środa, 2 sierpnia 2017

Rzucewo - Osłonino: zabytkowa Aleja Lipowa

Dzisiejszy post będzie raczej mało optymistyczny i pełen przykrości. Niemal we wszystkich przewodnikach Pomorza,  Aleja Lipowa polecana jest jako atrakcja turystyczna, której nie można pominąć. Wszak według legendy cała Aleja Lipowa o długości ok. 2 km. powstała z inicjatywy samego króla Polski Jana III Sobieskiego. Oprócz sędziwych drzew trakt ten miał odpowiednio przygotowane podłoże. Główna droga była przystosowana do poruszania się powozów, natomiast boczne trotuary oddzielone rzędem lip służyły spacerowiczom i okolicznej ludności do wygodnego przemieszania się pomiędzy Osłoninem a Rzucewem. Dlatego, że oprócz samego pałacu były tu zabudowania dworskie, gdzie służyły ludzie z okolicznych miejscowości. 


Alej Lipowa 

Po odwiedzeniu puckiego punktu informacji turystycznej i zaczerpnięciu zaktualizowanej wiedzy postanowiłem udać się do Rzucewa po raz kolejny z dwóch powodów. 



By zobaczyć Osadę Łowców Fok, której nie widziałem, ponieważ powstała kilka lat temu, oraz chciałem zobaczyć zabytkową Alejeę Lipową w fazie kwitnienia. Na deser pozostawiłem sobie Osłonino, a szczególnie Klif Osłoniński. 


Osłonino - klif

Pierwsze rozczarowanie to droga dojazdowa do Rzucewa, która odbija od drogi powiatowej, łączącej Puck i Żelistrzewo. Natomiast  po dobrych kilku latach nieobecności, bardzo przygnębia stan zdrowotny drzew i droga prowadząca z Rzucewa do Osłonina. Pomimo tego, że przebiega tędy znakowana trasa rowerowa i szlak turystyczny, to na ogół nikt tędy rowerem nie jedzie, ponieważ ze względu na dziury, wyrwy i nierówności w nawierzchni drogi, rowerzyści omijają tę jakże cenną  atrakcję turystyczną. Niestety wszystkie instytucje odpowiedzialne za stan Alei Lipowej, począwszy od sołectwa, władz gminy, powiatu i inne, a na konserwatorze zabytków kończąc, pozwalają na to, by ta sławna i piękna aleja za kilka lat przestała istnieć. A szkoda, bo przetrwała najgorsze czasy a w dobie obecnej raczej nikt nie zabiega o to, by mogła przetrwać kolejne lata. 


 Niedawno pracownicy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili inwentaryzację, która miała ocenić faktyczną kondycje drzew wchodzących w skład Alei Lipowej od Osłonina do Rzucewa. 

Ocenia się, że Aleja Lipowa biegnąca od Rzucewa do Osłonina jest jedną z najpiękniejszych alei przydrożnych w województwie pomorskim. Jej wiek sięga II połowy XVIII wieku i jak głosi legenda do jej powstania przyczynił się Jan III Sobieski, mający w posiadaniu majątek w Rzucewie. Aleję tworzy ponad 300 drzew, wśród których przeważają lipy i klony zwyczajne, występują także dęby i kasztanowce. Wiek i wymiary drzew są zróżnicowane, ponieważ sadzone były w różnych okresach czasu. Najgrubsze drzewo osiąga wymiary ok. 8 m obwodu na wysokości 1,3 m. Cała aleja została wpisana do rejestru pomników przyrody w 1955 r. Pierwotnie aleja miała postać czterorzędową z dwoma szpalerami drzew posadzonymi po obu stronach drogi. Obecnie wiele z tych sędziwych drzew wypadło w wyniku chorób i uszkodzeń mechanicznych a także długoletniego zaniechania zabiegów pielęgnacyjnych. Proces ten będzie szybko postępował z uwagi na wiek i stan zdrowotny najstarszych drzew, stanowiących cenne siedlisko dla wielu gatunków grzybów (w tym porostów), bezkręgowców, drobnych ssaków i ptaków drapieżnych.

