Jezioro Wielkie
Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na Miechucino i pięknie położone jezioro tuż u podnóża miejscowości.
Miechucino (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Miechùcëno) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Chmielno nad jeziorem Wielkim i przepływającą przez akwen jeziora rzeką Łebą. Miechucino leży na obszarze Pojezierza Kaszubskiego i znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Na północ od Miechucina zaczyna się kompleks Lasów Mirachowskich z rezerwatami przyrody Leśnym Oczkiem i Staniszewskim Błotem. Wieś jest siedzibą sołectwa w którego skład wchodzą również miejscowości Miechucińskie Chrósty, Strysza Góra, Koryta i Glinne.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
Skąd akurat nazwa Miechucino? Przypuszczenia są rożne, ale najbardziej prawdopodobna wersja dotyczy imienia Miechota, będące podstawą nazwy wsi jest skróconym imieniem staropolskiego Miecisław, potem Mieczysław. Do XVI wieku wieś nazywała się "Miechocino", obecna postać nazwy "Miechucino" pojawiła się w drugiej połowie XVI wieku.W Wielkiej Księdze czynszowej Krzyżaków w 1437 roku zapisane zostało w postaci "Mechozin", w źródłach z 1399 roku również ten sam zapis.
Przez dłuższy czas ziemie te przynależały do Niemiec, ale od końca I wojny światowej wieś Miechucino znajdowała się ponownie w granicach Polski (powiat kartuski). Do 1918 obowiązującą nazwą niemieckiej administracji dla Miechucina było Miechutschin. Podczas okupacji niemieckiej nazwa Miechutschin w 1942 została przez nazistowskich propagandystów niemieckich (w ramach szerokiej akcji odkaszubiania i odpolszczania nazw niemieckiego lebensraumu) zweryfikowana jako zbyt kaszubska i przemianowana na bardziej niemiecką - Mechenhof.
W tej chwili wioska zmienia swój wizerunek z typowo rolniczej miejscowości na letnisko, gdyż położona jest przepięknie. Z góry od strony drogi prowadzącej do Borucina i Stężycy rozlega się przepiękny widok na jez. Wielkie.
Właścicielem jeziora jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, natomiast dzierżawcą p. Tomasz Sławiński. W ostatnich latach na terenie przyległym do jeziora, z pomocą środków unijnych rozbudowano bazę rekreacyjną dla miejscowej ludności oraz dla osób przyjezdnych.
W kierunku południowym jez. Wielkie łączy się jez. Długim.
Jezioro to odznacza się wyjątkowo interesującą florą i fauną. Tuż przy brzegu, na podmokłych terenach, można zaobserwować rośliny zimnowodne: turzycę, niezapominajki oraz kwitnące wiosną kaczeńce – knieć błotną. W miejscach osłoniętych od wiatru, gdzie głębokość wody wynosi 0,5-1,5m rozwija się strefa szuwarów. Tworzą ją trzciny, sit, pałka wodna, tatarak, a także sitowie jeziorne.
Szuwary są miejscem, gdzie składa i wysiaduje swoje jaja wiele ptaków wodnych (łabędzie, kaczki oraz gęsi). Za pasem tej roślinności rozrasta się strefa roślin o liściach pływających. Typowymi przedstawicielami tej grupy organizmów są: lilie wodne – grzybienie białe oraz grążele żółte o dużych, sercowatych liściach.
Na dnie zbiornika wodnego, w pobliżu brzegu, pomiędzy kamieniami oraz w mule żyją pijawki, niedojrzałe formy różnych owadów oraz ślimaki.
Do niedawana przebiegała tędy malowniczo położona linia kolejowa Lębork - Kartuzy, a właściwie była częścią szlaku kolejowego Pruszcz Gdański - Łeba, to jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych. Po drodze można było podziwiać piękne kaszubskie krajobrazy, m.in. lasy, wzniesienia i jeziora. Niestety, dziś nie przejedzie tamtędy żaden pociąg, bo linia jest już rozkradziona, na niektórych fragmentach tory są zasypane przez osuwające się skarpy. Na nasypach porosły drzewa i krzewy :(
Po dawnej kolei pozostały jedynie budynki stacyjne i niszczejący piękny budynek wieży ciśnień.
