Rzucewo to niewielka kaszubska wieś leżąca nad samą Zatoką Pucką, w gm. Puck. Jednak dla turysty może zaoferować bardzo ciekawe atrakcje.
Widok z platformy widokowej
Po pierwsze: czysta plaża z czystą wodą, która jest o wiele cieplejsza od wody morskiej. Ponadto można tu spotkać rybaków z prawdziwego zdarzenia i kupić świeżą prawdziwa rybkę z Zatoki Puckiej.
Po powrocie z łowiska
Wjazd do pałacu
Po drugie pałac w Rzucewie, o którym już pisałem w innym poście. Oraz park i wspominana lipowa Aleja Jana III Sobieskiego.
I po trzecie: od kilku lat istnieje jeszcze inna atrakcja - mianowicie Osada Łowców Fok. Brzmi tajemniczo i sensacyjnie, ale jak wykazały badanie takie praktyki na tym terenie miały miejsce.
Magazyn chłodniczy
Czarownik i jego gabinet
Już w 1894 r. w Rzucewie oraz najbliższej okolicy niemieccy archeolodzy okryli ślady osady najprawdopodobniej z V-II tysiąclecia p.n.e. czyli późnej epoki kamienia. Już wtedy pierwsze badania potwierdziły, że rzeczywiście połowa znalezionych kości pochodziła od fok. W ten sposób dowiedziono, że to właśnie te morskie ssaki były podstawowym pożywieniem mieszkańców osady. Po powrocie tych ziem do Polski, prace archeologiczne były kontynuowane przez polskich archeologów. Efektem prac, z których ostatnie zakończono kilka lat temu, były znaleziska licznych artefaktów ale też pozostałości różnych obiektów z epoki kamienia.
Postacie myśliwego i osadnika
Badania potwierdziły również, że poza łowieniem fok, mieszkańcy zajmowali się także rybołówstwem, bo w osadzie znaleziono także ości i łuski rybne z tamtego czasu. Na miejscu prowadzono też obróbkę bursztynu. Był to surowiec niezwykle ważny, bo płacono nim choćby za większe bryły krzemienia pasiastego, który wydobywano na południu Polski, a który służył mieszkańcom osady do wytwarzania wielu narzędzi.
Oryginalne krzemienne i kamienne narzędzia znalezione na terenie osady w czasie prac archeologicznych, w tym groty strzał do łuków, siekiery kamienne, drapacze służące do obróbki skór czy krzemienne noże, można oglądać na wystawie w Chacie Kaszubskiej - jednym z obiektów odtworzonych w Parku Kulturowym. Eksponowane są tutaj także gliniane naczynia, łuski i ości ryb sprzed kilku tysięcy lat oraz fragmenty bursztynowych paciorków, które zdobiły strój osadników.
Kasa też była ;)
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Mieroszyno - Kurhan
Zrekonstruowana Chata Kaszubska, w której znajduje się ekspozycja, powstała na fundamentach chaty i obejścia z początku XIX wieku. Poza nią w Osadzie Łowców Fok można dziś oglądać zrekonstruowane obiekty z epoki kamienia, w tym chatę szamana przypominającą konstrukcją indiański namiot. Według ustaleń archeologów, to właśnie w takich chatach "urzędowali" wróżbici i inne osoby, które zajmowały się magią.
Warsztaty edukacyjne
Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie oddano do utyku w 2013 roku. Nieopodal jest obszerny parking obok sklepu, lub drugi poniżej "zamku", gdzie można pozostawić swój automobil. Natomiast na trenie osady, powyżej chaty jest platforma widokowa, z której roztacza się rozległy widok na Zatokę Pucką oraz Mierzeję Helską.
Opłaty za zwiedzanie są symboliczne: normalny 4 zł. ulgowy 2 zł.
Widok z platformy
Źródła: oksitpuck.pl/
onet.pl