piątek, 24 grudnia 2021

Nowa Sól - rzeźba Assunty

 Nowa Sól jest niesamowicie ciekawym i zagadkowym miastem. Dla mnie najciekawszą i bogatą w architekturę jest ulica jest Muzealna. Jak sama nazwa wskazuje, że musu tu być muzeum. I rzeczywiście jest. Natomiast na uwagę zasługuje tu pewna rzeźba, która usytuowana jest tuż przed wejściem do Muzeum. I trudno takiej lub podobnej szukać w innym miejscach w Polsce. Jej twórcą jest niemiecki rzeźbiarz Georg Kolbe. 



Assunta od strony ul. Muzealnej 20 

Georg Kolbe rodził się  15 kwietnia 1877 r. w Waldheim, w Saksonii a zmarł 20 listopada 1947 r. w Berlinie. Z wyznania był ewangelikiem. Po zdobyciu wykształcenia pracował w Paryżu, Rzymie, Lipsku i Berlinie. Tworzył głównie w stylu klasycystycznym, ale później poddawał się także pod wpływ ekspresjonizmu i kubizmu. Był wiodącą postacią pokolenia rzeźbiarzy, które pojawiło się w pierwszej połowie XX wieku. Styl jego prac, nowoczesny, a jednocześnie klasyczny i uproszczony, charakteryzuje się wigorem jego postaci, porównywalnym z francuskim rzeźbiarzem Aristide Maillolem. 

Kolbe wcześnie znalazł uznanie u kolegów, przyjaciół sztuki i jej mecenasów. W 1912 r. jego najbardziej znaną rzeźbę »Tancerka« (niem. Tänzerin) zakupiła Galeria Narodowa w Berlinie.

 Podczas I wojny światowej zgłosił się jako ochotnik do wojska i w 1915 r. zdał egzamin dla pilotów. Trudno powiedzieć, czy brał udział wojnie.  W 1916 r. powierzono mu wzniesienie pomnika dla poległych na cmentarzu w Tarabya (Turcja). W 1918 r. otrzymał tytuł profesora, a w 1919 r. został członkiem Pruskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie (niem. Preußische Akademie der Künste) i członkiem komisji dokonującej zakupy dla Galerii Narodowej.

Dzieła z lat 1920-23 świadczą o zainteresowaniu Kolbego kubizmem (»Traum«, »Assunta«, »Adagio«, wszystkie znajdują się w Berlinie w Georg-Kolbe-Museum). Kolbe tworzył nie tylko rzeźby, wielkie uznanie znalazły także jego portrety (ponad 130). Kolbe zaliczany jest do największych rzeźbiarzy swojego czasu i był wzorem dla następnej generacji rzeźbiarzy i jej nauczycielem. Jego rzeźby ukazują wyłącznie nagich ludzi. Istnieją tylko nieliczne postacie ubrane z wczesnych lat jego twórczości. Wzorem dla niego była wyłącznie natura. W późniejszych dziełach zatraca się uskrzydlony urok wcześniejszych postaci kobiecych. U schyłku twórczości powstawało więcej postaci męskich niż kobiecych. Jako materiał preferował brąz. Kamień stosował rzadko.

W roku 1921 stworzył niezwykłą postać nagiej kobiety pod nazwą ,,Assunta". Najprawdopodobniej wykonano kilka odlewów tej rzeźby. Znajdują się one rozsiane po całym świecie. Jeden z nich znajduje się w nowej Soli tuż u wejścia do Muzeum Miejskiego Nowej Soli. 



Na kilka lat postać Assunty zniknęła z miejskiego krajobrazu, ponieważ została zabezpieczona przed złodziejami, którzy mogli by wykraść rzeźbę. Po latach Assunta powróciła przed siedzibę Muzeum Miejskiego. Wybudowano dla niej postument, fachowcy ją odpowiednio zabezpieczyli i  przymocowali. Figura została objęta monitoringiem i oświetlona.


Willę przy obecnej ul. Muzealnej 20 wybudował Aleksander Gruschwitz dla syna Alfreda, później odkupił go handlarz skórami August Woysch. Dokumentacja architektoniczna datowana jest na rok 1883 i z tego okresu najprawdopodobniej budowla pochodzi. 

Od lutego 1946 roku organizowano tu równolegle muzeum i bibliotekę miejską.  Budynek wpisany jest do rejestru zabytków. 


Assunta we własnej osobie






Tak naprawdę, to chyba nikt obecnie nie wie jaka jest dokładna historia przybycia postaci kobiety do Nowej Soli. Wcześniej figura Assunty stała w fontannie w otoczeniu dawnego pałacu właściciela fabryki nici Gruschwitza w Parku Odry. Po tym jak w 1996 r. doszło do próby kradzieży a przez to zniszczenia Assunty, zapadła decyzja o jej przeniesieniu przed budynek muzeum


Zdjęcie fontanny i figura Assunty   w Parku Odry.  [fotopolska.eu]
 

Park Odry. W tej chwili trwa rewitalizacja parku. Nieco dalej na północ wybudowano amfiteatr. 

