka możliwość.

   Usuń
 5. bardzo fajne zbliżenia czarno-białe :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsze zdjęcie jak z bajki.
  Nawet obiekt fabryczny, kopalniany można fantastycznie przedstawić.
  Piękne zdjęcia.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy wpis, a zdjęcia armatury ciepłowniczej szczególnie mi się widzą :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Staram się polubić elementy krajobrazu, które wniósł do otoczenia człowiek.

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!