Tak się wkomponował w otoczenie, że dzisiaj niewiele ludzi zwraca na niego uwagę, pomimo tego, iż usytuowany jest w najbardziej ruchliwym miejscu, przy skrzyżowaniu dwóch głównych ulic: Francuskiej i Racjonalizatorów. Po kilku latach sporów na temat napisu na tablicy, obelisk oficjalnie został wyeksponowany dla mieszkańców Miechowic 3 grudnia 2009 roku. Czyli towarzyszy mieszkańcom niemal 16 lat jak został odsłonięty właśnie w tym miejscu. W tej chwili, kiedy od ponad dwudziestu pięciu lat nie ma już kopalni Miechowice, stanowi to tylko informację o tym, że Miechowice od setek lat związane były z górnictwem, którego w tej chwili nie ma już wcale. Być może goście, którzy zajrzą na "Kopalnię", bo tak się potocznie mówi o tym osiedlu zapytają: co to za pomnik i dlaczego akurat w tym miejscu?
Archiwalne zdjęcie sprzed kilkunastu lat z widniejąca nową tablicą przy ul. Francuskiej/Racjonalizatorów
Otóż powstał on dzięki inicjatywie górników zrzeszonych w Kole Emerytów i Rencistów KWK Miechowice, zaangażowaniu ówczesnych radnych na czele z Michałem Napierałą oraz NSZZ Solidarność KWK „Bobrek Centrum”, oraz innych osób związanych z KWK Miechowice. Monument otrzymał nazwę jako: Pomnik Trudu Górniczego. Projekt przeniesienia pomnika, który niegdyś posadowiony był na terenie nieistniejącej już KWK Miechowice to inicjatywa Andrzeja Gancarza, szefa Komisji Emerytów i Rencistów. Po zamknięciu kopalni, pozostawiony na pastwę losu obelisk stał się łakomym kąskiem dla zbieraczy złomu, dlatego też podjęto decyzję o jego przeniesieniu. I w zasadzie stał tam w chaszczach prawie przez 10 lat, ogołocony z wszelkiego rodzaju elementów metalowych.
Zdjęcie wykonane w 2007 roku na terenie kopalni ( już bez tablicy, na której można było wcześniej odczytać tekst "Wczoraj w walce o utrzymanie i rozwój kopalni, dzisiaj w pracy dla dobra ojczyzny. Bohaterom trudu górniczego w 40-lecie Polski Ludowej".)
Ocalała jednak spiżowa płyta upamiętniająca pracę bytomskich górników, która została przeniesiona do stacji ratowniczej KWK Bobrek - Centrum. W międzyczasie trwała batalia czy władze Bytomia zgodzą się na usytuowanie obelisku na zakręcie przy Francuskiej oraz jaki będzie napis na tablicy? Poprzedni napis brzmiał: "Wczoraj w walce o utrzymanie i rozwój kopalni, dzisiaj w pracy dla dobra ojczyzny. Bohaterom trudu górniczego w 40-lecie Polski Ludowej".
Tak wyglądał pomnik poświęcony górnikom po koniec lat 90-tych XX w.
Jednak o takim przesłaniu nie mogło być mowy i trzeba było wymyśleć inny napis, który by przypadł do gustu władzom miasta, a zarazem nie załamywał historii i celowości istnienia pomnika.
W końcu po kilku miesiącach przepychanek słownych, decyzją Rady Miejskiej postanowiono, iż pomnik zostanie wzniesiony w istniejącej bryle ze zmienioną treścią tablicy w okolicy skrzyżowania ulic: Racjonalizatorów i Francuskiej w Bytomiu-Miechowicach. Nazwano go Pomnikiem Trudu Górniczego, a napis w obecnej postaci widnieje od 15 lat do dzisiaj i wszystkim się podoba.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!