Nieopodal byłej stacji pozostała wieża ciśnień (wikipedia)
Budynek stacyjny - Miechucino (wikipedia)
Na otarcie łez ocalał filmik z czasów, kiedy kolej jeszcze
funkcjonowała :)
Zapraszam do obejrzenia :)
Zródła: wikipedia.pl
zs.miechucino.prv.pl
gp24.pl
W tym roku wracałam z Ustki przez Kaszuby. Masz rację- to malownicze okolice. Jednak na Twoim miejscu-do blogu wybrałabym tylko najpiękniejsze zdjęcia, albo charakterystyczne. Pozdrawiam serdecznie w październikowe popołudnie.
OdpowiedzUsuńWarto o tym pomyśleć ;)
UsuńPozdrawiam :)
Przepieknie! Muszę sie tam w końcu wybrać! :)
OdpowiedzUsuńJak mus to mus :)
UsuńPięknie położona miejscowość. Troszkę podróżowałem po Kaszubach. Piękne krajobrazy, bogata przyroda. Nic, tylko zamawiać noclegi i cieszyć się wspaniałymi widokami.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Niektóre miejscowości to jeszcze raczkują, ale chyba to lepsze niż masówki na Mazurach ;)
UsuńSpokojnie i bez zgiełku... taka przedjesień:-)
OdpowiedzUsuńDokładnie :)
UsuńNa letni dzień miejsce jak znalazł :) Chętnie bym tam odpoczęła :)))))
OdpowiedzUsuńRzeczywiście miejsce ciekawe i spokojne :)
UsuńŚwietne miejsce - dzięki za podpowiedź, byłem w pobliżu ale tam nie zajechałem, szkoda.
OdpowiedzUsuńTurystów tu niewiele i można spokojnie odpocząć :)
UsuńPozdrawiam serdecznie :)
Piękny wycinek Kaszubskiej Ziemi.
OdpowiedzUsuńJezioro Wielkie na Twoich zdjęciach jest cudowne. I to światło na zdjęciach rewelacyjne.
Pozdrawiam serdecznie:-)
Dziękuję bardzo i dziękuję za odwiedziny :)
UsuńPozdrawiam również :)
Bardzo malownicza okolica, wspaniałe miejsce na wypoczynek. Będzie się trzeba kiedyś wybrać :)
OdpowiedzUsuńTam jest naprawdę sporo podobnych miejsc :)
UsuńPozdrawiam :)
Na Twoich zdjęciach to miejsce wygląda na iście bajkowe ;)
OdpowiedzUsuńTylko tej stacji szkoda, torów.. Gdyby tam można było pojechać kolejką..
Ale wieża ciśnień wygląda klimatycznie ;)
18 m głębokości - jako niepływający chyba nie spróbowałbym tam kąpieli ;)
Chociaż kusi, kusi...
Bardzo fajny, kolorowy post Krisie
Pozdrawiamy ;)
Miechucino rzeczywiście zaczęło się przeistaczać w bardziej letniskową miejscowość. Cieszy mnie, że Kaszuby są coraz częstszym kierunkiem turystycznym. Kraina ta ma naprawdę wiele do zaoferowania. Przede wszystkim piękne malownicze widoki.
OdpowiedzUsuńCo do pociągów. Od tego miesiąca ruszył pociąg z Kartuz do Trójmiasta. Nie lada wydarzenie. Przy okazji mówi się właśnie o reaktywacji linii w kierunku Lęborka. Myślę, że transport kolejowy w Polsce przeżywa właśnie powtórne narodziny.
Pozdrawiam
Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.
OdpowiedzUsuń