Widok w kierunku ul. Siemianowickiej i Brzezin.
Hałda po kombinacie "Orzeł Biały".
Jadąc lub idąc po byłych szlakach GKW, często napotykamy takie obrazki jak ten.
Wrażenie sprawia niesamowita ilość ptaków chowających się w szuwarach.
Mają tu bardzo dobre warunki mieszkalno-rozwojowe ;)
Łabędź na gnieździe.
Przyjemne z pożytecznym.
Miejsca lęgowe mew i innych ptaków szuwarowych.
Widok w kierunku Brzezin.
Aby uniemożliwić ruch szerszym pojazdom niż rower ustawiono betonowe bloki ;)
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Żabie Doły"został utworzony w 1997 r. Powstałe w wyniku eksploatacji górniczej i działalności hutnictwa zbiorniki wodne, zapadliska, hałdy i nieużytki zostały uznane jako jedne z cenniejszych przyrodniczo terenów Śląska pod względem ornitofauny. Ornitolodzy oznaczyli tutaj 129 gatunków ptaków, w tym 76 gatunków ptaków lęgowych, z których 17 gatunków jest nielicznych w skali Górnego Śląska.
Z ptaków, najbardziej interesujące jest duże zagęszczenie populacji lęgowej bączka - gatunku zagrożonego wyginięciem w regionie. Oprócz bączka występują tu również: bąk, bażant, błotniak stawowy, cyraneczka, czajka, dzięcioł duży, kowalik, kuropatwa, łabędź niemy, mazurek, perkoz dwuczuby, perkoz rdzawoszyi i perkoz zausznik, pliszka siwa i pliszka żółta, pustułka, remiz, słowik rdzawy, sowa uszata, szczygieł, zięba. Gatunki lęgowe występujące w Żabich Dołach stanowią około 30 procent wszystkich gatunków ptaków lęgowych w Polsce.
Z ssaków występują: jeż wschodni, kret europejski, ryjówka aksamitna, rzęsorek rzeczek, badylarka, chomik europejski, darniówka zwyczajna, karczownik, mysz leśna i mysz polna, nornik zwyczajny, piżmak, lis rudy, łasica, kuna domowa i kuna leśna, tchórz zwyczajny, zając szarak, oraz (przejściowo) sarna i dzik.
Występuje tu także kilkaset gatunków owadów, 12 gatunków ślimaków oraz 9 gatunków płazów.
Główną atrakcją tego miejsca są stawy, których jest tu kilkanaście. Dwa lata temu padała propozycja, by większe stawy zagospodarować, żeby te urocze i dzikie zbiorniki wodne stanowiły większą atrakcję dla mieszkańców okolicznych miast.
Władze Chorzowa wyszły z inicjatywą, aby Żabie Doły stały się miejscem do rekreacji, w tym również dla kajaków czy rowerów wodnych. Co z tego wyjdzie, to czas pokaże.
Władze Bytomia mówiły natomiast o utworzeniu w tym miejscu rezerwatu przyrody. Postawiono również odpowiednie tablice, by spacerowiczom, wędkarzom oraz przygodnym przybyszom uzmysłowić jak to miejsce jest cenne z przyrodniczego punktu widzenia.
Jestem pewny, że pomysł władz Chorzowa, by stworzyć tu lunapark, zarówno tutejszym ptakom i innym zwierzętom może się jednak nie spodobać. Była by to zbyt duża ingerencja w ich naturalne środowisko.
Stawami opiekują się wędkarze z katowickiego oddziału PZW.
Wiele tras przemysłowej kolejki zostało zdemontowanych lub rozkradzionych przez złomiarzy.
Rozchodnik na nasypie. Górą przebiega linia kolejowa z Chorzowa Starego do Radzionkowa.
Hałda poflotacyjna przy byłym kombinacie zajmującym się wydobyciem i przerobem rud cynku, cyny i ołowiu, która znalazła się National Geographic i zadziwiła świat.
Tutejsze „Żabie Doły” mówią również o przeszłości tych miejsc, gdzie dobywano kruszec srebra i inne minerały. Świadczą o tym pozostałe hałdy usypane pomiędzy ul. Siemianowicką a niektórymi stawami. W tej chwili cenne kruszywo, piasek i żwir stanowi nie lada atrakcyjny kąsek dla firm, które na tym zarabiają. O ciekawej przeszłości świadczy gęsta sieć torowisk, należących do Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Dziś pozostały po niej tylko nasypy, które często są wykorzystywane przez rowerzystów oraz ludzi uprawiających nordic walking.
Cieszył bym się gdyby Żabie Doły zostały rezerwatem, bo o ten status się ubiegają. Warto również dodać, że w duża cześć miasta Bytomia jest objęta ochroną Natura 2000. Ponadto istnieje jeszcze Rezerwat Segiet oraz inny zespół przyrodniczo-krajobrazowy, który był opisywany na blogu pod hasłem Suchogórski Labirynt Skalny.
Źródła: wikipedia.pl
Bardzo ciekawe miejsce. Można uciec od zgiełku miast i odpocząć.
OdpowiedzUsuńDokładnie tak. Tym bardziej, że jest to najbardziej zaludniony kawałek Polski.
UsuńPozdrawiam :)
Zgadzam się, że chyba mało kto pomyślałby, że takie miejsce może być w GOP-ie.
OdpowiedzUsuńŚląsk w wielu przypadkach potraktowany był trochę krzywdząco i ten obraz niestety pozostał.
UsuńPięknie u Ciebie , już masz fankę:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
To bardzo się cieszę :)
UsuńPozdrawiam :)
Pięknie :)
OdpowiedzUsuńBardzo sie wzruszylam znowu. Miejsce naszych dzeciecyzh wypaw, w nieznane;) A blisko domu. dziekuje!
