poniedziałek, 10 czerwca 2024

Norda i jej niezwykłe krajobrazy

 Pomimo, że ten zwrot w tytule może być mało zrozumiany, to w języku kaszubskim nic innego jak  po prostu Północne Kaszuby.  Jest to jeden z pięciu regionów Kaszub, obejmujący współczesne powiaty pucki, wejherowski i północne fragmenty powiatu lęborskiego. 

 


Kaczy Winkiel Na ogół można ją sklasyfikować jako pas wybrzeża Bałtyku od Białogóry na zachodzie aż po Hel na Półwyspie Helskim. Narda to także Puck i jego najbliższe okolice, które szczególnie polecam. Sporo tu ciekawych zabytków, które są wspaniałym świadectwem dobrego gospodarowania jak i przywiązania do tej pięknej ziemi.  

Kaszuby Północne to także wspaniała przyroda, Nadmorski Park Krajobrazowy, ścieżki dydaktyczne, rowerowe, nordic walking. Zatoka Pucka jest z kolei doskonałym miejscem dla miłośników sportów wodnych: windsurferów, kitesurferów, żeglarzy. W wielu miejscowościach kultywowane są kaszubskie tradycje i wspaniała kaszubska kuchnia. 


Norda w pojęciu Kaszubów, to także wielowiekowa kultura, piękna, choć nieraz skomplikowana historia. Mnie osobiście najbardziej urzekła wspaniała przyroda, a szczególnie  rezerwat Bielawa, o którym już wspominałem na blogu. Kaszuby Północne oferują mnóstwo nadmorskich krajobrazów i zielonych wzgórz, co czyni je jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Polsce. Zatem polecam nie tylko plaże we Władku czy Karwii, ale spacery wśród łąk, pól i lasów pachnących świeżą żywicą. piątek, 31 maja 2024

Brandka - śląskie krajobrazy z Miechowic

 Na temat tego zbiornika pisałem już na blogu wielokrotnie, jednak z roku na rok on się zmienia. Opiekują się nim wędkarze zrzeszeni w PZW Katowice koło Bytom. Jak wiadomo, jest to zapadliskowy zbiornik wodny, który jest jednym z najładniejszych zbiorników wodnych w Bytomiu.  Znajduje się w dzielnicy Miechowice, tuż przy obwodnicy północnej miasta. Zbiornik ten kryje wiele tajemnic i jest często opisywany jako rajski obraz Bytomia. Sporo tutaj zieleni, ptaków, zwierząt i przyjaznego środowiska. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stawie Brandka, polecam obejrzenie zdjęć, które pokazują jego piękno oraz zachęcam do odwiedzenia innych wpisów na blogu. W Internecie można znaleźć również sporo filmików.  


Rolniczy charakter dzielnicy Miechowice Rozlewiska stawu Bączek 4 kominy likwidowanej EC Miechowice. Wkomponowały się w tutejszy krajobraz.  

Polecam również inne posty: Bytom - lato nad Brandką