Dawny magazyn fabryki nici Gruschwitza w Nowej Soli zaadaptowany w roku 1955 na potrzeby Zakładowego Domu Kultury Odra. Z tej przebudowy pochodzi antyczna stylizacja z kolumnami. Obecnie jest to Sala kongresowa Opera, w której organizowane są różne imprezy rozrywkowe, zabawy taneczne, studniówki. [fotopolska.eu]  

Na chwile obecną (grudzień 2021) raczej tu nic chyba się nie dzieje. Wokół pełno śmieci i wejście zarośnięte trawą? 




Obecność rzeźby Assunty należy do wyjątkowej wartości obiektów, które wyszły spod ręki wybitnego artysty rzeźbiarza. Dlatego mieszkańcy oraz turyści z ciekawością ją oglądają, chociaż wiedzą o niej tylko nieliczni i szkoda, że władze miasta nie zadbały o to, by mogła być na miejskich folderach podobnie jak pomnik Rybaka czy Powodzianina. 




Według ustaleń nowosolskich muzealników miała  stać się ozdobą grobowca,  ale ostatecznie zdobiła fontannę w Parku Odry. Dwie kolejne takie figury stoją: jedna w muzeum w Stanach Zjednoczonych, druga w parku w niemieckiej Kolonii ustawiona równo z ziemią. Polecam zatem, by zobaczyć te piękną rzeźbę w realu, a przy okazji zobaczyć muzealne zbiory w tutejszej palcówce. 


Źródła: www.biografie-niemieckie.pl   

               gazetalubuska.pl

               tygodnikkrag.pl

               es.wikipedia.org/



11 komentarzy:

  1. Bezsprzecznie piękna!
    Kiedyś, przy okazji, na pewnie warto o zobaczeniu na żywo pomyśleć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do wojny istniała tu przepiękna architektura i świetnie prosperujące firmy. W czasie wyzwolenia Sowieci ograbili zakłady przemysłowe, ale po latach przemysł się odrodził, wybudowano nowe osiedla, natomiast jako ubytki w tkance miejskiej zamiast kamienic postawiono bloki. Zresztą tak jak i innych miastach, co przyczyniło się do zeszpecenia śródmieścia. Lecz miasto niewątpliwie jest ciekawe.

      Usuń
  2. Assunta to chyba wniebowzięta przynajmniej w takiej konotacji jest używany w kontekście Bogarodzicy (Santa Maria Assunta). Ciekawi mnie natomiast wątek solny w wkipedii czytam Osada powstała w XVI wieku, z powodu groźnych wylewów rzeki kilka razy zmieniała lokalizację. Od samego początku tradycja miasta, wcześniej osady, związana była z przemysłem oczyszczania soli, w 1553 powstała duża warzelnia opata na importowanej soli dostarczanej tu drogą wodną." I ie bardzo łapię, o co biega. Importowano solankę, nieoczyszczoną sól czy też były na miejscu słone źródła?

    OdpowiedzUsuń
  3. Śląsk najczęściej był związany z zachodnim sąsiadem od wieków lub Czechami. Natomiast w tym rejonie ma pokładów soli ani solanki. Kopalnie soli były zlokalizowane po polskiej stronie w Wieliczce lub Bochni, ale ówczesne stosunki polityczne nie były najlepsze, dlatego dystrybucja oczyszczonej soli w tamtym rejonach pozwalała być niezależnym. A bez soli ani rusz. Podobnie jak obecny problem energetyczny ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziki. Tutaj znalazłem szczegółowe wyjaśnienie - http://archiwalna.nowasol.pl/index.php/warzelnia-soli - czyli sprowadzano nieoczyszczoną sól morską, w warzelni w Nowej Soli po prostu rozpuszczano sól i oczyszczano uzyskaną w ten sposób solankę.

      Usuń
  4. Interesting approach. It resembles in style the location of the statue of the poet Eminescu, in front of the Athenaeum in Bucharest.
    https://catalinfudulu.blogspot.com/2016/01/eminescu-poetul-nepereche.html

    OdpowiedzUsuń
  5. Wybitna i jakże interesująca rzeźba. Z pewnością dodaje uroku Nowej Soli. I oczywiście wybitny artysta. Chetnie się zapoznam z innymi jego dziełami. Zaintrygował mnie. Pomnik Opery zmieniony nie do poznania... Pozdrawiam Cię Kriss

    OdpowiedzUsuń
  6. Rzeźba, jako sztuka trójwymiarowa, umożliwia artystom tworzenie dzieł, które są w stanie dotknąć i przemówić do widza w sposób trudny do osiągnięcia w innych dziedzinach sztuki.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jerzy Hołubiec30 stycznia 2024 18:51

    Assunta - "znaleziona" w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku przez mojego ojca śp. Kazimierza Hołubca.Była w jednej z podzielonogórskich wiosek ( nie pamiętam w której ), a dokładniej w parku, który otaczał zniszczony dworek. W tamtym czasie w NFN Odra, działało koło PTTK. Jego członkowie na motocyklach penetrowali bliższe i dalsze okolice Nowej Soli, Kożuchowa i Zielonej Góry.I tak doszlo do znalezienia Assunty. Z pomocą NFN Odry, posąg został przywieziony do Nowej Soli i postawiony przy ówczesnym ZDK Odra. Z tego miejsca przeniosiono go właśnie przed nowosolskie muzeum.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuje za te informacje. Bardzo mi się podoba stara zabudowa, która powinna być bardziej zadbana. Ale chyba tak jest, że łatwiej wybudować nowe. Serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!