Na ogół miasta skupione w śląskiej konurbacji postrzegane są jako nieciekawe, brudne i szare. Jeszcze do niedawna chociażby Bytom promowany był jako "miasto węgla i stali". Ta epoka dawno przeminęła, natomiast etykieta pozostała. Czas płynie, przemysł w większości upadł, a przyroda upomina się o swoje. Kamieniołomy położone na granicy miasta Bytomia i Tarnowskich Gór, w których eksploatowano dolomit i inne kruszywa stały się miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców GOP-u i miejscowości ościennych.
Bytom Lazarówka
Bytom DSD
Czapla w rezerwacie Segiet
Rezerwat Segiet
Co więcej, wspomniany teren decyzją Komisji Europejskiej z 13 listopada 2007 r. objęty został ochroną jako obszar Natura 2000 - Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie. Strefa ta zajmuje powierzchnię 3490,8 ha na terenie miast: Bytom, Radzionków, Tarnowskie Góry, gminy Zbrosławice oraz częściowo na gruntach Skarbu Państwa znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych.
Zasięg obszaru Natura 2000.
(Mapka została wykonana przez: Centrum informacji o środowisku)
Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie stanową jeden z największych systemów podziemnych na świecie, obejmujący 5 sztolni odwadniających, liczne szyby i odsłonięcia w kamieniołomach. Podziemia tworzą wyrobiska powstałe od XII do XX w. po eksploatacji kruszców metali ciężkich, liczące ponad 300 km chodników oraz liczne komory i wybierki.
Pozostałości po wyrobiskach dolomitu w kamieniołomie - Blachówka
Pozostałości po konstrukcji młyna służącego do rozdrabniania surowca
Ze względu na szczególne wartości historyczne i naukowe fragmenty Podziemi Tarnogórsko-Bytomskich, w postaci Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, miejsca te są udostępnione do zwiedzania. Ponadto w granicach obszaru Natura 2000 znajdują się inne obszary cenne przyrodniczo tj.: rezerwat przyrody Segiet, stanowisko dokumentacyjne Kamieniołom Blachówka, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: Doły Piekarskie, Suchogórski Labirynt Skalny, Park w Reptach i Dolina Dramy. Cały teren stanowi system malowniczych dolinek, wąwozów, wzniesień, zagłębień z bogatą florą i fauną.
Wzniesienia na Garbie Tarnogórskim
Repty - staw po byłej kopalni odkrywkowej
W parku repeckim
Kanion tarnogórski
Kamieniołom Bobrowniki
Trasa GKW z Bytomia do Miasteczka Śląskiego
Okno # Sylwester
Byłe Bytomskie Zakłady Dolomitowe
Obszar Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie stanowi zimowisko nietoperzy. Wnętrze podziemi charakteryzuje się zróżnicowaniem mikroklimatycznym, ważnym dla hibernacji poszczególnych gatunków tych ssaków. Stwierdzono tu występowanie kilku gatunków nietoperzy w tym m.in.: mroczek późny, nocek Brandta, nocek duży, nocek Bechsteina, nocek Natterera, nocek rudy, nocek wąsatek, gacek brunatny i gacek szary, z czego nocek duży i nocek Bechsteina wymienione są w załączniku II dyrektywy siedliskowej. Obiekt zasiedlany jest przez nietoperze również w okresie letnim. Oprócz ssaków w podziemiach siedliska mają m.in. pajęczaki, skoczogonki, dżdżownice, muchówki i chrząszcze. Przedstawicielami flory są mszaki i paprocie, które występują w strefach przyotworowych podziemi. Na terenie ostoi stwierdzono również występowanie siedlisk dzikiej fauny i flory. Wewnątrz podziemi można spotkać formy naciekowe: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, perły jaskiniowe i inne.
Przez obszar Natura 2000 przebiegają oznakowane piesze szlaki turystyczne oraz ścieżki rowerowe. Jeden z pieszych szlaków turystycznych przechodzi przez rezerwat przyrody Segiet. W granicach obszaru Natura 2000, w sąsiedztwie stanowiska dokumentacyjnego Kamieniołom Blachówka, niedaleko rezerwatu przyrody Segiet, na terenie Bytomia znajduje się ośrodek sportowo-rekreacyjny Dolomity Sportowa Dolina.
Stok zjazdowy z wyciągiem w całorocznym ośrodku narciarskim: Bytom - Dolina Sportowa Dolomity
Polecam również film na temat tego rejonu prezentowany przez Marcina Nowaka: "Rezerwat Segiet, Dolomity, podziemia Tarnogórsko-Bytomskie "Podróż za 1 Bilet Marcina Nowaka"
Jak zawsze ciekawie :)
OdpowiedzUsuńPięknie i ciekawe miejsce nawet nie wiedziałam o ich istnieniu wspaniale widoki serdecznie pozdrawiam
OdpowiedzUsuńAleś mi smaka narobił
OdpowiedzUsuńŁadnie to zebrałeś w jednym poście. Rzeczywiście mamy w okolicy kilka ładnych miejsc o dużych walorach tak krajoznawczych, jak i przyrodniczych. Często o nich zapominam i szukam celów wycieczek daleko od domu, a nie byłem jeszcze we wszystkich wskazanych przez Ciebie miejscach.
OdpowiedzUsuńJak miło powspominać lato na tych pięknych, słonecznych zdjeciach...:)
OdpowiedzUsuńTeraz będzie mnie trochę mniej na blogu ze względu na zmiany, które już zaszły w naszym życiu ;) Zapraszam na mój dzisiejszy wpis :)
Pozdrawiam serdecznie! :)))
Piękne miejsca przedstawiłeś:) Te ruiny młyna są szczególnie zachwycające!
OdpowiedzUsuńPozdrawiamy
Super zdjęcia, super miejsca! Fajnie jest się dowiedzieć, że takie istnieją! Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuń