poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Bytom - lato nad Brandką

Chyba nie ma w Bytomiu tak urokliwego i fotogenicznego  miejsca jak Brandka. I powiem szczerze, że mam ogromny sentyment do tego zbiornika oraz jego otoczenia. Chociaż wielokrotnie już wspominałem o nim na blogu, to chętnie wracam po raz kolejny. Można  zaznać tu chwili spokoju a i podziwiać cudowne dzieła Stwórcze, kiedy nad Osiedlem Miechowice chowają się ostatnie promyki słońca. Tutaj swoje miejsce do odpoczynku mają również wędkarze, spacerowicze oraz amatorzy dwóch kółek. Od czasu do czasu pojawiają się nawet crossowcy, ale chyba nikt specjalnie się z tego nie cieszy.  Szczególnie piękne nad Brandką są  zachody lub wschody słońca.  Brandka, to zbiornik antropogeniczny - utworzony w wyniku działalności człowieka, który powstał po wojnie, głownie w wyniku eksploatacji węgla pod ziemią. Osiadający teren na powierzchni utworzył początkowo rozlewisko, ale kiedy kopalnia Powstańców Ślaskich usypała hałdy z łupka jako po kopalniany odpad na terenie zbiornika, w wyniku tego staw się przesunął w kierunku południowo zachodnim i przybrał kształt obecnego akwenu. Chociaż jeszcze klika lat temu jego powierzchnia była niemal jeszcze raz większa. Obecnie Brandka obejmuje częściowo  obszar trzech dzisiejszych bytomskich dzielnic: Miechowice, Karb i Stroszek. 

Udaje bociana


Nie ma jak z dala od domu ;)

Już jesień widać na horyzoncie :( 

Spacer ze psem ;)Pochodzenie nazwy stawu pozostaje do dzisiaj zagadką, ale najprawdopodobniej pochodzi od nazwiska lub niemieckiego słowa Brand oznaczającego ogień. Być może to miejsce w okresie przedwojennym w jakiś sposób kojarzono z wypalaniem drewna lub  trawy na polu. Jednak są to tylko  założenia. 

Jeśli ktoś zna pochodzenie nazwy stawu, to bardzo proszę o wpis w komentarzach, za co z góry dziękuje. 


8 komentarzy:

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!