OdpowiedzUsuńTez bylabym za utworzeniem rezerwatu.
To tym bardziej mam radość, że możesz z moja pomocą przywołać wspomnienia :)
UsuńCudowne miejsce, bardzo mi się podoba. Odwiedziłbym z chęcią, tym bardziej, że to zdaje się blisko zjazdu z autostrady A1? Z Gliwic więc rzut beretem ;-)
OdpowiedzUsuńNo nie jest daleko. Ok. 5 km. Z A1 trzeba zjechać na węźle Piekary na DW 911 - kierunek Bytom, potem Katowice i po minięciu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (zielony gmach) już na DK 79, trzeba zjechać w prawo za stacja paliw BP, w ul Krzyżową w lewo pod wiadukt ul. Chorzowskiej i do końca ulicy.
UsuńCzytałam kiedyś o tym miejscu, no ale takich widoków to ja się nie spodziewałam. Mam nadzieje uda mu się być rezerwatem!
OdpowiedzUsuńPrzypuszczam, że jesienią będzie ciekawiej .:)
UsuńWspaniała okolica, piękne zdjęcia, wyprawy w takie miejsca to sama radość:) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńRzeczywiście przebywanie wśród przyrody sprawia radochę :)
UsuńPozdrawiam :)
Pięknie tam! I nazwa tez mi się podoba ;-)
OdpowiedzUsuńTrzymam kciuki, żeby zostały rezerwatem.
Takie rekreacyjne miejsce, byłoby super pomysłem, gdyby nie fakt, że Żabie Doły są domem tak wielu gatunków. Myślę, że lepiej nie zakłócać ich spokoju i z pewnej odległości przyglądać się ich życiu. Wspaniała okolica na niedzielny spacer :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Piękne są te nadjeziorne zdjęcia - odbija się w nich cały świat! :)
OdpowiedzUsuńPS. Ja tak jeszcze odnosnie komentarza u mnie na blogu - te zapachy, które Pan odczuwa przejeżdżając obok kopalni Bełchatów, pochodzą z pobliskiej wioski - Niechcic, w której produkuje się, niestety, tanie wina! :P I niestety, nie Pan jeden je odczuwa, ale troche mało kto o tym wie ;)
UsuńDziki bardzo!
UsuńW Tarnowie obok Zakładów Azotowych było takie miejsce - ogromne osadniki pyłu z elektrociepłowni, oraz "wapniaki", przez dziesięciolecia stanowiły azyl dla ptactwa wodnego - nie było szansy by dotarł do nich jakikolwiek drapieżnik, miąższość błocka sięgała 15 metrów. Obecnie niestety teren ten jest wtórnie eksploatowany, a osadzany pył wykorzystuje się do budowy autostrad.
OdpowiedzUsuńDobrze że u Was się udało stworzyć ciekawy przyrodniczo zakątek.
U nas takich dzikich miejsc jest sporo :)
UsuńIdealne miejsce do wypoczynku :)
OdpowiedzUsuńW środku miasta taki duży zbiornik ? Jeżdżę czasami drogą 79 i 94, ale nie przypuszczałem, że jest tam taki akwen wodny. Z przyjemnością tam zawitam.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
wkraju - na rowerze :)
UsuńJak tam pięknie, ile ptaków. Fantastyczne zdjęcia. Kto dziś preferować może lunapark? i po co - pieniądze...Mam nadzieję, że ptaki wygrają i te widoki!
OdpowiedzUsuńJa tez wole przyrodę i ptaki niż ośrodek rekreacji ;)
UsuńTeraz to jestem w szoku, że taka flora i fauna w tych okolicach. Myślałam, że to co najmniej Mazury:)
OdpowiedzUsuń:)))) No tak czasami pozory potrafią zmylić ;) Podbarwiam :)
UsuńUwielbiam to miejsce, jedno z moich ulubionych na wycieczki rowerowe :)
OdpowiedzUsuńRzeczywiście urocze :)
UsuńCześć wszystkim! Dziś rano widzieliśmy tu zimorodka! Mariusz i Krysia Wilk
OdpowiedzUsuńNie zdziwię się, bo raniutko tu jest tyle ptaków, że trudno je zidentyfikować. :)
UsuńPozdrawiam :)
Piękne zdjęcia! Tak niedoceniony ten nasz slaski krajobraz ! Wszyscy widza tylko przemysl i szaro-bury krajobraz . Nic bardziej mylnego : segiet, labirynt, miechowickie tereny, brandka...
OdpowiedzUsuńNiestety w najbliższym czasie w bezpośrednim sąsiedztwie tego terenu ma być powstać inwestycja (wjazd od ul. Siemianowickiej w Bytomiu, teren dawnych już rozebranych hałd przylegających do Żabich), która polegać będzie na wykorzystywaniu resztek z odpadów komuanlnych i rekultywacji tego terenu. ..Oj będzie śmierdzieć szczególnie latem... Mieszkam w Brzezinach i juz nas słuchy o tym dochodzą, ale jako mieszkańcy niewiele możemy zrobić :(
OdpowiedzUsuńkocham zabi doly
UsuńŻabie Doły są na naszej liście... Jesieni nam braknie na te wszystkie piękne miejsca ;)
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTuba Chorzowa wprawdzie jest Chorzowska, ale jest to strona również o informacjach z całego śląska.
OdpowiedzUsuńW dniu dzisiejszym.widzialam Zimorodka .Niestety mój obiektyw nie był w stanie go uchwycić. Był na ostatnim stawie przed nasypami ja to nazywam.pezed Kanionem Żabich Dołów w zatoczce ;)
OdpowiedzUsuń