piątek, 4 listopada 2022

Iwonicz Zdrój - spacer na górę Cyrenajka

Beskid Niski był i jest  dla mnie zawsze inspirujący i tajemniczy. To tutaj ścierają się zarówno różne kultury, architektura, wierzenia ludzi oraz ciekawa historia. Natomiast Iwonicz oraz Iwonicz Zdrój mają do zaoferowania coś jeszcze. Stanowią super bazę do dłuższych wycieczek jak i krótszych spacerów. Na chwilę obecną proponuję spacer z Centrum Iwonicza Zdroju do widokowego miejsca zwanego Cyrenajką.  Zajmie to nam ok. 1.30 min bez odpoczynku. 


Widok z pod Winiarskiej w kierunku wschodnim -  (Wschodniego osiedla Iwonicza Zdroju oraz wzgórza i lasu Piekliska)


Wyruszamy zatem z centrum uzdrowiska i kierujemy się za znakami czerwono-białymi w kierunku północno zachodnim


Przydatna mapka, na której zaznaczono trasy spacerowe oraz szlaki turystyczne  


Rozwidlenie tras pod Winiarską


Łubin w październiku? 

Celem będzie punkt widokowy, który znajduje się na wzniesieniu Cyrenajka. Jest to wzgórze po lewej stronie doliny potoku Iwonka (Iwoniczanka) o wysokości  (460 m n.p.m.) Na mapach turystycznych widnieje również nazwa Przyczka. Z wierzchołka wzgórza obserwować można panoramę na północ, wschód oraz południe. Od północy dostrzegamy Suchą Górę, na której usytuowany jest przekaźnik oraz nieco dalej górę Ispak. Pomimo, że przez nią nie przebiegają żadne szlaki, to  prowadzą tu w miarę wygodne drogi, które nie pozwalają się zgubić. Na Ispaku do połowy lat 70 prowadzone były prace związane z wydobyciem ropy naftowej. 

Widok na Borowinową, Glorietę oraz w tle pasmo Przymiarek i UhliskęDzwonek pokrzywo listny 

Natomiast patrząc bardziej na wschód widzimy grzbiet po przeciwnej stronie Doliny Iwonki, wzgórze Stróżowe i Las Piekliska. Las tworzy niesamowity bajkowy charakter, ponieważ zdominowany jest przez głębokie parowy i sędziwe drzewa, gdzie dominują potężne jodły. Nie bez powodu, kiedyś ten las nazwano ,,Lasem Dantego" z powodu panującego tu mroku jak w horrorach. Niestety ta nazwa się nie przyjęła. Niemniej Piekliska jak najbardziej oddają tutejszy charakter. 
Tędy zejście na skóry do Iwonicza Zdroju 


Elektrownia wiatrowa w Klimkówce 


Na pierwszym planie sanatoriom KRUS


Łąki pod Winiarską 

  Z kolei w dalszej perspektywie dostrzegamy kilkanaście wiatraków znajdujących się już na terenie gminy Rymanów Zdrój. Jeszce dalej podziwiać możemy na  Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie. Natomiast na południowym wschodzie dostrzegamy Borowinową, Glorietę, Suchą Górę i otwarty, niezalesiony grzbiet na dalszym planie. To odkryte pasemko to Przymiarki. U góry jest również metalowy krzyż i ławka, na której kuracjusze czy turyści mogą chwilę odsapnąć. 

Spojrzenie na Północ z widocznym wzniesieniem o nazwie Ispak 

Na nasz spacer wyruszamy od węzła szlaków turystycznych w okolicach Placu Oczki w Iwoniczu-Zdroju przy budynku CIT. Ruszamy za znakami białoczerwonymi do góry schodami przed zakładem przyrodoleczniczym, Kierujemy się w okolice sanatoriów Górnik oraz Wisła. Stąd za znajomymi nam znakami  podążamy drogą gruntową przecinając stok góry Winiarskiej (529 m n.p.m.) Tu widoczny jest wyciąg narciarski, który mijamy po lewej stronie. Po niespełna 300 metrach droga skręca w prawo na północ. Ścieżka jest oznakowana i po przejściu kolejnych pięciuset metrów dochodzimy do kierunkowskazu informującego nas o punkcie widokowym na g. Cyrenajka (460m n.p.m.) Z tego miejsca po ok kolejnych 300 m. dochodzimy do celu naszego spaceru. 


Od czerwonego szlaku tu skręcamy w prawo

Po obejrzeniu widoków i odpoczynku można wrócić tą sama drogą lub  zejść wygodną drogą w kierunku doliny Iwonki oraz głównej ulicy Iwonicza Zdroju - Zdrojowej, skąd do centrum uzdrowiska jest ok. 1,5 km. Osobiście polecam taka trasę. W okresie letnim śmiało na tę wycieczkę mona sie wybrać nawet z dziećmi lub osoby starsze i mniej sprawne, ale odradzam spacer na Cyrenajkę po obfitych opadach deszczu lub w okresie późnej jesieni lub wiosną. Ze względu na gliniaste podłoże trasa jest śliska i dosyć grząska. Po drugiej stronie doliny Piekliska 

Stara zabudowa uzdrowiskowa z przełomu XIX i XX w. Po drodze widoki na wschód Słynna Willa Lutnia jest w opłakanym stanie i wystawiona na sprzedaż 


Po niespełna 3 godzinkach spaceru  z powrotem jesteśmy w centrum Iwonicza Zdroju. Na zdjęciu słynny Bazar z wieżą zegarową i legendarna restauracja Zdrojowa. 

4 komentarze:

 1. Beskid Niski sercu bliski!
  tereny zawsze chętne dla nóg i miłe dla oczu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma swój klimat, którego gdzie indziej trudno szukać :)

   Usuń
 2. Czytając post uświadomiłem sobie, że to już 5 lat jak byłem w Iwoniczu. Piękne okolice, sporo tras przebiega po prawie odkrytych terenach skąd roztaczają się piękne widoki. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce jest super :) Architektura też :) Musze wrzucić na bloga trochę zdjęć z Iwonicza. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!