środa, 7 października 2015

Miechucino - nad jeziorem Wielkim

Do  zwiedzania Szwajcarii Kaszubskiej chyba zachęcać nikogo nie muszę, wszak to urokliwa kraina, która ma swoją renomę nie tylko w Polsce. Chętnie tu przyjeżdżają goście z za zachodniej granicy, gdyż często tu mieszkali ich dziadowie lub pradziadowie.  Po za tym miejsca urocze i odpocząć tu naprawdę można. Sukcesywnie rozwija się baza turystyczna, która może być czynna nie tylko w sezonie letnim. 
Jezioro Wielkie


Miechucino w tle.Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na Miechucino i pięknie położone jezioro tuż  u podnóża miejscowości. 

Miechucino (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Miechùcëno) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Chmielno nad jeziorem Wielkim i przepływającą przez akwen jeziora rzeką Łebą. Miechucino leży na obszarze Pojezierza Kaszubskiego i znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Na północ od Miechucina zaczyna się kompleks Lasów Mirachowskich z rezerwatami przyrody Leśnym Oczkiem i Staniszewskim Błotem. Wieś jest siedzibą sołectwa w którego skład wchodzą również miejscowości Miechucińskie Chrósty, Strysza Góra, Koryta i Glinne. 


W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
Skąd akurat nazwa Miechucino? Przypuszczenia są rożne, ale najbardziej prawdopodobna wersja dotyczy imienia Miechota, będące podstawą nazwy wsi jest skróconym imieniem staropolskiego Miecisław, potem Mieczysław. Do XVI wieku wieś nazywała się "Miechocino", obecna postać nazwy "Miechucino" pojawiła się w drugiej połowie XVI wieku.W Wielkiej Księdze czynszowej Krzyżaków w 1437 roku zapisane zostało w postaci "Mechozin", w źródłach z 1399 roku również ten sam zapis.

Przez dłuższy czas ziemie te przynależały do Niemiec, ale od końca I wojny światowej wieś Miechucino znajdowała się ponownie w granicach Polski (powiat kartuski). Do 1918 obowiązującą nazwą niemieckiej administracji dla Miechucina było Miechutschin. Podczas okupacji niemieckiej nazwa Miechutschin w 1942 została przez nazistowskich propagandystów niemieckich (w ramach szerokiej akcji odkaszubiania i odpolszczania nazw niemieckiego lebensraumu) zweryfikowana jako zbyt kaszubska i przemianowana na bardziej niemiecką - Mechenhof.

W tej chwili wioska zmienia swój wizerunek z typowo rolniczej miejscowości na letnisko, gdyż położona jest przepięknie. Z góry od strony drogi prowadzącej  do  Borucina i Stężycy rozlega się przepiękny widok na jez. Wielkie.

Woda bardzo czysta :)Jezioro Wielkie położone jest bezpośrednio u podnóża Miechucina. Jest to typowe jezioro polodowcowe o charakterze rynnowym, będące pozostałością lodowca skandynawskiego.

Właścicielem jeziora jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, natomiast dzierżawcą p. Tomasz Sławiński. W ostatnich latach  na terenie przyległym do jeziora, z pomocą środków unijnych rozbudowano bazę rekreacyjną dla miejscowej ludności oraz dla osób przyjezdnych.W kierunku południowym jez. Wielkie łączy się jez. Długim.


Jezioro to odznacza się wyjątkowo interesującą florą i fauną. Tuż przy brzegu, na podmokłych terenach, można zaobserwować rośliny zimnowodne: turzycę, niezapominajki oraz kwitnące wiosną kaczeńce – knieć błotną. W miejscach osłoniętych od wiatru, gdzie głębokość wody wynosi 0,5-1,5m rozwija się strefa szuwarów. Tworzą ją trzciny, sit, pałka wodna, tatarak, a także sitowie jeziorne.


Szuwary są miejscem, gdzie składa i wysiaduje swoje jaja wiele ptaków wodnych (łabędzie, kaczki oraz gęsi). Za pasem tej roślinności rozrasta się strefa roślin o liściach pływających. Typowymi przedstawicielami tej grupy organizmów są: lilie wodne – grzybienie białe oraz grążele żółte o dużych, sercowatych liściach.
Na głębszej wodzie ciągną się podwodne łąki roślin całkowicie zanurzonych w wodzie o wiotkich ogonkach, do których zaliczamy rogatka i moczarkę kanadyjską. W tej strefie spotykamy także ryby: płocie, okonie, szczupaki, liny, sielawy, węgorze.