Inwentaryzacja zabytkowej alei lipowej miała na celu wykazanie obecności gatunków chronionych jak również ocenę stanu zdrowotnego tworzących ją drzew. Podczas prac terenowych prowadzonych w październiku i listopadzie przez pracowników Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, szczególną uwagę zwracano także na uszkodzenia mechaniczne drzew, dziuple i martwe konary, uszkodzenia pni przez szkodniki owadzie oraz na materiał organiczny opadły pod drzewami.


W wyniku inwentaryzacji stwierdzono obecność wielu gatunków porostów chronionych, zagrożonych wymarciem i wymierających (na podstawie „Czerwonej Listy Roślin i Grzybów Polski”) takich jak m.in.: wabnica kielichowata (Pleurosticta acetabulum), obrostnica rzęsowata (Anaptychia ciliaris), odnożyce – mączysta (Ramalina farinacea), jesionowa (R. fraxinea), kępkowa (R. fastigiata). Gatunkiem licznie występującym na prawie wszystkich drzewach była mąkla tarniowa (Evernia prunastri) objęta w Polsce ochroną częściową. Zanotowano ponadto obecność kilku innych gatunków porostów, nie objętych ochroną gatunkową, ale uznanych za rzadkie lub narażone na wymarcie np. otocznica lśniąca (Pyrenula nitida) i otwornica misecznicowata (Pertusaria hymenea).

W trakcie inwentaryzacji drzew w alei nie udało się znaleźć gatunków owadów objętych ochroną, natomiast stwierdzono obecność szkodników owadzich żerujących pod korą i w drewnie, znacznie obniżających stan zdrowotny drzew.

Wiele drzew nosiło ślady dawnych zabiegów pielęgnacyjnych polegających m.in. na wypalaniu wnętrza dziupli, zakładaniu betonowych plomb oraz przycinaniu konarów. Niektóre ze starszych drzew posiadają bardzo duże ubytki drewna w postaci dziupli i kominów, w wielu przypadkach zajmujących większość przekroju drzewa.





Aleja w Rzucewie zwana „Aleją Sobieskiego” jest nie tylko obiektem cennym ze względów przyrodniczych, ale stanowi razem z pałacem w Rzucewie, unikalną krajobrazowo i kulturowo całość, o którą warto zadbać. 


Z czterech rzędów drzew pozostały tylko dwa

Puki co, przewrócone drzewa na wskutek wichur oraz starości leżą tuż obok jezdni i zagrażają bezpieczeństwu pieszych, rowerzystów oraz zmotoryzowanych. Ponadto stan drogi pozwala chyba tylko na bezpieczna jazdę dla samochodów terenowych lub wojskowych. A przecież mogło by być inaczej. Co się stanie dalej z zabytkową Aleją Lipową Jana  Sobieskiego? Boje się o tym myśleć.

Źródła: http://pomorskieparki.pl 


33 komentarze:

  1. Szkoda, że tak to się rozwija. Kilka lat temu zwiedzaliśmy opisywane miejsca, ale nie przyglądałem się tak dokładnie drzewom.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam - jechałem tamtędy. Faktycznie nawierzchnia marna (widać z tego co piszesz że z roku na rok marniejsza), drzewa juz kilka lat temu wygladały na takie które proszą o opiekę. Ale miejsce piękne i warto je zobaczyć, zwłaszcza w drugiej połowie lata i wczesną słoneczną jesienią.

    OdpowiedzUsuń
  3. Drzewne aleje są piękne i powinno sie o nie dbać...
    ps. Dawno mnie nie było, dlatego ciepło pozdrawiam w te upalne dni! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, przetrzymały setki lat, natomiast teraz są na to warunki, by bardziej o nie zadbać.
      Pozdrawiam serdecznie 😀

      Usuń
  4. Aż trudno uwierzyć, że miejscowi są obojętni na los zabytkowych drzew. Szkoda, tak pięknych drzew. Hmm, może jakiś huragan rozwiąże ten problem?
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie wiem od czego to zależy, ale rzeczywiście warto się zastanowić nad istnieniem tej alei lipowej ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Heⅼlο there! I simply ԝant to give you a huge thumbs սρ for yoour ցreat info ʏou'vе got right here on thiѕ post.
    I amm comіng back to your weeb site for more soоn.

    OdpowiedzUsuń
  7. Hello, yup this piece of writing iis actually nice and I have learned lot of things from it about
    blogging. thanks.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mʏ brother recommended I may ⅼike this blog.
    He ԝas totally riɡht. Tһis publish truly mɑdе my dɑy.
    You cann't imagine ϳust how a ⅼot time I hаd spent fօr
    this info! Tһanks!

    OdpowiedzUsuń
  9. Great blog you have here but I waas curious about if you knew of anny user discussion forums
    that cover the sawme topics discussed in this article? I'd really love to be a part of community where I can get feed-back from other experienced people that share the same interest.
    If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!

    OdpowiedzUsuń
  10. Thanks very interesting blog!

    OdpowiedzUsuń
  11. I like it when people com together and share ideas.
    Grewt website, keep it up!

    OdpowiedzUsuń
  12. It's truly a nice annd helpful piece of information.
    I'm glad hat you simply shared this helpful info with us.
    Please stay us uup to date like this. Thank you for
    sharing.

    OdpowiedzUsuń
  13. naturally like your web site howeverr you need to test the spelling on several
    of your posts. A number of thesm are rife with spelling issues and I to
    find it very bothersome to inform the truth
    on the other hand I'll definitely come again again.

    OdpowiedzUsuń
  14. Thanjs for finally writing about >"Rzucewo - Osłonino: zabytkowa Aleja Lipowa" <Loved it!

    OdpowiedzUsuń
  15. That iis rewlly interesting, You are an overly skilled blogger.
    I have joined your feed and look forward to searching for more of your excellent post.

    Additionally, I have shared your site in my social networks

    OdpowiedzUsuń
  16. I tgink the admin of this wweb page is iin fact wrking hard in support of his site,
    for the reason hat here every information is quhality based stuff.

    OdpowiedzUsuń
  17. What's up i am kavin, itts mmy first tkme to commenting anyplace, when i read this post i thought i could also create comment due to this
    good paragraph.

    OdpowiedzUsuń
  18. I visited several web sitess however the audio quality for audio songs current att this web site is genuinely
    wonderful.

    OdpowiedzUsuń
  19. Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it,
    you are a great author. I will ensure that I bookmark
    your blog and definitely will come back later on. I wajt to encdourage that
    you continue your great job, have a nice evening!

    OdpowiedzUsuń
  20. Excellent post. I am going through many of these issues as well..

    OdpowiedzUsuń
  21. Do you have a spam issue on this website; I also am a
    blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice procedures and wee are looking to trade methoods with other folks, be sure to shoot
    me an e-mail if interested.

    OdpowiedzUsuń
  22. hi!,I like your writing very much! share we keep up a corrfespondence more about your post on AOL?
    I need a specialist on this area to unravel my problem.
    May be that is you! Taking a look forward to peer you.

    OdpowiedzUsuń
  23. I know this if off topic but I'm looking ito starting my own weblog and was curious what all is needed to get set up?
    I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
    I'm not very webb savvy so I'm not 100% certain. Any suggestions or advice wouldd be greatly appreciated.
    Appreciate it

    OdpowiedzUsuń
  24. What's Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely
    helpfl and it has aided me out loads. I'm hoping to give
    a contribution & aid different customers like its helped me.
    Good job.

    OdpowiedzUsuń
  25. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or
    did you hire someone to do it for you? Plz respond as I'm looking to construct my
    own blog and would like to find out where u got this from.
    thanks

    OdpowiedzUsuń
  26. This is the right web site for everyone who really wants to find out about this
    topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
    You definitely put a fresh spin on a subject that has been discussed for decades.
    Great stuff, just excellent!

    OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!