czwartek, 13 grudnia 2012

Mechowo - Groty Mechowskie


Mechowo - Groty Mechowskie

Na skraju Puszczy Darżlubskiej, około 10 km. na zachód od Pucka położona jest ciekawa kaszubska wioska, która zwie się Mechowo.

Niezwykłą osobliwością Mechowa jest rzadko spotykana w tej  części Polski, a nawet Europy jaskinia, ponieważ na nizinach bywają raczej rzadko. Jaskinia, bo wbrew nazwie jest tylko jedna, a powstała w piaskach polodowcowych scementowanych węglanem wapnia, wymywanym z wyżej położonych warstw gliny zwałowej.
W słabiej spojonych partiach pod wpływem działania wody zostały ukształtowane korytarze i komory. Tam gdzie materiał był silniej zespojony, powstały słupy piaskowcowe podtrzymujące sklepienie. Korytarze jaskiniowe mają przeciętną wysokość od 1 - 1,2 m. choć zdarzają się też trochę wyższe punkty. Np. przy wyjściu/wejściu wysokość groty wynosi około 1,7m. 

Łączna długość korytarzy w/g różnych źródeł podawana jest od 30 nawet do 60 m. Jednak do zwiedzania, ze względów bezpieczeństwa udostępniony jest tylko mały fragment groty i trwa kilka minut. 

Oprócz  groty w Mechowie można zobzczyć ciekawy okaz Cyprysika Lawsona, który stanowi pomnik przyrody oraz kościół i farmę Strusi. 

Po drodze pomiędzy Darżlubiem i Mechowem warto też zobaczyć rezerwat "Darżlubskie Buki".Zapraszam do tej bardzo krótkiej wycieczki:
                                                                Wejście do groty


                Widok od strony wejścia oraz widoczne zabezpieczenia przed ewentualnym zawaleniem


                       Komory podstropowe, które przed tysiącami lat zostały wymyte przez wodę


  Typowy jaskiniowy naciek, który z czasem może się stanie bardziej spektakularnym stalaktytem, pomimo tego, że nie są to skały wapienne


                 Widoczne słupy i kolumny pokazują, wiele się działo na przestrzeni czasu


                              Okazałe słupy i kolumny, które przetrwały próbę czasu


                                                   Widoczne wejście do jaskini


W szczelinie widoczne schodki, prowadzące z drogi do budki, gdzie można nabyć bilet za 2 (ulgowy - 1,5) i pmiątki związane z historia i legendami na temat powstania groty.


Okazały Cyprysik Lawsona, uznany za pomnik przyrody. Osobiście bardziej majestatycznego cyprysa jeszcze nie widziałem. jest piękny.


Warto dodać, że z Pucka  do Krokowej, przez Mechowo poprowadzony jest czarny szlak turystyczny, zwany jako - "Szlak Grot Mechowskich".
http://www.pomorskie.pttk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=67


Dziękuję za odwiedziny.

2 komentarze:

  1. Sporo zdjęć jak na tak krotką trasę turystyczną ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Do Mechowa warto się wybrać, jak ktoś planuje wczasy w Karwi albo Ostrowie. Mi bardzo podobal sie także mały stary drewniany kościołek pod wezwaniem Świętych Jakuba i Mikołaja z XVIIIw. Usytuowany wśród drzew, na wzniesieniu otoczonym murem kamienno – ceglanym, z daleka przyciąga oko turystów. Barokowy wystrój kościoła to efekt pracy wielu rzemieślników i artystów oraz zaangażowania księży i parafian.w Mechowie - polecam jego zwiedzenie.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!