Na dnie zbiornika wodnego, w pobliżu brzegu, pomiędzy kamieniami oraz w mule żyją pijawki, niedojrzałe formy różnych owadów oraz ślimaki.
Jezioro Wielkie zaliczane jest do II klasy czystości wód. Powierzchnia jeziora to 33 ha. Jest to akwen przepływowy na rzece Łeba. W najgłębszych miejscach jeziora, by sięgnąć dna,  trzeba zejść na 17-18 m. pod lustro wody ;)

Do niedawana przebiegała tędy malowniczo położona linia kolejowa Lębork - Kartuzy, a właściwie była częścią szlaku kolejowego Pruszcz Gdański - Łeba, to jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych.  Po drodze można było podziwiać piękne kaszubskie krajobrazy, m.in. lasy, wzniesienia i jeziora. Niestety, dziś nie przejedzie tamtędy żaden pociąg, bo linia jest już rozkradziona, na niektórych fragmentach tory są zasypane przez osuwające się skarpy. Na nasypach porosły drzewa i krzewy :(
Po dawnej kolei pozostały jedynie budynki stacyjne i niszczejący piękny budynek wieży ciśnień.Nieopodal byłej stacji pozostała wieża ciśnień (wikipedia)


Budynek stacyjny - Miechucino (wikipedia)


Na otarcie łez ocalał filmik z czasów, kiedy kolej jeszcze 
funkcjonowała :)


Zapraszam do obejrzenia :)


Zródła: wikipedia.pl
            zs.miechucino.prv.pl
             gp24.pl

19 komentarzy:

 1. W tym roku wracałam z Ustki przez Kaszuby. Masz rację- to malownicze okolice. Jednak na Twoim miejscu-do blogu wybrałabym tylko najpiękniejsze zdjęcia, albo charakterystyczne. Pozdrawiam serdecznie w październikowe popołudnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepieknie! Muszę sie tam w końcu wybrać! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie położona miejscowość. Troszkę podróżowałem po Kaszubach. Piękne krajobrazy, bogata przyroda. Nic, tylko zamawiać noclegi i cieszyć się wspaniałymi widokami.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre miejscowości to jeszcze raczkują, ale chyba to lepsze niż masówki na Mazurach ;)

   Usuń
 4. Spokojnie i bez zgiełku... taka przedjesień:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na letni dzień miejsce jak znalazł :) Chętnie bym tam odpoczęła :)))))

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne miejsce - dzięki za podpowiedź, byłem w pobliżu ale tam nie zajechałem, szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Turystów tu niewiele i można spokojnie odpocząć :)
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 7. Piękny wycinek Kaszubskiej Ziemi.
  Jezioro Wielkie na Twoich zdjęciach jest cudowne. I to światło na zdjęciach rewelacyjne.
  Pozdrawiam serdecznie:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo i dziękuję za odwiedziny :)
   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 8. Bardzo malownicza okolica, wspaniałe miejsce na wypoczynek. Będzie się trzeba kiedyś wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam jest naprawdę sporo podobnych miejsc :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 9. Na Twoich zdjęciach to miejsce wygląda na iście bajkowe ;)
  Tylko tej stacji szkoda, torów.. Gdyby tam można było pojechać kolejką..
  Ale wieża ciśnień wygląda klimatycznie ;)

  18 m głębokości - jako niepływający chyba nie spróbowałbym tam kąpieli ;)
  Chociaż kusi, kusi...

  Bardzo fajny, kolorowy post Krisie

  Pozdrawiamy ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Miechucino rzeczywiście zaczęło się przeistaczać w bardziej letniskową miejscowość. Cieszy mnie, że Kaszuby są coraz częstszym kierunkiem turystycznym. Kraina ta ma naprawdę wiele do zaoferowania. Przede wszystkim piękne malownicze widoki.
  Co do pociągów. Od tego miesiąca ruszył pociąg z Kartuz do Trójmiasta. Nie lada wydarzenie. Przy okazji mówi się właśnie o reaktywacji linii w kierunku Lęborka. Myślę, że transport kolejowy w Polsce przeżywa właśnie powtórne narodziny.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!